Украинското воено воздухопловство ноќеска собори 13 од 19-те беспилотни летала лансирани од Русија

Русија во текот на ноќта истрела 19 беспилотни летала и шест проектили кон Украина, а украинските системи за ПВО уништија 13 од беспилотните летала и еден проектил, соопшти украинското воздухопловство.

Некои од дроновите кои не беа уништени не стигнаа до своите цели, соопштија воздухопловните сили на апликацијата Телеграм, без да наведат дополнителни детали. Уништените 13 беспилотни летала биле соборени над региони блиску до линијата на фронтот.

Украинските воздухопловни сили, исто така, известија за уништување на авионска ракета „воздух-земја“ Х-59 во регионот на Полтава. Тие велат дека Русија истрелала пет други проектили, но не кажаа дали проектилите кои не биле уништени ги погодиле предвидените цели.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот