Украинците велат дека уништиле четиринаесет руски дронови

Украина / Фото EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

Украина уништи 14 од 17 дронови лансирани од Русија, соопштија украинските воздухопловни сили.

Уништена е и една крстосувачка ракета Х-59.

Русија врз Украина исто така истрелала проектили земја-воздух со долг дострел од системите С-300.

Украинските сили досега не информираа колку такви проектили биле истрелани или дали погодиле некоја цел на украинска територија.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот