Тројца мажи во Британија се обвинети за планирање на терористички напад

Британија полиција / Фото EPA-EFE/TOLGA AKMEN

Тројца мажи се обвинети за планирање терористички напад по истрагата за „активности на екстремната десница“, соопшти британската полиција.

Полицијата за борба против тероризмот (ЦТПНЕ) известува дека Броган Стјуар од Лидс (24), Марко Пицету од Дерибје (24) и Кристофер Рингроуз од Канок (33) се обвинети за подготовка на терористички чин. Нивното судење ќе се одржи денеска во судот во Вестминстер, пренесува Скај њуз.

Лицата беа уапсени на 20 февруари. Домовите на тројцата мажи беа претресени како дел од планираната истрага што беше покрената поради информациите собрани од разузнавачите. Четвртиот човек од Лестер беше ослободен без обвинение. Минатата недела им беше продолжен притворот, соопшти полицијата.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот