Трамп води пред Бајден во анкета на „Волстрит журнал“

Profimedia

Американскиот претседател Џозеф Бајден за првпат заостанува зад Доналд Трамп, според новата анкета на „Волстрит журнал“ за претседателските избори во 2024 година.

Според весникот, рејтингот на Бајден во моментов е на најниско ниво откако е избран за претседател и го поддржуваат 43 отсто од гласачите, додека 47 отсто од анкетираните го поддржуваат Трамп.

Водството на републиканецот и поранешен претседател на САД се зголемува на шест процентни поени кога ќе се додадат потенцијалните независни кандидати, кои заедно имаат околу 17 отсто поддршка.

Најпопуларен меѓу нив е Роберт Кенеди Џуниор, за кого би гласале осум отсто од испитаниците. Незадоволството од Бајден е сеприсутно во новото истражување, пишува американскиот весник и наведува дека само 23 отсто од гласачите велат дека политиката на Бајден им помогнала лично, додека 53 отсто велат дека политиката на претседателот им наштетила.

Спротивно на тоа, околу половина од гласачите велат дека политиката на Трамп додека тој лично беше претседател им помогнала, додека повеќе од 37 отсто велат дека им наштетила.

Резултатите од истражувањето претставуваат нов шок за Бајден и неговите демократи, од кои некои отворено изразуваат загриженост дека 81-годишниот е способен да победи на изборите и да служи како претседател уште четири години.

Во исто време, демократите се повеќе предупредуваат дека враќањето на Трамп е можно, а според нив, неговиот втор претседателски мандат би претставувал опасност за американската демократија, пишува весникот.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ