Токио бара стабилност во Тајванскиот теснец

Photo by Michelle Tucker

Јапонија ја истакна важноста на мирот и стабилноста во Тајванскиот теснец по најавата на Кина за воени вежби околу Тајван и неговите надворешни острови.

Главниот секретар на кабинетот Хајаши Јошимаса го истакна значењето на мирот во Тајванскиот теснец за безбедноста и стабилноста на Јапонија и глобалната заедница за време на прес-конференција. Тој ја истакна потребата за мирно решeние преку дијалог.

Јапонија директно ќе комуницира со Кина и јасно ќе го пренесе својот став по ова прашање со САД и други регионални партнери, рече Јошимаса. Тој увери дека Јапонија ќе продолжи внимателно да ја следи ситуацијата.

Како одговор, портпаролот на претседателската канцеларија на Тајван, Куо Ја-хуи, ги опиша воените дејствија на Кина како „потег за жалење“.

Куо повтори дека одржувањето на регионалниот мир и стабилност е заедничка одговорност и цел за двете страни на теснецот. Тајван управува со ситуацијата и останува посветен на одбраната на својата демократија, додаде таа.

Министерството за надворешни работи на Тајван, исто така, издаде соопштение, во кое се обврза дека нема да се штеди во напорите за заштита на статус квото меѓу теснецот.

Ја повика Кина да се врати на разумот и да покаже воздржаност, повикувајќи на прекин на едностраните акции кои го нарушуваат мирот во Тајванскиот теснец.

Кина најави дека ќе спроведе заеднички вежби во Тајванскиот теснец, опфаќајќи ги областите околу северниот, јужниот и источниот дел на Тајван, како и Кинмен и Мацу.

Вежбите беа опишани како одговор на сепаратистичките сили кои бараат независност на островот.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот