Тензиите на Блискиот Исток „експлодираа“, расте заканата на Иран кон Израел

На нестабилниот Блиски Исток, заканата од Иран расте бидејќи експертите предупредуваат на голема регионална војна меѓу Техеран, неговите полномошници и нивниот долгогодишен непријател Израел.

Тензиите на Блискиот Исток експлодираа минатата година во услови на голема војна меѓу Израел, најважниот регионален сојузник на САД и палестинската милитантна група Хамас во Газа, поддржана од Иран.

Конфликтот во Газа ги доведува Израел и воената и политичка група Хезболах во Либан, поддржана од Иран, поблиску до сеопфатна војна, при што двете страни често разменуваат артилериски и ракетни оган над границата.

„Се движиме кон поголем конфликт со Иран. Многу е веројатно во следните неколку години да треба да преземеме директна воена акција против нив“, порача Алп Севимлисој, соработник во Атлантскиот совет.

Смртоносните напади на Хамас врз јужен Израел на 7ми октомври, кој ја поттикна тековната војна, остави повеќе од 1.200 мртви и уште 250 киднапирани, трауматизирајќи ја нацијата и принудувајќи го Израел да бара засилена безбедност околу Газа и на север околу Либан.

За Израел, заканата и од Хамас и од Хезболах – и поширокиот проблем на Иран, кој исто така има полномошници во Ирак, Сирија и Јемен – блиску до дома, станува се понеприфатлива.

„Ние се бориме со оска, а не со единствен непријател“, изјави израелскиот министер за одбрана Јоав Галант за „The Wall Street Journal“ во јануари, и обвини дека Иран гради воена моќ околу Израел за да ја искористи во наредниот период.

Најнепосредната закана од Хезболах може да ескалира до сеопфатна војна во блиска иднина додека Израел се обидува да ја реши граничната криза. Тоа може да предизвика регионална, ако не и светска криза, според новиот извештај на Центарот за стратешки и меѓународни студии.

„Војната меѓу Израел и Хезболах може драматично да ги зголеми тензиите со населението низ Блискиот Исток и пошироко – вклучително и во Соединетите Американски Држави и Европа – и да доведе до зголемени напади на групите поддржани од Иран против Израел, САД и комерцијалните цели во регионот и приморските области“, заклучуваат од Центарот за стратешки и меѓународни студии.

Севимлисој, од Атлантскиот совет, рече дека САД може да бара да го зацврсти својот сојуз со арапските нации во регионот како подготовка за војна со Иран.

„Ова е сега ера што се однесува на сојузи и коалиции“, рече тој.

Според него она кон што треба да се работи се планови за конфликт против Иран, заедно со сојузниците во Заливот на Блискиот Исток, во случај Иран или да избере да ја зголеми употребата на своите полномошници во многу од земјите каде што во моментов владее хаос, или во случај Иран да одлучи да ја искористи својата позиција со нуклеарно оружје за да ја оспори хегемонијата или на САД или националната безбедност на одделни земји од Персискиот залив.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот