Србите на Косово тврдат: Приштина се противи на создавање ЗСО

Фото: Kosovo online

Србите кои живеат на север тврдат дека Приштина се противи на создавањето „асоцијација на српските општини“.

Во северно Косово има четири града со српско мнозинство, Северна Митровица, Лепосавиќ, Звечан и Зубин Поток.

Во оваа област со мнозинско српско население во Косово доминира Српска листа, единствената политичка партија на српската заедница, пишува „Euronews“.

Приштина тврди дека оваа партија е директно инструирана од Белград, особено од националистичко-конзервативниот српски претседател Вучиќ.

Косовската влада тврди дека локалните Срби дејствуваат заедно со Белград, што значи дека не сака да направи отстапки за автономијата на српските територии.

„Не сакаме северниот дел од нашата земја да се трансформира во еден вид Република Српска“, рече левичарскиот националистички косовски премиер Албин Курти, мислејќи на автономниот српски ентитет во Босна Херцеговина.

Косово не може да прифати интегрирана и автономна српска администрација на нејзината територија долж границата со Србија, земја која не ја признава нејзината независност.

Меѓувреме, Србите се плашат дека со прекинување на врските со татковината би можеле да станат граѓани од втор ред во земја која ќе ги дискриминира.

Советот на Европа и Косово – нов удар за Белград

Косово неодамна постигна релативен политички успех.

На 17 април, Парламентарното собрание на Советот на Европа ја одобри препораката Косово да стане нејзина 47-ма земја-членка, што предизвика бес во Белград.

Претседателот Вучиќ рече дека „доколку Косово влезе во СЕ, Србија е подготвена да го доведе во прашање сопственото членство.

Србија спроведе масовни воени вежби на границите со Косово за да го покаже своето длабоко разочарување од одлуката на организацијата за човекови права со седиште во Стразбур.

Одлуката на собранието на СЕ е донесена откако Косово ѝ го врати земјиштето на СПЦ, кое припаѓа на манастирот Дечани.

Меѓународните организации побараа од косовските власти да го преземат овој чекор.

ЕУ, Србија и Русија

Во декември 2023 година, српскиот претседател Вучиќ изјави дека „не мисли дека е можно Охридскиот договор да биде вклучен во поглавјето 35, бидејќи тоа де факто би значело затворање на вратата на ЕУ за Србија“.

Според анкетата на ИПСОС од април 2022 година, бројот на Срби кои се противат на членството во ЕУ за прв пат е повеќе од оние што го поддржуваат.

Оваа анкета покажа дека мнозинството Срби мислат дека ЕУ одолговлекува кога станува збор за проширувањето, при што блокот не сака да прими нови членки.

Недостатокот на верба на Србите во Брисел се чини дека одразува одредена вистина.

Неодамнешната анкета наИПСОС/Euronews од март 2024 година покажа дека мнозинството гласачи на ЕУ се против понатамошно проширување на унијата.

Односите меѓу Србија, ЕУ и НАТО настрадаа поради руската инвазија на Украина, откако Белград не се приклучи на санкциите на ЕУ против Москва – и покрај нејзината кандидатура.

Западните престолнини го сметаат Косово како потенцијален извор на нестабилност во срцето на Европа.

Белград и Приштина не си веруваат. И двете страни се плашат да направат отстапки кои би можеле да бидат предадени од спротивната страна.

Безбедноста на Косово е обезбедена со присуството на НАТО и поддршката на ЕУ на организациите кои го промовираат владеењето на правото.

Сепак, „сеништето“ на нестабилност е големо.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот