Moska e ka mirëpritur nismën e Vatikanit për bisedimet e paqes, por pretendon se Kievi nuk e dëshiron atë

Kremlini njoftoi të hënën se mirëpriti ofertën nga disa vende, duke përfshirë Vatikan, për të ofruar një platformë negociuese për zgjidhjen e konfliktit ukrainas, por që Kievi me pozicionin e tij e bën të pamundur. "Sigurisht, ne e mirëpresim një vullnet të tillë politik, por duke pasur parasysh situatën de fakto që kemi tani në palën ukrainase, platforma të tilla nuk mund të kërkohen," tha zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov.

10 ditë më parë, në një intervistë për të përditshmen italiane “La Stampa”, Papa Françesku përsëriti se Vatikani është i gatshëm të bëjë gjithçka për të ndërmjetësuar dhe për t’i dhënë fund konfliktit mes Rusisë dhe Ukrainës. Që kur Rusia pushtoi Ukrainën më shumë se nëntë muaj më parë, disa vende, duke përfshirë Turqinë, Izraelin dhe Kinën, janë ofruar të jenë ndërmjetës të mundshëm në konflikt.

Rusia ka akuzuar Ukrainën për pengim të bisedimeve duke përjashtuar Presidentin Vladimir Putin nga përfshirja dhe Kievi kundërshton idenë e cedimit të çdo territori të kapur në atë që Perëndimi dhe Ukraina e shohin si një rrëmbim toke të stilit perandorak.

Papa Françesku përmend shpesh Ukrainën në fjalimet e tij publike dhe ka paralajmëruar disa herë se kriza kërcënon përdorimin e armëve bërthamore me pasoja globale që nuk mund të kontrollohen. Muajin e kaluar, ai iu lut drejtpërdrejt Putinit për herë të parë që të ndalonte "spiralën e dhunës dhe vdekjes" në Ukrainë.

Vatikani po ofron të presë bisedimet midis Rusisë dhe Ukrainës

Video e ditës