VIDEO | Reagimi emocional i një qeni të verbër dhe të shurdhër kur pronari i tij kthehet në shtëpi

Jasper është një qen i verbër dhe i shurdhër, i cili, megjithë pengesën e tij, nuk e ka humbur ndjeshmërinë e tij kurioze. Pronari i Jasper ndau një video që tregon reagimin emocional të qenit kur kupton që pronari i tij është kthyer në shtëpi. Siç shihet në pamje, Jasper zgjohet dhe falë…

VIDEO | Reagimi emocional i një qeni të verbër dhe të shurdhër kur pronari i tij kthehet në shtëpi Lexo më shumë »

FOTO | “Më thyhet zemra”: Paris Hilton i ngordhi qeni, jetoi 23 vjeç

Ylli i realitetit, Paris Hilton ka njoftuar se ka vdekur chihuahua e saj 23-vjeçare, Harajuku Beach. Përveç mesazhit emocionues, ajo ka ndarë disa foto me qenin e saj të dashur. “Sot më thyhet zemra. Më duhet t'i them një fjalë Plazhit tim të dashur chihuahua Harajuku. Për 23 vite të pabesueshme, ai ma mbushi jetën me dashuri, përkushtim dhe momente të mrekullueshme. …

FOTO | “Më thyhet zemra”: Paris Hilton i ngordhi qeni, jetoi 23 vjeç Lexo më shumë »

Veterineri këshillon: Banjo nuk është një vend i sigurt për qentë tuaj

Të gjithë e dimë se ka shumë rreziqe për kafshët për të cilat njerëzit duhet të jenë të vetëdijshëm. Këtu përfshihet rreziku i të ngrënit të disa bimëve, por edhe të ngrënit të lehtë. Gjithashtu, mjekët veteriner këshillojnë se është mirë që kafshët shtëpiake të jenë larg dhomave të caktuara të shtëpisë. Dr. Rachel Barak ndau një sërë këshillash se çfarë të…

Veterineri këshillon: Banjo nuk është një vend i sigurt për qentë tuaj Lexo më shumë »

VIDEO | I dashuri ka paditur ish-të dashurën për mbajtjen e qenit të tyre pas ndarjes

Çiftet duhet të marrin shumë vendime pas ndarjes, duke përfshirë atë se kush do të largohet nga shtëpia e përbashkët, si t'u japë lajmin njerëzve të dashur dhe kush do ta mbajë kafshën e përbashkët. Kujdesi për qenin e zakonshëm është një nga problemet e rëndësishme me të cilat përballen çiftet në fund të lidhjes dhe...

VIDEO | I dashuri ka paditur ish-të dashurën për mbajtjen e qenit të tyre pas ndarjes Lexo më shumë »

VIDEO | Dado e kujdesshme: Labrador qetëson fëmijën e mërzitur me gjest të ëmbël

Qentë janë kafshë shtëpiake që kanë një rol mbrojtës në shtëpi dhe kjo është veçanërisht e theksuar kur pronarët e tyre kanë fëmijë të vegjël. Shembulli më i mirë për këtë është ky labrador me lesh kafe. Sapo pronari i saj Erin Domin lindi, qeni i adhurueshëm mori menjëherë rolin e dados së kujdesshme. Sa herë që foshnja është e mërzitur, Labradori…

VIDEO | Dado e kujdesshme: Labrador qetëson fëmijën e mërzitur me gjest të ëmbël Lexo më shumë »

A e dini pse macet kanë ngjyra të ndryshme të syve?

Të gjitha macet lindin me sy blu, dhe tashmë nga java e shtatë deri në dymbëdhjetë e zhvillimit të tyre, ato marrin ngjyrën përfundimtare të syve. Por ajo që është magjepsëse është se sytë e tyre mund të jenë me ngjyra të ndryshme. Ky fenomen njihet me termin heterokromi dhe përveç maceve, shfaqet edhe te kafshët e tjera...

A e dini pse macet kanë ngjyra të ndryshme të syve? Lexo më shumë »

Truri i qenve po bëhet më i madh: shkencëtarët nuk e prisnin

Truri i një qeni është shumë më i vogël se ai i një ujku, por hulumtimet e reja sugjerojnë se zbutja moderne ka kontribuar në një rritje në madhësinë e tij relative. Gjegjësisht, në krahasim me qentë e lashtë, racat moderne, të cilat janë zhvilluar në 150 vitet e fundit, kanë kafka më të mëdha në raport me madhësinë e trupit. Shkencëtarët ende nuk e dinë pse. Të shumta…

Truri i qenve po bëhet më i madh: shkencëtarët nuk e prisnin Lexo më shumë »

VIDEO | Qesharake: Macja bën miq me pastruesin e dritareve, gjen "shok të ri"

Një video e një maceje që shoqërohet me një pastrues karizmatik të dritareve ndërsa ishte varur nga një ndërtesë ka pushtuar internetin. Videoja e njohur tregon një kotele bardh e zi duke u përpjekur të imitojë një burrë që lan dritaret. Me lëvizjet e putrave ajo tërheq vëmendjen e tij dhe ai qesh me mashtrimet e saj. “Macja ime gjeti…

VIDEO | Qesharake: Macja bën miq me pastruesin e dritareve, gjen "shok të ri" Lexo më shumë »

FOTO | Njihuni me Bobin, qenin më të vjetër në botë: Dje i gjithë fshati festoi 31 vjetorin, pronari zbuloi sekretin e jetëgjatësisë

Në shkurt, një qen nga Portugalia theu rekordin dhe fitoi titullin e qenit më të vjetër në botë, sipas Librit të Rekordeve Guinness. Ditën e djeshme për nder të tij u organizua një festë me më shumë se 100 të ftuar për të festuar siç duhet ditëlindjen e tij të 31-të. Festa e ditëlindjes së Bobit u mbajt në shtëpinë e tij në gjuhën portugeze rurale…

FOTO | Njihuni me Bobin, qenin më të vjetër në botë: Dje i gjithë fshati festoi 31 vjetorin, pronari zbuloi sekretin e jetëgjatësisë Lexo më shumë »

Këshillë e ekspertëve: Mos e zgjoni kafshën tuaj ndërsa ata janë duke parë makthe

Hulumtimet tregojnë se si macet ashtu edhe qentë ëndërrojnë, dhe bihejvioristja e kafshëve Dr. Carly Vaughn shpjegon pse nuk duhet t'i zgjoni kafshët tuaja shtëpiake ndërkohë që ata kanë makthe. “Njerëzit dhe gjitarët e tjerë kanë cikle të ngjashme gjumi. Tashmë e dimë se ëndërrimi ndodh kur njerëzit hyjnë në fazën REM (lëvizja e shpejtë e syve) të gjumit. Me...

Këshillë e ekspertëve: Mos e zgjoni kafshën tuaj ndërsa ata janë duke parë makthe Lexo më shumë »