Vlerësimi i FIBA-s: Maqedonia është në vendin e 28-të në renditjen evropiane

Pas përfundimit të Kampionatit Evropian, i cili u zhvillua nga 1 deri më 18 shtator në katër shtete të ndryshme, Federata Botërore e Basketbollit bëri renditjen më të fundit të kombëtareve të seniorëve. Lista në zonën evropiane të basketbollit duket se nuk ka ndryshime të veçanta. Me gjithsej 195.3 pikë të fituara, Maqedonia është në vendin e 28-të në zonën evropiane, pra një vend...

Vlerësimi i FIBA-s: Maqedonia është në vendin e 28-të në renditjen evropiane Lexo më shumë »

Tofat turk në Shkup festuan hyrjen në grupet e Ligës së Kampionëve

Në turneun kualifikues të mbajtur në Shkup, në ndeshjen e fundit kualifikuese për vend në grupet e FIBA ​​Champions League, skuadra e Tofashit në SC “Boris Trajkovski” fitoi 82:78 ndaj Chemnitz. Grey shënoi 26 pikë (shtatë kërcime) për skuadrën turke dhe Mooney shënoi 21 kosha për gjermanët. Sezoni i rregullt i edicionit të shtatë të FIBA-s...

Tofat turk në Shkup festuan hyrjen në grupet e Ligës së Kampionëve Lexo më shumë »

VIDEO: Lojë fantastike e Nenad Dimitrijevicit prej 30 pikësh ndaj Partizanit!

Sot në ndeshjen për vendin e tretë të Superkupës së VTB, skuadra e Unix Kazan triumfoi me 83:77 ndaj Partizanit të Beogradit. Për skuadrën ruse dominoi përfaqësuesi maqedonas Nenad Dimitrijevic, i cili shënoi 30 pikë të pabesueshme (8/9 nga fusha, 3/5 për tre). Ndër bashkëlojtarët e tij shkëlqeu edhe Jalen Reynolds me 19 pikë, gjashtë asistime, pesë kërcime dhe katër...

VIDEO: Lojë fantastike e Nenad Dimitrijevicit prej 30 pikësh ndaj Partizanit! Lexo më shumë »

Rajkoviç me CSKA-në e Moskës në finalen e Superkupës VTB

Sot në gjysmëfinale të Superkupës VTB, skuadra e CSKA Moskës nga Rusia fitoi bindshëm ndaj Mega Basket nga Serbia me 101:76. Golashënuesi i parë në skuadrën e drejtuar nga trajneri maqedonas Emil Rajkoviq ishte Zhan Charles Livio me 18 pikë, ndërsa 14 kosha ishin vepër e Dallas Moore. Në anën e kundërt, Malcolm Casalon shënoi 16 pikë, një më shumë...

Rajkoviç me CSKA-në e Moskës në finalen e Superkupës VTB Lexo më shumë »

Në Shkup vazhdojnë betejat gjysmëfinale për kualifikim në Ligën e Kampionëve të FIBA-s

Shkupi jeton frymën e Evropës së basketbollit, pas fillimit të suksesshëm të turneut, vijojnë betejat gjysmëfinale për kualifikim në Ligën e Kampionëve të basketbollit. Në orën 18.00:XNUMX është caktuar ndeshja e parë e programit të sotëm, në të cilën përballen Tofas i favorizuar nga Bursa e Turqisë dhe kualifikuesi i ditës së parë të garës, Rumuni Voluntari. Vullnetarët luajtën një lojë solide të mërkurën...

Në Shkup vazhdojnë betejat gjysmëfinale për kualifikim në Ligën e Kampionëve të FIBA-s Lexo më shumë »

Bojan Bogdanoviç vazhdon karrierën e tij në Detroit Pistons

Utah Jazz bëri një shkëmbim me Detroit Pistons në të cilin dërgoi basketbollistin më të mirë kroat Bojan Bogdanoviç, transmeton “ESPN”. Klubi nga Salt Lake City përfundoi kështu largimin e tre prej lojtarëve të tij më të mirë në pushimin mes dy sezoneve. Më parë, Rudy Gober dhe Donovan Mitchell u larguan nga klubi, dhe tani golashënuesi i parë i klubit...

Bojan Bogdanoviç vazhdon karrierën e tij në Detroit Pistons Lexo më shumë »

Ertel theu betimin, nënshkroi për klubin rus Zenit

Ndonëse federata u informua se Tomas Ertel kishte kontakte me klube të huaja, përfshirë edhe ato ruse, në asnjë moment nuk u njoftua se një kontratë ishte nënshkruar apo ishte në proces nënshkrimi. - Në fillim të përgatitjeve të skuadrës franceze të basketbollit në fund të korrikut, lojtari ka firmosur një deklaratë ku thuhet se nuk ka ndërmend...

Ertel theu betimin, nënshkroi për klubin rus Zenit Lexo më shumë »

Chemnitz i Gjermanisë mposhti për TFT në Ligën e Kampionëve FIBA

Klubi maqedonas i basketbollit TFT sonte në çerekfinale të turneut kualifikues për Ligën e Kampionëve të FIBA-s në Shkup në SC “Boris Trajkovski” humbi nga Chemnitz me 77:96 (14:24, 14:22, 25:22, 24: 28). Golashënuesi i parë në radhët e TFT ishte Lachlan Anderson me 27 pikë dhe Strahil Nikolov dhe Trent Batrick nga 11. Në anën e kundërt për…

Chemnitz i Gjermanisë mposhti për TFT në Ligën e Kampionëve FIBA Lexo më shumë »

MZT Shkupi pësoi një disfatë të rëndë në ndeshjen kontrolluese ndaj PAOK-ut

Lojtarët e MZT Shkupi Aerodrom pësuan humbjen e parë në ndeshjet e pesta përgatitore në prag të sezonit të ri, pasi sot nuk arritën të arrijnë triumfin në ndeshjen me PAOK-un (53:97). Skuadra greke pati një ditë fantastike gjuajtjeje, pasi shënoi deri në 16 treshe duke rezultuar në një rritje të vazhdueshme të epërsisë. Bojan Krstevski me nëntë...

MZT Shkupi pësoi një disfatë të rëndë në ndeshjen kontrolluese ndaj PAOK-ut Lexo më shumë »

Pengesa e parë e Chemnitz TFT në rrugën drejt Champions League

Basketbollistët e TFT janë skuadrat e para maqedonase që hapin sezonin e ri me paraqitjen e tyre historike në kualifikueset e FIBA's Champions League. Fituesi i Kupës së Maqedonisë sonte nga ora 21:XNUMX në SC “Boris Trajkovski” luan kundër gjermanit Chemnitz në çerekfinale të turneut kualifikues. – Pjesëmarrja e TFT në Champions League në...

Pengesa e parë e Chemnitz TFT në rrugën drejt Champions League Lexo më shumë »