Duke filluar nga muaji i ardhshëm, do të mund të luani video lojën The Sims 4 falas

Kompania e videolojërave “Electronic Arts” ka njoftuar së fundmi një lajm fantastik për të gjithë adhuruesit e videolojës legjendare “Sims”. Loja Sims 4 do të jetë falas për t'u shkarkuar nga 18 tetori në një numër pajisjesh, nga PC dhe Mac në PlayStation dhe Xbox. "Ne kemi mirëpritur miliona lojtarë të Sims dhe kemi parë me kuriozitet si...

Duke filluar nga muaji i ardhshëm, do të mund të luani video lojën The Sims 4 falas Lexo më shumë »

Çmimet Ignobel: Zbulime që fillimisht do t'ju bëjnë të qeshni, por edhe të mendoni

Pa aq bujë sa nobelistët, bota e shkencës mësoi mbrëmë laureatët e çmimeve të sivjetme Ignobel për zbulimet, të cilat, siç shprehen autorët e përzgjedhjes, “në fillim do të të bëjnë të qeshësh, por më pas të mendosh”. Çmimet janë dhënë nga “Annals of Amazing Research” prej 32 vitesh dhe meritojnë respektin e institucioneve shumë më “serioze” shkencore. – Dhënia…

Çmimet Ignobel: Zbulime që fillimisht do t'ju bëjnë të qeshni, por edhe të mendoni Lexo më shumë »

Njeriu në rrugën për në Mars: NASA mund të prodhojë oksigjen në planet

Që kur roveri Perseverance i NASA-s krijoi oksigjen në Mars prillin e kaluar, është bërë një hap i madh përpara drejt një banimi më të afërt në planet. Gjegjësisht, shkencëtarët kanë prodhuar me sukses oksigjen duke përdorur instrumentin Moxie, një pajisje me madhësi tostiere e montuar në rover që ndan atmosferën e pasur me dioksid karboni. Të gjitha shpresat e NASA-s për të dërguar…

Njeriu në rrugën për në Mars: NASA mund të prodhojë oksigjen në planet Lexo më shumë »

FOTO | Moment historik: James Webb bëri foton e parë të një planeti jashtë sistemit tonë diellor

Për herë të parë, astronomët kanë përdorur teleskopin hapësinor James Webb të NASA-s për të kapur një imazh të drejtpërdrejtë të një planeti jashtë sistemit tonë diellor. Është një ekzoplanet që është një gjigant gazi, që do të thotë se nuk ka sipërfaqe të fortë shkëmbore dhe nuk mund të banohet. I fotografuar përmes katër filtrave të ndryshëm të dritës, ai tregon se si një rreze e fuqishme infra të kuqe...

FOTO | Moment historik: James Webb bëri foton e parë të një planeti jashtë sistemit tonë diellor Lexo më shumë »

Lojtarët u kërkojnë politikanëve evropianë të "luajnë" më shumë

Video lojërat mund të tërheqin të rinjtë më mirë se çdo industri tjetër. Por kompanitë që krijojnë lojëra të tilla shpresojnë se edhe politikanët evropianë do të bëhen pjesë e rrethit, i cili ka hapur më shumë se 100 mijë vende pune në Evropë dhe ka të ardhura vjetore prej 23,3 miliardë eurosh, shkruan Politico. Në eventin e fundit të madh...

Lojtarët u kërkojnë politikanëve evropianë të "luajnë" më shumë Lexo më shumë »

Pas 50 vitesh, NASA do të lëshojë raketën më të fuqishme në Hënë

Për herë të parë në 50 vjet, NASA planifikon sot të lëshojë raketën e parë që do të jetë në gjendje të transportojë njerëz drejt dhe nga Hëna në të ardhmen, raporton Guardian. Raketa gjigante Space Launch System (SLS) është planifikuar të ngrihet nga kompleksi Cape Canaveral i NASA-s në Florida në orën 8:33 të mëngjesit me orën lokale (14:33 pasdite maqedonase...

Pas 50 vitesh, NASA do të lëshojë raketën më të fuqishme në Hënë Lexo më shumë »

VIDEO | NASA lëshoi ​​një zë nga hapësira: Dëgjohet vrima e zezë

NASA postoi një regjistrim audio nga hapësira në llogarinë e saj në Twitter, i cili tregon valët e zërit që vijnë nga një vrimë e zezë dhe kalojnë nëpër një grup galaktikash. “Supozimi i rremë se nuk ka zë në hapësirë ​​vjen nga fakti se pjesa më e madhe e hapësirës është një vakum, përmes të cilit asnjë valë nuk mund të udhëtojë. Grumbulli i galaktikave ka aq shumë gaz sa…

VIDEO | NASA lëshoi ​​një zë nga hapësira: Dëgjohet vrima e zezë Lexo më shumë »

VIDEO | Një entuziast i Teslës ka futur në dorë çelësin e makinës së tij

Brandon Dalali vendosi të implantojë në dorë një çip, i cili në fakt është çelësi i makinës së tij Tesla. Dalali informoi njerëzit për sipërmarrjen e tij të pazakontë në rrjetet sociale dhe postimi i tij shpejt u bë viral. “Më në fund vendosa të marr në duart e mia problemin e çelësit të celularit... fjalë për fjalë. Implantimi i çelësit "Tesla" në ...

VIDEO | Një entuziast i Teslës ka futur në dorë çelësin e makinës së tij Lexo më shumë »

“Instagram” dhe “TikTok” tashmë janë shumë toksikë për ta: Ky është aplikacioni i ri i preferuar i Gjeneratës Z

Përdoruesit e mediave sociale, duke përfshirë yjet e mëdhenj të Hollivudit, muajin e kaluar kur Instagram testoi ndryshimet që vërshuan faqet kryesore të profileve të përdoruesve me video të shkurtra të rekomanduara të quajtura "mbështjellje" dhe përmbajtje të shpërndarë nga njerëz të tjerë që ata nuk i ndjekin fare "kërkuan" nga kompania të ndaloni së provuari të jeni "TikTok". Ajo ishte …

“Instagram” dhe “TikTok” tashmë janë shumë toksikë për ta: Ky është aplikacioni i ri i preferuar i Gjeneratës Z Lexo më shumë »

FOTO | Pamje magjepsëse e Jupiterit përmes teleskopit James Webb

Teleskopi i madh hapësinor James Webb supozohet të zbulojë sekretet e universit që nga momentet e tij më të hershme, por të hënën NASA publikoi foto të reja të bëra nga Webb në lagjen tonë. Imazhet tregojnë Jupiterin përmes kamerave infra të kuqe të teleskopit, të cilat zakonisht përdoren për të zbuluar yjet, mjegullnajat dhe trupat e tjerë hapësinorë të largët që janë...

FOTO | Pamje magjepsëse e Jupiterit përmes teleskopit James Webb Lexo më shumë »