• Kolona

Qeveria e re po bën një grindje të vogël me Perëndimin, pa e kuptuar aksionet e larta

Gjysma e amerikanëve mbështesin tezën tuaj se është mirë që Amerika të përzihet në punët e brendshme të Maqedonisë, miku im i fëmijërisë Diço Drakulevski më dërgon një mesazh nga Karolina e Veriut. Dhe pjesa e dytë? Epo, duket qartë nga ajo që thuhej në mesazhin e Viber: gjysma e dytë nuk e mbështet këtë politikë dhe beson se Amerika duhet të ...

Qeveria e re po bën një grindje të vogël me Perëndimin, pa e kuptuar aksionet e larta Lexo më shumë »

Pas zgjedhjeve në Francë, për Mickoskin është më e vështirë

1. Ata janë të vetëdijshëm se sabotimi i Prespës dhe Sofjes, si dhe fryma e Marrëveshjes Kornizë, është gjithnjë e më e dukshme dhe më e përgjuar si në lagje ashtu edhe në shtëpi: - Davkova do të shpjegohet në media, dhe - Kryeministri do të bëjë një foto nga Uashingtoni... Gjatë asaj kohe : – Do të jenë vetëm formalisht “bashkëpunues”, që vendi të mos...

Pas zgjedhjeve në Francë, për Mickoskin është më e vështirë Lexo më shumë »

Kënga thotë: "Evropa, prostituta e Babilonisë"

Dy javë më parë, Bashkimi Evropian nisi negociatat për anëtarësim të plotë në këtë organizatë me Ukrainën dhe Moldavinë. Më kujtoi vargjet nga poezia “Nga maja e malit Pirin” të shkrimtarit dhe revolucionarit bullgar nga Resnja, Trajko Kitançev: “Nga maja e malit Pirin/dëgjohet një zë i dëshpëruar,/Qan Maqedonia./Mallkuar dhe mallkuar/qoftë Evropa, prostituta e Babilonisë”. Gjithçka...

Kënga thotë: "Evropa, prostituta e Babilonisë" Lexo më shumë »

Fakyu, faktu

Dy-tre vjet më parë, mendova ta tregoja historinë me këtë "eksitim erotik" nga titulli, të cilin e vura re gjatë një takimi me një të huaj të rritur dhe të shqetësuar, për të cilin mora vesh se ishte diplomat në Maqedoni. Zotëria ecte i nervozuar para hyrjes së Shtëpisë së Ushtrisë së Shkupit dhe shkonte e kthehej me fortissimo më të madhe të përsëritur...

Fakyu, faktu Lexo më shumë »

Creative Flow për fëmijë dhe të rritur

Nuk ka gëzim më të madh sesa të mbani në dorë veprën tuaj të qeramikës! Nuk mund ta imagjinoja kurrë që qeramika të ofronte një ndjenjë të tillë shkrirjeje me aktin krijues, sa të harrosh veten. Është ajo gjendje e veçantë, që psikologjia moderne e quan “rrjedhje”. Kjo fjalë angleze do të thotë rrjedhë, lëvizje. Ashtu si kur merresh me vete…

Creative Flow për fëmijë dhe të rritur Lexo më shumë »

Administrim i ekuilibruar

Në një intervistë të mrekullueshme në emisionin "Pa titull, por me një rast" të MTV 1, ndoshta në vitin 1996, kreu i Partisë për Prosperitet Demokratik, Abdurrahman Aliti, tha "Unë e kuptoj që ne shqiptarët nuk kemi ekspertë të bombës atomike, por njerëz që zgjidhim bagazhet në aeroportin që kemi”! Mendoj se në atë kohë në të gjithë administratën dhe teknikën...

Administrim i ekuilibruar Lexo më shumë »

Një përsëritje e fuqisë para Uashingtonit për të "blerë kohë" dhe për të dëmtuar kontrollin

1. Politika e jashtme pasive-agresive e qeverisë në lidhje me marrëveshjet e Prespës dhe Sofjes rrumbullakohet me vendosjen e saj pas rezultateve të regjistrimit të popullsisë në Shqipëri. Me të, "Ilindenska" 2 dhe vila "Vodno" për dy javë e kthyen plotësisht Maqedoninë e Veriut në pozitën e një pyke midis tre fqinjëve të afërt - aleatëve në NATO. 2. Edhe Athina edhe Sofja, por edhe...

Një përsëritje e fuqisë para Uashingtonit për të "blerë kohë" dhe për të dëmtuar kontrollin Lexo më shumë »

Danelo, fshat i palumtur!

Fatkeqësia nuk vjen në heshtje - Danela Arsovska, kryetarja më katastrofike e ish-qytetit të Shkupit, i cili tashmë është shndërruar në një fshat pa gëzim, në të cilin nuk ka asgjë të keqe nën udhëheqjen e saj, e festoi mandatin e saj me bori. Nuk ka autobusë, nuk ka shatërvane publike, nuk ka hapësira për rekreacion, nuk ka higjienë, nuk ka ajër të pastër, nuk ka kënde lojërash, nuk ka kulturë, nuk ka rregull. Nuk kemi më...

Danelo, fshat i palumtur! Lexo më shumë »

VMRO-VLEN: Kanë gjuajtur mustak, kafshuar balena

Vitet ose dy vitet e fundit, ka pasur paralajmërime për rrezikun e kopjimit lokal, vendas të përvojave nga Mali i Zi në përmbysjen e regjimit të Milo Gjukanoviqit dhe rrezikun e premtimeve shumë të lehta për "reformistët e rinj". Është interesante, por jo edhe aq e papritur, që ndryshe nga reagimet dramatike për ngjarjet në Podgoricë, reagimet për ndryshimet në Shkup...

VMRO-VLEN: Kanë gjuajtur mustak, kafshuar balena Lexo më shumë »

DERI NE FITORJE DHE PAS SE...

"To Victory and After It" është një film luftarak bardh e zi i xhiruar në vitin 1966, me regji të Zivoin Mitrović, dhe skenar të Simon Dracul. Aksioni zhvillohet para përfundimit të Luftës së Dytë Botërore në një vend të vogël në Maqedoni, të cilin partizanët e çliruan nga forcat bullgare dhe tani përballen me pyetjen se si të...

DERI NE FITORJE DHE PAS SE... Lexo më shumë »