VIDEO | Rekord i ri: Kanadezi hëngri 50 speca të varietetit më të nxehtë "Carolina Ripper" në shtatë minuta

Libri i Rekordeve Guinness njoftoi se Mike Jack i Kanadasë hëngri 50 speca Carolina Ripper në gjashtë minuta e 49,2 sekonda, duke thyer rekordin e tij botëror. Meqë ra fjala, "Carolina Reaper" është speci më djegës në botë me 1,64 milionë kërpudha (njësi zemërimi). Për krahasim, një spec jalapeño ka midis 2.500 dhe 8.000 scolvilli. Në...

VIDEO | Rekord i ri: Kanadezi hëngri 50 speca të varietetit më të nxehtë "Carolina Ripper" në shtatë minuta Lexo më shumë »

Arkeologët zbulojnë shigjetën e rrallë të lashtë në Norvegji: Boshti i thuprës ka tre pendë të ruajtura në majë

Arkeologët në malet norvegjeze kanë zbuluar një majë shigjete shumë të rrallë të lashtë, e cila ka ende një majë kuarciti dhe pendë. Ka shumë të ngjarë që gjuetarët e drerëve të kenë përdorur këtë armë qysh 3.000 vjet më parë. Kjo është pamja e arkeologut Lars Pilu, i cili drejton projektin "Secret Of The Ice" në malet Jotunheimen, në Norvegjinë qendrore...

Arkeologët zbulojnë shigjetën e rrallë të lashtë në Norvegji: Boshti i thuprës ka tre pendë të ruajtura në majë Lexo më shumë »

Ai fitoi 40 milionë paund në loto, la gruan dhe zonja e tij e bëri ferr

Lotto Millionaire është prova e gjallë se ata që janë me fat në para nuk janë me fat në dashuri dhe gjërat me të vërtetë u ndërlikuan për të. Gareth Bull fitoi një urdhër të përhershëm duke penguar Donna Desporte të botonte një libër që përshkruante jetën e tyre së bashku. Bull, 52 vjeç, fitoi xhekpotin e lotarisë në janar 2012,…

Ai fitoi 40 milionë paund në loto, la gruan dhe zonja e tij e bëri ferr Lexo më shumë »

FOTO | Mbretëreshat e klasikëve: Këto janë padyshim këpucët më të kërkuara për vjeshtën 2023

Nëse do të mund të zgjidhnim këpucët më ideale për vjeshtë, ato do të ishin padyshim mokasina! Ato janë të përshtatshme për çdo rast, janë komode, duken casual dhe shkojnë me gjithçka! Mokasinet janë një klasik i modës në të cilin është e mençur të investohet, dhe ne ju sjellim disa nga modelet më të bukura nga oferta aktuale e dyqaneve të high street, por edhe ...

FOTO | Mbretëreshat e klasikëve: Këto janë padyshim këpucët më të kërkuara për vjeshtën 2023 Lexo më shumë »

Shkëlqimi pa tru: Kandil deti ka një kapacitet të jashtëzakonshëm për të mësuar

Edhe pse ata nuk kanë një tru të centralizuar, kandil deti mund të mësojë nga përvojat e kaluara, ashtu si njerëzit, minjtë dhe mizat. Shkencëtarët kanë mësuar kandilin e Karaibeve (Tripedalia cystophora) për të zbuluar dhe shmangur pengesat. Ky studim sfidon kuptimet e mëparshme se mësimi i avancuar kërkon një tru të centralizuar dhe hedh dritë mbi rrënjët evolucionare të të mësuarit dhe kujtesës, raporton SciTech Daily.

Shkëlqimi pa tru: Kandil deti ka një kapacitet të jashtëzakonshëm për të mësuar Lexo më shumë »

Nëse vizitoni Suedinë dhe e bëni këtë, do të shpërthejë një skandal

Dhe ndërsa heqja e këpucëve kur shkoni për të vizituar është diçka për të cilën maqedonasit vazhdimisht debatojnë - disa pretendojnë se është një kulturë bazë, ndërsa të tjerë thonë se është një çështje e primitivizmit klasik, ka vende në Evropë dhe në botë ku kjo është një praktikë e detyrueshme. Në Maqedoni, dikush mund t'ju paralajmërojë ose...

Nëse vizitoni Suedinë dhe e bëni këtë, do të shpërthejë një skandal Lexo më shumë »

FOTO + VIDEO | Të gjithë banorët e këtij qyteti jetojnë në një rrugë 9 km të gjatë

Ndodh shpesh gjatë udhëtimit të hasim në një vend që duket se është i “lidhur” me rrugën kryesore, nga e cila degëzohen rrugë më të vogla. Ky nuk është rasti me Suloszów, i cili ndodhet në jug të Polonisë dhe ka rreth 6.000 banorë. Gjegjësisht, në këtë qytet ekziston vetëm një rrugë “Olkuska” e cila shtrihet për rreth...

FOTO + VIDEO | Të gjithë banorët e këtij qyteti jetojnë në një rrugë 9 km të gjatë Lexo më shumë »

Një amerikan fitoi 1,6 miliardë dollarë në një lojë fati në Florida

Fituesi i dytë më i madh i lotarisë në historinë e SHBA-së ka pretenduar një çmim prej 1,6 miliardë dollarësh, por identiteti i personit mund të mbetet sekret edhe për 90 ditë të tjera, tha Lotaria e Floridës, raportoi Reuters. Xhekpoti i Mega Millions u fitua të hënën, shtatë javë pas shortit të 8 gushtit, të gjithë…

Një amerikan fitoi 1,6 miliardë dollarë në një lojë fati në Florida Lexo më shumë »

FOTO | Opinionet e ndara rreth Prada: Shtëpia e Modës luksoze ringjall çantën e diskutueshme 110-vjeçare të stilistëve

Java e modës në Milano përfundoi të hënën, ku shtëpia italiane e modës Prada prezantoi koleksionin e ri të femrave për sezonin pranverë/verë 2024. “Për këtë koleksion nuk donim të filozofonim me histori për veshjen, por u fokusuam në metodat, teknikën dhe vlerën e prodhimit”, shpjegoi Prada në lidhje me koleksionin specifik. Ndër pjesët mbresëlënëse…

FOTO | Opinionet e ndara rreth Prada: Shtëpia e Modës luksoze ringjall çantën e diskutueshme 110-vjeçare të stilistëve Lexo më shumë »

Në Suedi po mbahet konkursi për lëndinën më të shëmtuar

Bari i thatë dhe kafe nuk është më shkak për turp në një ishull suedez ku banorët konkurrojnë për "lëndinën më të shëmtuar" në përpjekje për të kursyer ujin dhe tendenca duket se po përhapet, raporton Guardian. "Ishte konkursi më i lehtë për të fituar, nuk më duhej të bëja asgjë," tha fituesja e këtij viti Stina Ostman, një banore e zonës më të madhe të Suedisë ...

Në Suedi po mbahet konkursi për lëndinën më të shëmtuar Lexo më shumë »