Lepurushi i Playboy zbulon fetishet e çuditshme seksuale të Leonardo DiCaprios

Modelja e Playboy, Heike Konings, 22 vjeçe, ka shpifur për Leonardo DiCaprio pasi ajo e puthi atë gjatë një nate në Los Angeles. Ajo vuri në dukje se flirtoi me yllin e Hollivudit, 49 vjeç, në një klub nate, por e përshkroi atë si "shumë të çuditshëm dhe shumë të vjetër", raporton Daily Mail. Duke u shfaqur në kopertinën e edicionit holandez të Playboy,…

Lepurushi i Playboy zbulon fetishet e çuditshme seksuale të Leonardo DiCaprios Lexo më shumë »

Ekspertët zbulojnë: Çfarë duhet të dijë fëmija juaj në moshën 5, 10 dhe 15 vjeç?

Prindërit duhet t'i përgatisin fëmijët e tyre për atë që i pret në moshën e pjekur të jetës. Fëmijët mësojnë diçka të re çdo ditë dhe prindërit përpiqen t'i përgatisin për gjithçka që i pret kur të rriten. Gjashtëdhjetë e tre përqind e prindërve që morën pjesë në Anketën Kombëtare të Spitalit të Fëmijëve 2019,…

Ekspertët zbulojnë: Çfarë duhet të dijë fëmija juaj në moshën 5, 10 dhe 15 vjeç? Lexo më shumë »

Studimi i ri zbulon: Gënjeshtra e fëmijëve për të mbrojtur ndjenjat e tyre ka pasoja negative

Hulumtimet e shkencëtarëve nga Singapori tregojnë se fëmijët që e dinë se prindërit i gënjejnë kanë më shumë gjasa që ta zhvillojnë vetë këtë zakon. Një studim nga Universiteti Teknologjik Nanyang gjurmoi sjelljen e 564 fëmijëve midis moshës 11 dhe 12 vjeç për të hetuar ndikimin e gënjeshtrave të prindërve në ndershmërinë e një fëmije, raporton...

Studimi i ri zbulon: Gënjeshtra e fëmijëve për të mbrojtur ndjenjat e tyre ka pasoja negative Lexo më shumë »

Severina nuk është e vetmja: Këto zonja të famshme kanë humbur kujdestarinë e fëmijëve

Me vendim të Gjykatës së Lartë, këngëtarja kroate Severina Vuckovic humbi sërish kujdestarinë ndaj djalit të saj 11-vjeçar Aleksandar, i cili do të jetojë me babain e tij Milan Popoviq. Severina nuk është e vetmja që po kalon një betejë të tmerrshme për kujdestarinë e fëmijëve. Shumë yje të Hollivudit dhe këngëtarë të njohur kanë përjetuar edhe makthin e çdo nëne kur me vendim gjykate...

Severina nuk është e vetmja: Këto zonja të famshme kanë humbur kujdestarinë e fëmijëve Lexo më shumë »

Problemet me gjumin e foshnjës lodhin prindërit: Çfarë duhet të bëni për të përmirësuar gjumin e fëmijës dhe kur të kërkoni ndihmë?

Shumë prindër që kanë fëmijë të vegjël besojnë se duhet të flenë shpesh dhe bëhen shumë të shqetësuar kur për ndonjë arsye kjo nuk ndodh. Si rezultat, nënat dhe baballarët e rinj mund të kalojnë një kohë të gjatë duke treguar histori horror se si gjumi i një fëmije (ose më mirë, mungesa e gjumit) ka…

Problemet me gjumin e foshnjës lodhin prindërit: Çfarë duhet të bëni për të përmirësuar gjumin e fëmijës dhe kur të kërkoni ndihmë? Lexo më shumë »

Demografët paralajmërojnë: Familjet do të duken rrënjësisht të ndryshme deri në vitin 2100

Studiuesit vlerësojnë se një grua 65-vjeçare që jetonte në vitin 1950 kishte 41 të afërm të gjallë në familjen e saj të gjerë. Deri në vitin 2100, parashikohet që një grua e asaj moshe të ketë vetëm 25 të afërm të gjallë. Njerëzit e moshës së mesme do të jenë nën presion në rritje, të detyruar të kujdesen për fëmijët e tyre si dhe për prindërit e tyre të moshuar. Gjithçka...

Demografët paralajmërojnë: Familjet do të duken rrënjësisht të ndryshme deri në vitin 2100 Lexo më shumë »

VIDEO INTERVISTË | Mia Kostova: Unë jam një lloj njeriu që nuk di të gënjej, edhe kur paguhem për këtë

Në këtë puntatë të “Slobodno so Agnesa” do të shoqërohemi me vajzën e emisionit rinor “99 Action”, ish-prezantuesen dhe influencuesen Mia Kostova. Me statusin e një personi shumë me ndikim në rrjetet sociale, Mia Kostova “ushqen” përditë ndjekësit e saj me momente frymëzuese dhe inkurajuese nga stili i saj i jetesës. Ai përdor profilin e tij në Instagram si platformë...

VIDEO INTERVISTË | Mia Kostova: Unë jam një lloj njeriu që nuk di të gënjej, edhe kur paguhem për këtë Lexo më shumë »

FOTO | Si e ndihmon Natasha Kate Middleton prej vitesh, pa e ditur askush: Ajo ishte në krah të princeshës edhe kur ajo po operohej

Natasha Archer është një nga personat e paktë që ka pasur akses me Kate Middleton ndërsa ajo ishte në një spital privat në Londër pas operacionit abdominal javën e kaluar. Ajo ka qenë asistente personale e gruas së Princit William prej vitesh. Ajo ndihmoi Princeshën e Uellsit në momente kyçe, në mënyrë që bashkëpunimi, si ...

FOTO | Si e ndihmon Natasha Kate Middleton prej vitesh, pa e ditur askush: Ajo ishte në krah të princeshës edhe kur ajo po operohej Lexo më shumë »

FOTO | Ata fiksuan një grua të pastrehë falas në një sallon dhe i treguan asaj një bukuri që ishte fshehur për një kohë të gjatë

Shafag Nowruz nga Turqia është një stilist profesionist me përvojë në make-up dhe modele flokësh. Një ditë ajo takoi të pastrehën Rita dhe u trondit nga sa e lënë pas dore ishte gruaja. Shafag vendosi ta ndihmonte dhe t'i tregonte se si mund të dukej në të vërtetë me pak kujdes dhe disa truke. Ajo donte të...

FOTO | Ata fiksuan një grua të pastrehë falas në një sallon dhe i treguan asaj një bukuri që ishte fshehur për një kohë të gjatë Lexo më shumë »

FOTO | Ana Ivanoviç ua shpërtheu mendjen të gjithëve në Berlin: Ajo duket tepër seksi me një fustan me të pasme 

Një model flokësh perfekt, bukuri natyrale, buzëqeshje një milion dollarësh dhe një model i preferuar i një fustani që i shkon në mënyrë të përsosur. Ish-tenistja serbe Ana Ivanoviq ka organizuar dje një spektakël të vërtetë në Berlin në një event të organizuar nga një markë e njohur, ku ka marrë pjesë edhe aktorja me famë botërore Diana Krieger. Ana Ivanoviç e nisi vitin 2024 me një stil të shkëlqyeshëm kur...

FOTO | Ana Ivanoviç ua shpërtheu mendjen të gjithëve në Berlin: Ajo duket tepër seksi me një fustan me të pasme  Lexo më shumë »

FOTO | Kolinda Grabar Kitaroviç duket dy herë më e re: Ish-presidentja kroate i mahniti të gjithë me figurën e saj perfekte

Ish-presidentja kroate Kolinda Grabar Kitaroviç ka publikuar pas shumë kohësh foto në rrjetet sociale. Në postim, Kolinda u mburr se e nisi me sukses vitin, por ajo që ra në sy të gjithëve ishte pamja e saj fizike. Gjegjësisht, Kolinda ka publikuar foto nga Maroku, ku ka shijuar dhe punuar për tre javë, dhe përmes postimit ka vendosur të...

FOTO | Kolinda Grabar Kitaroviç duket dy herë më e re: Ish-presidentja kroate i mahniti të gjithë me figurën e saj perfekte Lexo më shumë »

Një amerikan theu rekordin për më shumë Big Mac të ngrënë në jetën e tij, ai hëngri mbi 34.000 sanduiçe në gjysmë shekulli

Nuk ka shumë njerëz që do të vënë bast për të parë Don Gorske në të 70-at e tij, duke ditur zakonin e tij gjysmë shekullor për të ngrënë McDonald's Big Mac çdo ditë. Por duke i shkurtuar vaktet e tij në dy në ditë (në vend të maksimumit të tij të mëparshëm prej nëntë), duke shmangur patate të skuqura dhe duke ecur dhjetë kilometra në ditë jo vetëm...

Një amerikan theu rekordin për më shumë Big Mac të ngrënë në jetën e tij, ai hëngri mbi 34.000 sanduiçe në gjysmë shekulli Lexo më shumë »

Njeriu më i pasur i Indisë sjell Rihannën dhe mbi një mijë të ftuar në një festë para dasmës për djalin e tij

Një qytet i vogël në Indinë perëndimore po përgatitet për festën më të madhe të mbajtur ndonjëherë në atë vend. Ndërsa miliarderi Mukesh Ambani përgatitet për martesën e djalit të tij këtë verë, ai pret që miliarderë nga e gjithë bota, krerë shtetesh, anëtarë të familjes mbretërore, si dhe të famshëm të Hollivudit dhe Bollywood-it të marrin pjesë në…

Njeriu më i pasur i Indisë sjell Rihannën dhe mbi një mijë të ftuar në një festë para dasmës për djalin e tij Lexo më shumë »

Shaka e ditës: Llogari

Trpe i dehur lexon faturën në tavernë: - 2 konjakë, 120. - Sallatë, 85. - Po të kalojë, 130. - 4 birra, 320. E thërret kamarierin: - Çfarë është kjo "nëse kalon"? -Nuk shkoi mire...

Zbulimi befasues i shkencëtarëve: Orgazma është çelësi për të krijuar një marrëdhënie të qëndrueshme mes partnerëve

Orgazma mund të jetë çelësi për forcimin e një marrëdhënieje të qëndrueshme dhe afatgjatë midis partnerëve seksualë, sipas një studimi të shkencëtarëve nga Universiteti i Teksasit në Austin. Ata erdhën në këtë përfundim duke ekzaminuar sjelljen e gjitarëve të vegjël, monogamë - brejtësve preri. Një ekip shkencëtarësh bëri një hartë të rajoneve të trurit të kësaj kafshe që janë aktive gjatë...

Zbulimi befasues i shkencëtarëve: Orgazma është çelësi për të krijuar një marrëdhënie të qëndrueshme mes partnerëve Lexo më shumë »

Testi i personalitetit: Zgjidhni një orë dhe zbuloni se çfarë vendimesh duhet të merrni

Bëni këtë test personaliteti dhe zbuloni se çfarë po ju thotë intuita, shkruan Sensa. Zgjidhni një nga katër orët e ofruara nga fotografia dhe zbuloni se cilat vendime nuk duhet të nxitoni. Ora e parë - financat dhe karriera Merrni kohë për të marrë vendime të rëndësishme financiare. Nëse keni menduar të bëni një investim të madh, po...

Testi i personalitetit: Zgjidhni një orë dhe zbuloni se çfarë vendimesh duhet të merrni Lexo më shumë »

FOTO+VIDEO | Drejtuar nga djali i saj: Aktorja e nxehtë tregoi anën e saj të egër në një skenë seksi lezbike

Aktorja angleze Elizabeth Hurley (58) tregoi anën e saj të egër në një skenë seksi nga debutimi regjisorial i djalit të saj Damian Hurley (21). Në trailerin e thrillerit “Rreptësisht Konfidenciale”, personazhi i aktores shfaqet duke u takuar me një grua tjetër. Historia ndjek Mia, e luajtur nga aktorja Georgia Locke, e cila tërhiqet në një "botë të…

FOTO+VIDEO | Drejtuar nga djali i saj: Aktorja e nxehtë tregoi anën e saj të egër në një skenë seksi lezbike Lexo më shumë »

Bridget Jones rikthehet në ekranin e madh: Së shpejti do të fillojnë xhirimet e pjesës së katërt të serialit filmik

Fansat e personazhit letrar kult Bridget Jones së shpejti do të marrin një adaptim filmik të librit "Bridget Jones: Mad About The Boy", pra një vazhdim të ri dhe të katërt në serinë e filmave. Siç shkruan britanikja “Sun”, xhirimet e kësaj komedie romantike do të nisin në muajin maj dhe lokacioni i xhirimeve do të jetë Londra, Great ...

Bridget Jones rikthehet në ekranin e madh: Së shpejti do të fillojnë xhirimet e pjesës së katërt të serialit filmik Lexo më shumë »

Turne evropiane dhe shpërndarja mbarëbotërore e "Udhëtim në këmbë" të Tamara Kotevskës.

Dokumentari i fundit me metrazh të gjatë i Tamara Kotevskës ka marrë një shpërndarës mbarëbotëror dhe fillon me një "udhëtim". Filmi dokumentar "THE WALK" me regji të Tamara Kotevska fillon me turneun e festivaleve evropiane. Fillimisht, filmi do të ketë premierën evropiane në festivalin më të madh të të drejtave të njeriut FIFDH (FIFDH) në Gjenevë të Zvicrës, ku do të ketë 2 shfaqje dhe menjëherë pas ...

Turne evropiane dhe shpërndarja mbarëbotërore e "Udhëtim në këmbë" të Tamara Kotevskës. Lexo më shumë »

FOTO | "Berlinale": Dokumentari "Dahomey" fitoi Ariun e Artë për filmin më të mirë

Dokumentari francez Dahomey ka fituar Ariun e Artë për filmin më të mirë në edicionin e 74-të të këtij viti të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit në Berlin, i njohur gjithashtu si Berlinare. Është një film dokumentar eksperimental për kthimin në Afrikë të veprave të artit të konfiskuara gjatë periudhës koloniale. "Dahomey" është një ese kinematografike e regjisorit francez me origjinë senegaleze...

FOTO | "Berlinale": Dokumentari "Dahomey" fitoi Ariun e Artë për filmin më të mirë Lexo më shumë »

FOTO | U dhanë çmimet SAG: "Oppenheimer" - fituesi më i madh i mbrëmjes

Mbrëmë u mbajt ndarja e 30-të e çmimeve të filmit të Shoqatës së Aktorëve të Filmit - SAG, në të cilën u ndanë mirënjohje për ekselencën e profesionistëve nga industria e filmit dhe televizionit. Ceremonia solemne u mbajt në Shrine Auditorium në Los Angeles, SHBA. Këtë vit nuk kishte një mikpritës zyrtar të eventit, por aktori Idris Elba pati nderin të...

FOTO | U dhanë çmimet SAG: "Oppenheimer" - fituesi më i madh i mbrëmjes Lexo më shumë »

Lepurushi i Playboy zbulon fetishet e çuditshme seksuale të Leonardo DiCaprios

Modelja e Playboy, Heike Konings, 22 vjeçe, ka shpifur për Leonardo DiCaprio pasi ajo e puthi atë gjatë një nate në Los Angeles. Ajo vuri në dukje se flirtoi me yllin e Hollivudit, 49 vjeç, në një klub nate, por e përshkroi atë si "shumë të çuditshëm dhe shumë të vjetër", raporton Daily Mail. Duke u shfaqur në kopertinën e edicionit holandez të Playboy,…

Lepurushi i Playboy zbulon fetishet e çuditshme seksuale të Leonardo DiCaprios Lexo më shumë »

Jennifer Lopez është e sinqertë për marrëdhënien e saj me prindërit: Nëna ime ishte narcisiste dhe babai im më injoroi

Jennifer Lopez zbuloi detaje të reja nga jeta e saj private, të cilat padyshim që befasuan publikun. Gjegjësisht, në dokumentarin “The Big Love Story Never Told”, këngëtarja 54-vjeçare ka zbuluar detaje më pak të njohura nga jeta e saj, shkruan “Page Six”. Dokumentari zbulon rrugën e saj dramatike drejt famës, pra situatat me të cilat është dashur të përballet për të qenë...

Jennifer Lopez është e sinqertë për marrëdhënien e saj me prindërit: Nëna ime ishte narcisiste dhe babai im më injoroi Lexo më shumë »

Publikohet kënga e re e Oliver Dragojevic: Gjashtë vjet pas vdekjes së tij, publikohet një album i ri

Kanë kaluar pesë vjet që kur vdiq një nga yjet më të mëdhenj të muzikës rajonale, Oliver Dragojevic. Megjithatë, kujtimi për të vazhdon të mbetet në muzikën e tij, imazhin e tij dhe hitet që nuk do të harrohen kurrë. Prandaj familja e tij vendosi të na japë mundësinë ta kujtojmë, ta ndjejmë edhe një herë, përmes asaj që ishte...

Publikohet kënga e re e Oliver Dragojevic: Gjashtë vjet pas vdekjes së tij, publikohet një album i ri Lexo më shumë »

VIDEO | Përzgjedhja serbe për Eurovizion: Constructa doli në skenë dhe gatuan bukë në një tas të përdorur nga gjyshja e saj

Mbrëmjen e djeshme është zhvilluar gjysmëfinalja e dytë e përzgjedhjes serbe për përfaqësuesen e Eurovizionit, “Eurovision Song”. Komisioni përzgjedhës i RTS-së zgjodhi gjithsej 28 kompozime – dje dëgjuam 14 këngë, të njëjtën gjë e dëgjuam edhe në gjysmëfinalen e parë, e cila u zhvillua të martën (27 shkurt). Tetë më të mirët nga dy gjysmëfinalet kaluan në finalen e madhe, të planifikuar...

VIDEO | Përzgjedhja serbe për Eurovizion: Constructa doli në skenë dhe gatuan bukë në një tas të përdorur nga gjyshja e saj Lexo më shumë »

Tamara Dragiçevic është shtatzënë: Një nga çiftet më të bukur serbë është në pritje të fëmijës së tretë

Aktorët serbë Tamara Dragiçeviç (34) dhe Petar Pencina (39), të cilët konsiderohen si një nga çiftet më të bukur të skenës publike të rajonit, së shpejti do të bëhen prindër për herë të tretë. Përveç postimeve për angazhimet e punës, ata shpesh ndajnë foto familjare me fëmijët dhe segmente të vogla të jetës së tyre të përditshme në rrjetet sociale. Çifti është i martuar që nga viti 2016 dhe vajza e tyre...

Tamara Dragiçevic është shtatzënë: Një nga çiftet më të bukur serbë është në pritje të fëmijës së tretë Lexo më shumë »

Opsioni i ushqimit të shëndetshëm: Recetë për pate pule të bërë në shtëpi

Duke marrë parasysh që foie gras i konservuar është i pashëndetshëm, foie gras-i i pulës i bërë në shtëpi do të jetë një zgjedhje ideale për një rostiçeri. Mund ta përgatisni në një mënyrë shumë të thjeshtë. Përbërësit: - një kokë qepë e kuqe - 650 gr kope pule të pastruar - tre thelpinj hudhër - kripë - 100 ml verë të bardhë - një majë piper i kuq i bluar - një majë ...

Opsioni i ushqimit të shëndetshëm: Recetë për pate pule të bërë në shtëpi Lexo më shumë »

Një recetë e shpejtë ëmbëlsirë: Tortë me çokollatë me karamel të kripur

Torta me çokollatë me karamel të kripur është një ëmbëlsirë e thjeshtë, e shpejtë dhe e shijshme. Çokollata e zezë është e balancuar në mënyrë perfekte me karamelin e kripur, duke i dhënë edhe më shumë shije dhe thellësi. Mund të bëni vetë karamel, nuk është e komplikuar, dhe gjithashtu mund të përdorni një truk dhe të shkrini karamele të buta karamel të blerë në dyqan. As kush nuk do...

Një recetë e shpejtë ëmbëlsirë: Tortë me çokollatë me karamel të kripur Lexo më shumë »

Një kënaqësi gastronomike nga duart e mjera të Bobe Jankoska: Podvarok me mish të tymosur

Jovanka Jankoska Bobe, e cila qëndron pas blogut bobesbakery.mk, profilit në Facebook dhe Instagram, është një kreative e vërtetë e kuzhinës – recetat e saj janë kënaqësi si për sytë ashtu edhe për qiellzën. Sot, Bobe ndan një recetë për një delikatesë të vërtetë gustator - zierje me mish të tymosur. – E mbyll sezonin e lakër turshi me një zierje. Lakër turshi i grirë hollë, si kadaif, me...

Një kënaqësi gastronomike nga duart e mjera të Bobe Jankoska: Podvarok me mish të tymosur Lexo më shumë »

Kuzhina peruane: Donuts me patate të ëmbla dhe kungull

Donutët me patate të ëmbla janë një delikatesë e shijuar nga vendasit dhe turistët në Peru. Historia e kësaj ëmbëlsire të skuqur daton që nga koha kur spanjollët sillnin skllevër afrikanë me vete në Peru si punë të lirë. Kuzhinierët afrikanë kanë ndryshuar paksa recetën e buñelos, topat e skuqur të famshëm të Perusë. Ata sollën patate të ëmbla dhe kunguj…

Kuzhina peruane: Donuts me patate të ëmbla dhe kungull Lexo më shumë »

Për një fillim të këndshëm të ditës: Pasta të buta dhe të ëmbla që spanjollët hanë për mëngjes

Fartonet, pasta të ëmbla dhe të buta të zgjatura që hahen për mëngjes në Spanjë, e kanë origjinën nga Valencia, më saktë nga qyteti i Alboraya. Të krijuara për zhytje, fartonët shërbehen me një pije kremoze me arra tigri të quajtur horchata, transmeton Pun Kufer. Përveç horçës, një pije që nuk e kemi këtu, fartonët janë një kombinim i shkëlqyer me një filxhan kafe, kakao apo...

Për një fillim të këndshëm të ditës: Pasta të buta dhe të ëmbla që spanjollët hanë për mëngjes Lexo më shumë »

Disa sëmundje mund të njihen nga pamja e fytyrës: Cilat janë shenjat paralajmëruese të shëndetit të dëmtuar

Disa sëmundje mund të njihen nga pamja e fytyrës, kështu që nëse vëreni ndryshime që nuk ishin më parë, nuk do të dëmtonte të konsultoheni me mjekun tuaj. Ekspertët kanë treguar disa shenja të mëposhtme që mund të tregojnë një problem shëndetësor për të cilin mund të mos jeni në dijeni. Për shembull, nëse keni lëkurë të thatë dhe...

Disa sëmundje mund të njihen nga pamja e fytyrës: Cilat janë shenjat paralajmëruese të shëndetit të dëmtuar Lexo më shumë »

Më shumë se një miliard njerëz në mbarë botën jetojnë me obezitet, ka zbuluar një studim i ri

Më shumë se një miliard njerëz jetojnë me obezitet në mbarë botën, sipas vlerësimeve globale të publikuara në Lancet. Kjo përfshin rreth 880 milionë të rritur dhe 159 milionë fëmijë, sipas të dhënave të vitit 2022. Normat më të larta janë në Tonga dhe Samoa Amerikane për gratë dhe Samoa Amerikane dhe Nauru për burrat, me rreth 70-80% të të rriturve që jetojnë me…

Më shumë se një miliard njerëz në mbarë botën jetojnë me obezitet, ka zbuluar një studim i ri Lexo më shumë »

Ekspertët zbulojnë: Pesë zakone të punës që mund të jenë shenjë e depresionit të fshehur

Ne të gjithë kalojmë ulje-ngritje në punë, por nëse ditët e vështira bëhen normale e re, ne mund të jemi duke përjetuar atë që po përjetojnë 280 milionë njerëz në mbarë botën - depresionin. Depresioni është një gjendje e shëndetit mendor që mund të shfaqet si trishtim dhe lodhje e dukshme, por shpesh mund të shfaqet në mënyra të papritura. …

Ekspertët zbulojnë: Pesë zakone të punës që mund të jenë shenjë e depresionit të fshehur Lexo më shumë »

Këshilla nga Klinika "Zhan Mitrev": Gjithçka rreth sindromës Asperger

Sindroma Asperger është një gjendje neurologjike në të cilën personi i prekur përjeton vështirësi në një nivel funksional në jetën shoqërore. Sipas klasifikimit DSM 5, sindroma Asperger i përket grupit më të gjerë të çrregullimeve të spektrit autik Çrregullimi i spektrit autik (ASD), ku kushtet përcaktohen dhe përshkruhen ndryshe. Çdo person me Asperger ka karakteristikat e veta specifike…

Këshilla nga Klinika "Zhan Mitrev": Gjithçka rreth sindromës Asperger Lexo më shumë »

Specialisti i oftalmologjisë zbulon: Tre shenja më pak të njohura të sëmundjeve të zemrës që mund të shihen në sy

Sëmundjet e zemrës janë një nga shkaqet kryesore të vdekjeve në botë, ndaj është e rëndësishme të vërehen sa më shpejt shenjat e rrezikut të këtyre sëmundjeve. Janë disa simptoma me ndihmën e të cilave mund të zbuloni nëse keni probleme me zemrën, dhe pikërisht në sytë ndonjëherë mund të shohim se diçka nuk shkon...

Specialisti i oftalmologjisë zbulon: Tre shenja më pak të njohura të sëmundjeve të zemrës që mund të shihen në sy Lexo më shumë »

I ka kushtuar vargjet më të bukura: Historia e dashurisë së Gjorgje dhe Olivera Balasevic

Këngët e dashurisë së Gjorge Balasevic janë cilësuar ndër më të bukurat prej dekadash. Por padyshim, historia më e mrekullueshme që na tregoi përmes muzikës së tij ishte ajo me bashkëshorten e tij të dashur Olivera. Historia e dashurisë së Gjorges dhe Oliverës, të cilën shumë e perceptojnë si kinematografike, nisi në vitet shtatëdhjetë të shekullit të kaluar. Në atë kohë ajo ishte ende…

I ka kushtuar vargjet më të bukura: Historia e dashurisë së Gjorgje dhe Olivera Balasevic Lexo më shumë »

Kush ishte Robert Oppenheimer, "babai" i bombës atomike: "Unë bëhem Vdekja, shkatërrues i botëve"

Në botën e industrisë së filmit, vitin e kaluar vetëm tajfuni rozë i quajtur “Barbie” arriti të tërheqë më shumë vëmendje sesa kryevepra për “babain” e bombës atomike nga regjisori Christopher Nolan, shkruan serb “Juronjus”. Filmi "Oppenheimer" është bazuar në librin "Prometheu Amerikan: Triumfi dhe Tragjedia e J. Robert Opheimer", romani fitues i çmimit Pulitzer i shkruar nga Kai Baird ...

Kush ishte Robert Oppenheimer, "babai" i bombës atomike: "Unë bëhem Vdekja, shkatërrues i botëve" Lexo më shumë »

Dashuria e Constance dhe Oscar Wilde: Poeti i paepur e la atë për të qenë me një burrë

Në fund të shekullit të 19-të, Londra ishte një qytet në të cilin përparimi shoqëror, arti, liria njerëzore dhe emancipimi i gruas shiheshin me miratim të madh. Një numër i madh njerëzish krijues u mblodhën rreth grupit social "Esthetics", i cili mbrojti heqjen e modës kufizuese viktoriane, mes tyre Constance Lloyd - një grua e re me një të lirë dhe ...

Dashuria e Constance dhe Oscar Wilde: Poeti i paepur e la atë për të qenë me një burrë Lexo më shumë »

VIDEO | Kur shigjeta e Kupidit të shpon: Këngë të frymëzuara nga dashuria e madhe dhe e vërtetë

Këngët më të mira të dashurisë zakonisht frymëzohen nga ndjenja që ndonjëherë janë reale dhe herë të imagjinuara. Megjithatë, ka diçka shumë të veçantë në këngët e dashurisë që mbartin histori reale. Disa nga këngët më të mëdha të dashurisë të të gjitha kohërave janë shkruar për njerëz të vërtetë, marrëdhënie të vërteta dhe njerëzit i duan ata sepse ka emocione të vërteta në to...

VIDEO | Kur shigjeta e Kupidit të shpon: Këngë të frymëzuara nga dashuria e madhe dhe e vërtetë Lexo më shumë »

Histori e çuditshme dashurie: Ata e donin njëri-tjetrin më shumë se çdo gjë dhe u ndanë nga një sëmundje e rëndë

Historia e dashurisë së njërit prej çifteve presidenciale më të famshme të të gjitha kohërave, Ronald dhe Nancy Reagan, konsiderohet si një nga historitë më të bukura dhe dashuria e tyre e madhe dëshmohet nga letrat e shumta që kanë shkëmbyer ndër vite, shkruan “Steel”. Autorja e biografisë “Triumfi i Nansi Reganit” zbuloi detaje të panjohura dhe paksa të çuditshme për dashurinë e tyre. Si cfare …

Histori e çuditshme dashurie: Ata e donin njëri-tjetrin më shumë se çdo gjë dhe u ndanë nga një sëmundje e rëndë Lexo më shumë »

Horoskopi ditor për 1 Mars: Jini të durueshëm nëse gjërat nuk shkojnë sipas planit

Ju prezantojmë horoskopin ditor për 1 Mars, shikoni çfarë parashikojnë yjet për ju sot. Dashi Dashi, sot mund të merrni një ofertë apo mundësi që do të ndryshojë këndvështrimin tuaj në punë. Jini të guximshëm dhe eksploroni mundësi të reja. Sot do keni surpriza në dashuri, ndoshta diçka që nuk e keni pritur më parë. Bëhu…

Horoskopi ditor për 1 Mars: Jini të durueshëm nëse gjërat nuk shkojnë sipas planit Lexo më shumë »

Pesë ditë të rrezikshme në mars: Sipas horoskopit, këto data do të jenë më kritiket

Marsi do të jetë një muaj shumë i favorshëm. Edhe pse do të ketë ditë më të rrezikshme sesa ato të favorshme, vetëm njëra prej tyre do të ketë pasoja afatgjata. Astrologët sugjerojnë që të shikoni me vëmendje secilën prej ditëve të “errta” për t’u përgatitur. 8 Mars – Mërkuri në lidhje me Neptunin Dita e parë e rrezikshme do të bëhet e tillë për shkak të aspektit negativ...

Pesë ditë të rrezikshme në mars: Sipas horoskopit, këto data do të jenë më kritiket Lexo më shumë »

Horoskopi ditor për 29 Shkurt: Tregohuni të guximshëm dhe eksploroni emocionet tuaja

Ju prezantojmë horoskopin ditor për datën 29 shkurt, shikoni çfarë parashikojnë yjet për ju sot. Dashi Dashi, ju keni një mendje të mprehtë dhe do t'i gjeni shpejt zgjidhjet sot. Përdoreni këtë produktivitet për të përfunduar detyra të rëndësishme dhe për të ecur përpara. Sot do ju hapet dera për mundësi të reja emocionale. Jini të guximshëm dhe eksploroni…

Horoskopi ditor për 29 Shkurt: Tregohuni të guximshëm dhe eksploroni emocionet tuaja Lexo më shumë »

Shenjat e horoskopit që do të përballen me sfida sot: Kalimi i Mërkurit në lidhje me Saturnin do të sjellë sukses me një kusht

Sipas astrologëve, sot do të rrezatojmë padurim dhe dëshirë për një fillim të ri. Për anëtarët e tre shenjave të zodiakut, kjo mund të çojë në zhgënjim ose paaftësi për të përballuar idenë se gjërat nuk po shkojnë aq shpejt sa e imagjinonin, shkruan “Sensa”. Sepse do të kemi energjinë e Saturnit, i cili njëkohësisht punon me energjinë e...

Shenjat e horoskopit që do të përballen me sfida sot: Kalimi i Mërkurit në lidhje me Saturnin do të sjellë sukses me një kusht Lexo më shumë »

Horoskopi ditor për 28 shkurt: Vendosja e objektivave të qarta do t'ju sjellë sukses

Ju prezantojmë horoskopin ditor për datën 28 ​​shkurt, shikoni çfarë parashikojnë yjet për ju sot. Dashi Dashi, iniciativa do ju sjellë përparim. Mendoni për projekte të reja dhe tregoni lidership përballë eprorëve. Do të theksohet dinamika emocionale. Një partneritet do të lulëzojë me një bisedë të sinqertë. Kujdes dietën tuaj. Frutat dhe perimet janë çelësi për ruajtjen e vitalitetit. Demi...

Horoskopi ditor për 28 shkurt: Vendosja e objektivave të qarta do t'ju sjellë sukses Lexo më shumë »

Zbulohet një krijesë misterioze detare në ujërat britanike

Një specie e re kërmilli deti është zbuluar në ujërat britanike. Krijesa misterioze u pa në Anglinë jugperëndimore nga një anije kërkimore, raporton BBC. Ajo u emërua Pleurobranchaea Britannica. I përket një grupi që gjendet në ujërat e ngrohta dhe mund të migrojë në veri për shkak të ndryshimeve klimatike. Ross Bullimore nga Qendra për Shkencën e Mjedisit, Ushqimin...

Zbulohet një krijesë misterioze detare në ujërat britanike Lexo më shumë »

FOTO | “Vendosëm të jemi egoistë”: Nuk duan të kenë fëmijë dhe bëjnë 10 udhëtime në vit

Një çift nga Anglia vendosi të tregohej “pak egoist” dhe të eksploronte botën. Hannah Byrd, 25 vjeç, dhe burri i saj, Charlie Camper, 24 vjeç, duan të udhëtojnë dhe të argëtohen. Ata thonë se janë në kapitullin e tyre "DINK" të jetës, që do të thotë "të ardhura të dyfishta, pa fëmijë", transmeton "Mirror". Vajza përdor…

FOTO | “Vendosëm të jemi egoistë”: Nuk duan të kenë fëmijë dhe bëjnë 10 udhëtime në vit Lexo më shumë »

Burri indian hëngri 39 monedha dhe 37 magnet sepse mendoi se "zinku ndihmon në ndërtimin e trupit"

Mjekët në një spital në Nju Delhi hoqën 39 monedha dhe 37 magnet nga zorra e një burri pasi ai gëlltiti metalet me supozimin se "zinku ndihmon në ndërtimin e trupit". Rrezet X të marra para operacionit në Spitalin Sir Ganga Ram treguan objekte metalike në zorrët e 26-vjeçarit pasi ai kaloi javë duke gëlltitur monedhat ndërsa…

Burri indian hëngri 39 monedha dhe 37 magnet sepse mendoi se "zinku ndihmon në ndërtimin e trupit" Lexo më shumë »

VIDEO | Nusja nga Anglia pagoi 16.000 dollarë për tortën: U deshën pothuajse tre muaj për t'u përgatitur

Çdo çift përpiqet ta bëjë ditën e dasmës një kujtim të veçantë dhe disa janë të gatshëm, nëse munden, të shpenzojnë miliona për martesën. Njëra prej tyre është Madeleine Barton, e cila u martua me të dashurin e saj prej shumë kohësh Patrick në sallën magjepsëse të ballit të hotelit Savoy jo shumë larg Londrës. Ata shpenzuan rreth 50.000 paund vetëm për të marrë me qira sallën...

VIDEO | Nusja nga Anglia pagoi 16.000 dollarë për tortën: U deshën pothuajse tre muaj për t'u përgatitur Lexo më shumë »

Intervistë me Rita Konzulova, instruktore Pilates: Ushtrimi tri herë në javë ndihmon në luftimin e ankthit dhe depresionit

Në një intervistë për “Sloboden Pechat”, bisedojmë me Rita Konzulova, një nga instruktoret tona më të kërkuara të Pilates, në studion dinamike të Pilates të së cilës, “Fame Fit”, ajo ndihmon në mirëmbajtjen e trupit, por edhe na zbulon sekretet. për pamjen e bukur, muskujt e përcaktuar, pse stërvitja është e mirë dhe sa herë është ideale të stërviteni për të bukur...

Intervistë me Rita Konzulova, instruktore Pilates: Ushtrimi tri herë në javë ndihmon në luftimin e ankthit dhe depresionit Lexo më shumë »

Revolucionare: Një dorezë e zgjuar e krijuar që ju mëson aftësi të reja fizike

Aftësia për të kuptuar ndërveprimet prekëse është veçanërisht e rëndësishme për detyra të tilla si operacionet delikate kirurgjikale ose luajtja e instrumenteve muzikore. Megjithatë, ndryshe nga mënyrat video dhe audio, prekja është e vështirë të regjistrohet dhe të transmetohet nga personi në person. Por studiuesit në Institutin e Teknologjisë në Massachusetts kanë zhvilluar një dorezë inteligjente që mund të…

Revolucionare: Një dorezë e zgjuar e krijuar që ju mëson aftësi të reja fizike Lexo më shumë »

VIDEO | 'Kjo është kaq rrëqethëse': njerëzit tashmë po përdorin syze inteligjente Vision Pro në publik

"Apple" ka shtyrë edhe një herë kufijtë e teknologjisë me produktin e saj më të fundit - syzet inteligjente për realitetin virtual Vision Pro ("Vision Pro"). Kjo pajisje kryesore ka një çmim të lartë prej 3.500 dollarësh dhe tashmë ka dalë në shitje. Por pamjet e njerëzve që tashmë përdorin këto syze inteligjente u bënë shpejt përmbajtje humoristike dhe kryesore…

VIDEO | 'Kjo është kaq rrëqethëse': njerëzit tashmë po përdorin syze inteligjente Vision Pro në publik Lexo më shumë »

Shpikja e mahnitshme e shkencëtarëve: Krijuan një bateri "të përgjakshme" që funksionon me ndihmën e hemoglobinës

Një ekip studiuesish nga Universiteti i Kordobës ka projektuar dhe testuar bateri zink-ajër që fuqizojnë hemoglobinën nga qelizat e kuqe të gjakut dhe mund të përdoren në pajisje të tilla si stimuluesit e ritmit. Një ekip shkencëtarësh spanjollë nga Universiteti i Kordobës (UCO) krijoi dhe testoi të ashtuquajturat "bateri gjaku", pra bateri zink-ajër që përdorin hemoglobinën nga gjaku për energji, shkruan "IFL ...

Shpikja e mahnitshme e shkencëtarëve: Krijuan një bateri "të përgjakshme" që funksionon me ndihmën e hemoglobinës Lexo më shumë »

Një "asteroid potencialisht i rrezikshëm" do të kalojë pranë Tokës nesër

NASA ka njoftuar se një asteroid me madhësinë e Empire State Building do të kalojë pranë Tokës nesër, raportoi Newsweek. Asteroidi do të kalojë Tokën në një distancë prej rreth 0,01908 njësi astronomike, ose rreth dy milionë kilometra. Ai do të jetë më afër Tokës pasditen e 2 shkurtit dhe do të kalojë pranë planetit tonë me një shpejtësi prej rreth 18,2 kilometra...

Një "asteroid potencialisht i rrezikshëm" do të kalojë pranë Tokës nesër Lexo më shumë »

"Universal Music" do të tërheqë këngët nga TikTok: Rrjeti social mbetet pa hitet e Taylor Swift, Drake, Adele...

Kompania më e madhe muzikore Universal Music ka vendosur të tërheqë miliona këngë të saj nga TikTok pas negociatave të dështuara të pagesës. Ky vendim do të thotë se ky rrjet social nuk do të ketë më akses në hitet e artistëve si Taylor Swift, D Weekend, Drake, Adele e shumë të tjerë, shkruan “BBC”. Universal Music akuzon TikTok për "kanosje" dhe tha...

"Universal Music" do të tërheqë këngët nga TikTok: Rrjeti social mbetet pa hitet e Taylor Swift, Drake, Adele... Lexo më shumë »

Parukierët janë më të kujdesshëm në trafik, avokatët parakalojnë më shumë dhe mjekët janë shoferët më agresivë

Një studim i drejtuesve britanikë zbulon një lidhje midis profesioneve të shoferëve dhe zakoneve të tyre të drejtimit. Rezultatet e sondazhit tregojnë se mjekët zënë vendin e parë për ngarje agresive, ndërsa parukierët janë shoferët më të qetë. Hulumtimet tregojnë një lidhje të drejtpërdrejtë midis profesionit dhe zakoneve të drejtimit të automjetit, duke zbuluar se cilat profesione janë më të prirura ndaj shpejtësisë, parkimit të pahijshëm dhe rrezikshmërisë...

Parukierët janë më të kujdesshëm në trafik, avokatët parakalojnë më shumë dhe mjekët janë shoferët më agresivë Lexo më shumë »

Prodhuesi kinez i makinave elektrike ka kaluar Tesla në shitje në fund të vitit 2023

Prodhuesi kinez i automjeteve elektrike BJD ka kaluar Tesla-n në shitje në tre muajt e fundit të vitit të kaluar, por kompania amerikane ruajti epërsinë e saj gjatë gjithë vitit, tregojnë të dhënat. BJD njoftoi të hënën se shiti 526.000 automjete elektrike në tre muajt e fundit të 2023. Tesla njoftoi dje se ka dorëzuar 484.500 pajisje elektrike...

Prodhuesi kinez i makinave elektrike ka kaluar Tesla në shitje në fund të vitit 2023 Lexo më shumë »

Xiaomi prezantoi makinën e saj të parë elektrike

Prodhuesi kinez i telefonave Xiaomi zbuloi sot automjetin e tij të parë elektrik dhe menjëherë njoftoi synimin e tij për t'u bërë një nga pesë prodhuesit më të mirë në botë. I quajtur SU7, sedani është një model i shumëpritur që pritet të shfrytëzojë sa më shumë sistemin operativ të përbashkët me telefonat e njohur të kompanisë. Ju prezantojmë #XiaomiSU7 Aqua Blue! Kush eshte...

Xiaomi prezantoi makinën e saj të parë elektrike Lexo më shumë »

Një kompani kineze ka prodhuar një bateri që karikon një makinë për një udhëtim 15 km në 500 minuta

Marka e automjeteve elektrike Zikr e prodhuesit kinez Geely ka zbuluar bateritë litium-hekur-fosfat (LFP) që mbështesin karikimin e shpejtë, duke pretenduar se karikohen në 15 minuta për deri në 500 km ngarje. Në një fabrikë baterish në pronësi të grupit mëmë të Zikr, Geely Holding në provincën Zhejiang, kompania njoftoi të enjten se sedani i saj 007 do të jetë…

Një kompani kineze ka prodhuar një bateri që karikon një makinë për një udhëtim 15 km në 500 minuta Lexo më shumë »

Britania ndalon reklamat e Toyota-s për arsye mjedisore

Mbikëqyrja britanike e reklamave ka ndaluar dy reklama të Toyota-s mbi ndikimin e tyre të mundshëm mjedisor, duke thënë se reklamat për automjetet e saj jashtë rrugës janë krijuar pa "ndjenjën e përgjegjësisë sociale", raporton Guardian. Kjo është hera e parë që Autoriteti i Standardeve të Reklamimit (ASA) bllokon një reklamë automjeti fuoristradë...

Britania ndalon reklamat e Toyota-s për arsye mjedisore Lexo më shumë »