• TV falas

INTERVISTË VIDEO Marek Menkišak: Evropa ka nevojë për një prani të përhershme ushtarake amerikane për të penguar presionin rus

Moska beson se është në luftë me Perëndimin dhe përdor instrumente të ndryshme – politike, ekonomike, sociale, informative apo ushtarake në këtë luftë. Përgjigja e komunitetit Atlantik, në të cilin janë anëtarë edhe Polonia dhe Maqedonia e Veriut, ndaj Rusisë duhet të jetë proporcionale me sfidën, që do të thotë se duhet të ketë një përgjigje po aq sistematike, këmbëngulëse dhe gjithëpërfshirëse ndaj situatës. …

INTERVISTË VIDEO Marek Menkišak: Evropa ka nevojë për një prani të përhershme ushtarake amerikane për të penguar presionin rus Lexo më shumë »

VIDEO INTERVISTA me Nikolce Babovskin: Deri më tani janë asgjësuar 87.000 mijë kilogramë ushqime, inspektorët kontrollojnë ftohësit

Në kohën e çmimeve të larta të energjisë elektrike, kur gjithnjë e më shumë qytetarë shprehin publikisht frikën nëse ushqimet ruhen në kushte të përshtatshme, nga Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë thonë se janë të vetëdijshëm për rrezikun e mundshëm, për këtë arsye inspektorët kanë marrë urdhër për kontrollet në sistemin e ruajtjes së ushqimit të ftohtë. - Deri tani,…

VIDEO INTERVISTA me Nikolce Babovskin: Deri më tani janë asgjësuar 87.000 mijë kilogramë ushqime, inspektorët kontrollojnë ftohësit Lexo më shumë »

VIDEO | Prof. Metodi Haxhi Janev: Kur është fjala për Putinin, gjithçka është e mundur, madje edhe fillimi i një lufte bërthamore

Profesori universitar, Metodi Haxhi Janev, në vizitën e tij në studion e “Shtypit të Lirë”, ka folur për mënyrën sesi votimi në të ashtuquajturat referendume në katër rajone të Ukrainës për anëtarësimin në Federatën Ruse, të cilat janë instrumentet juridike dhe politike të Moskës pas ndodhi aneksimi i këtyre territoreve, por edhe përshkallëzimi i mundshëm i konfliktit si dhe përdorimi i mundshëm i armëve bërthamore...

VIDEO | Prof. Metodi Haxhi Janev: Kur është fjala për Putinin, gjithçka është e mundur, madje edhe fillimi i një lufte bërthamore Lexo më shumë »

VIDEO: Dollari “çmendi” tregjet financiare

Tregjet financiare në mbarë botën po përballen me probleme të mëdha. Në Britani, rënia rekord e paundit bëri që Ministria e Financave dhe Banka e Anglisë të hyjnë në panik dhe të përpiqen të “qetësojnë” tregjet, shkruan e përjavshmja britanike “Economist”. Qeveria japoneze u detyrua të ndërhyjë në tregjet valutore për të parandaluar rënien e jenit...

VIDEO: Dollari “çmendi” tregjet financiare Lexo më shumë »

VIDEO RAPORT: Kujtojmë Treblinkën – kampin ku u ekzekutuan 7.144 hebrenj maqedonas

>"Asnjë hebre nga Maqedonia nuk u deportua në Aushvic, të gjithë u deportuan në Treblinka dhe askush nuk u kthye prej andej. Tani do të keni mundësinë të shihni dhe dëgjoni nga afër vuajtjet e të parëve, miqve dhe të afërmve tuaj dhe të siguroheni për të vërtetën e vërtetë për tragjedinë e hebrenjve dhe ekzekutimet e 7.144 maqedonasve...

VIDEO RAPORT: Kujtojmë Treblinkën – kampin ku u ekzekutuan 7.144 hebrenj maqedonas Lexo më shumë »

VIDEO: Rritet numri i turistëve të huaj, kryesisht nga Turqia, Serbia dhe Polonia

Bukuritë natyrore dhe monumentet kulturore të Maqedonisë vetëm në korrik të këtij viti i kanë vizituar 169.449 turistë. Prej tyre 54 për qind janë vendas dhe 46 për qind janë turistë të huaj, sipas Entit Shtetëror të Statistikave. Më së shumti turistë në vend në korrik kanë ardhur nga Turqia - 12.841, pastaj Serbia - 9.393, nga Polonia 5.412, nga Gjermania, 3.698, pastaj nga...

VIDEO: Rritet numri i turistëve të huaj, kryesisht nga Turqia, Serbia dhe Polonia Lexo më shumë »

VIDEO INTERVISTA me Ljupço Janevski: Kemi një sezon të suksesshëm, por është e papranueshme të mos kemi inspektorë turistikë

Open Balkans do të na riformulojë nga “Home is home” për 2 milionë turistë në “Home is home” për 12 milionë turistë. Por ka shumë punë në atë rrugë - na duhet përmbajtje shtesë, kategorizim preciz i objekteve, policë turistikë dhe inspektorë turistikë, që tani nuk i kemi dhe është e papranueshme, thotë ai në një intervistë për “Sloboden.. .

VIDEO INTERVISTA me Ljupço Janevski: Kemi një sezon të suksesshëm, por është e papranueshme të mos kemi inspektorë turistikë Lexo më shumë »

VIDEO: Komedia e zezë "Kajmak" e Milço Mançevskit u shfaq premierë në Festivalin e Filmit në Tokio

Filmi i ri i Milço Mançevskit "Kajmak" hyri në garën zyrtare për çmime në festivalin prestigjioz të filmit në Tokio. Premiera botërore e “Kajmak” është në kuadër të edicionit të 35-të të festivaleve më të mëdha aziatike dhe një prej festivaleve më të mëdha të filmit botëror, i cili zhvillohet në kryeqytetin japonez nga data 24 tetor deri më 2 nëntor të këtij viti. -Kur isha hera e pare...

VIDEO: Komedia e zezë "Kajmak" e Milço Mançevskit u shfaq premierë në Festivalin e Filmit në Tokio Lexo më shumë »

VIDEO: Të ngasësh biçikleta dhe skuter elektrike është e shëndetshme, por rregullat e qarkullimit janë të njëjta për të gjithë

Banorët e Shkupit kanë ndjekur trendet e viteve të fundit, duke zëvendësuar trafikun dhe bllokimin e autobusëve me biçikleta dhe skuter elektrike. Në ditët me diell, gjithnjë e më shumë qytetarë vendosin të kryejnë aktivitetet e tyre të përditshme duke lëvizur me këto mjete transporti. Disa komuna të Shkupit dhe qyteti shpesh ofrojnë subvencione për blerjen e skuterëve dhe biçikletave elektrike, duke theksuar...

VIDEO: Të ngasësh biçikleta dhe skuter elektrike është e shëndetshme, por rregullat e qarkullimit janë të njëjta për të gjithë Lexo më shumë »

VIDEO: Bota i thotë lamtumirë Mbretëreshës Elizabeth II

Mbretëria e Bashkuar i tha sot lamtumirë mbretëreshës Elizabeth II, një monarke që u ul në fron për 70 vjet, periudha më e gjatë në historinë britanike. Shumë politikanë, monarkë dhe udhëheqës fetarë u mblodhën në Londër për t'i bërë nderimet e tyre mbretëreshës së ndjerë. Mijëra njerëz u mblodhën në rrugët e metropolit anglez dhe miliona e ndoqën atë...

VIDEO: Bota i thotë lamtumirë Mbretëreshës Elizabeth II Lexo më shumë »