Putin i dha shtetësinë ruse Edward Snowden

Presidenti rus Vladimir Putin i dha sot nënshtetësinë ruse "bilbilfryrësit" Edward Snowden, njoftuan mediat shtetërore ruse. Ish-konsulenti i inteligjencës amerikane jeton në Rusi që nga viti 2013, ku kërkoi azil. Autoritetet ruse dy vjet më parë i dhanë leje qëndrimit të përhershëm Snowden, i cili kërkohet nga Amerika për t'u përballur me akuzat për tradhti të lartë. Në...

Putin i dha shtetësinë ruse Edward Snowden Lexo më shumë »

Berluskoni “kthehet nga të vdekurit (politik)”, në moshën 85-vjeçare u zgjodh senator

Silvio Berlusconi, kreu i partisë së qendrës së djathtë “Forza Italia”, ka arritur të fitojë një mandat në Senatin italian në zgjedhjet e djeshme. Manjati dhe politikani 85-vjeçar i biznesit u zgjodh në Monza, në Italinë qendrore, ku ai zotëron ekipin lokal të futbollit. Kjo është fushata e tij e nëntë zgjedhore. Për të, ai u aktivizua edhe në TikTok, ku mblodhi 600.000 mijë ndjekës, në përpjekje...

Berluskoni “kthehet nga të vdekurit (politik)”, në moshën 85-vjeçare u zgjodh senator Lexo më shumë »

15 viktima dhe 24 të plagosur është bilanci i përgjakshëm i të shtënave në një shkollë në Rusi

Numri i të vdekurve nga të shtënat në shkollën numër 88 në Izhevsk, në republikën ruse të Udmurtia, është rritur në 15, njoftoi Komiteti Hetues. Siç thuhet, personi i armatosur, para se të kryente vetëvrasje, vrau 15 persona, përfshirë 11 fëmijë, dhe plagosi 24 persona. Autoritetet njoftuan se sulmuesi Artem Kazantsov, në fillim të të tridhjetave, vrau dy...

15 viktima dhe 24 të plagosur është bilanci i përgjakshëm i të shtënave në një shkollë në Rusi Lexo më shumë »

Autoritetet iraniane kanë frikë nga e vërteta - 18 gazetarë të arrestuar që nga fillimi i protestave

Pas nisjes së protestave për shkak të vdekjes së të riut Mahsa Amini, autoritetet iraniane arrestuan 18 punonjës të medias, njoftoi sot Bordi për Mbrojtjen e Gazetarëve. Disa prej tyre janë nxjerrë nga shtëpitë gjatë natës, “pa urdhër gjykate për arrestimin e tyre”, thekson Bordi. U arrestuan gjithashtu luftëtarë të të drejtave të njeriut, përfshirë Hossein Ronagi, një aktivist për...

Autoritetet iraniane kanë frikë nga e vërteta - 18 gazetarë të arrestuar që nga fillimi i protestave Lexo më shumë »

Polonia ofron trajnime bazë ushtarake për qytetarët e saj

Ushtria polake do të ofrojë një kurs trajnimi bazë njëditor për qytetarët e moshës 18 deri në 65 vjeç, njoftoi Ministria e Mbrojtjes. Kursi do të konsistojë në të mësuarit se si të trajtoni armët, si të qëlloni, frenoni kundërshtarët në luftime të afërta dhe aftësitë e leximit të hartave. Ai do të mbahet në tetor dhe...

Polonia ofron trajnime bazë ushtarake për qytetarët e saj Lexo më shumë »

INFOGRAFIK: Si e ngadalësoi pandemia COVID-XNUMX turizmin në botë

Ndikimi i pandemisë së koronavirusit në turizëm dhe udhëtime ka qenë shkatërrues. Nga 2019 deri në 2020, të ardhurat ndërkombëtare nga turizmi në Evropë u ulën nga 429 miliardë euro në 159 miliardë, sipas të dhënave nga Organizata Botërore e Turizmit (UNWTO). Madhësia e kësaj rënie theksohet më tej nga ndryshimi relativisht i parëndësishëm i të ardhurave për shkak të epidemisë SARS në...

INFOGRAFIK: Si e ngadalësoi pandemia COVID-XNUMX turizmin në botë Lexo më shumë »

VIDEO | Një tjetër vrasje mizore e një vajze në Iran: Pa hixhab ajo shkoi në polici, e cila e qëlloi me gjashtë plumba

Hadis Najafi, një grua 20-vjeçare e qëlluar dhe vrarë nga forcat iraniane të sigurisë, është bërë simboli i fundit i tragjedisë, derdhjes së pikëllimit dhe kundërshtimit që ka karakterizuar protestat mbarëkombëtare të Iranit që nga fillimi i tyre më 16 shtator, raportuan mediat iraniane. Gazetarja dhe avokatja e të drejtave të grave Masih Alinejad njoftoi vdekjen e Najafit më 25 shtator,…

VIDEO | Një tjetër vrasje mizore e një vajze në Iran: Pa hixhab ajo shkoi në polici, e cila e qëlloi me gjashtë plumba Lexo më shumë »

Peskov pranoi se kishte gabime gjatë mobilizimit

Kremlini pranoi sot se janë bërë “gabime” gjatë mobilizimit të qindra mijëra rezervistëve për të luftuar në Ukrainë, duke theksuar se në këtë fazë “nuk është marrë asnjë vendim” për mbylljen e kufijve. "Ka raste kur dekreti është shkelur," tha zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov në lidhje me dekretin e mobilizimit të pjesshëm të shpallur nga presidenti rus Vladimir...

Peskov pranoi se kishte gabime gjatë mobilizimit Lexo më shumë »

Republika Çeke po përgatit një “paketë Krishtlindjesh” me propozime për reformat në BE

Presidenca çeke e BE-së do të përgatisë një “paketë Krishtlindjesh” me propozime për reformën e Unionit, për të tërhequr ata anëtarë që nuk janë të bindur për nevojën e reformave. "Mbetet e paqartë se cili do të jetë fati i paketës," tha ministri çek i Çështjeve Evropiane Mikulas Bek, duke shtuar se vendi i tij ka të ngjarë të këmbëngulë për fleksibilitet në ...

Republika Çeke po përgatit një “paketë Krishtlindjesh” me propozime për reformat në BE Lexo më shumë »

Ukrainasit akuzojnë Rusinë për kryerjen e një sulmi me dron pranë Odessa

Mbrëmë, në afërsi të portit ukrainas të Odessa, u krye një sulm me dron që shkaktoi një zjarr të madh dhe shpërthim, tha ushtria ukrainase. Ky ishte i fundit në një seri sulmesh me dron në qytetin kyç jugor në ditët e fundit. Mbrëmë është goditur me municion një objekt ushtarak. Zjarrfikësit po përpiqen të lokalizojnë zjarrin, u shpreh Ukraina Jugore...

Ukrainasit akuzojnë Rusinë për kryerjen e një sulmi me dron pranë Odessa Lexo më shumë »