Turne evropiane dhe shpërndarja mbarëbotërore e "Udhëtim në këmbë" të Tamara Kotevskës.

Dokumentari i fundit me metrazh të gjatë i Tamara Kotevskës ka marrë një shpërndarës mbarëbotëror dhe fillon me një "udhëtim". Filmi dokumentar "THE WALK" me regji të Tamara Kotevska fillon me turneun e festivaleve evropiane. Fillimisht, filmi do të ketë premierën evropiane në festivalin më të madh të të drejtave të njeriut FIFDH (FIFDH) në Gjenevë të Zvicrës, ku do të ketë 2 shfaqje dhe menjëherë pas ...

Turne evropiane dhe shpërndarja mbarëbotërore e "Udhëtim në këmbë" të Tamara Kotevskës. Lexo më shumë »

Kostadinovska Stojçevska: Fokusi ynë është sa më shumë audiencë në ngjarjet kulturore

Paralelisht me mbështetjen për krijimin e përmbajtjeve kulturore dhe krijimtarisë së cilësisë së lartë artistike, Ministria e Kulturës insistoi që të gjitha institucionet dhe organizatat që marrin mbështetje nga shteti të zhvillojnë plane dhe strategji për tërheqjen e audiencës, Ministrja e Kulturës Bisera Kostadinovska Stojçevska. ka shkruar në profilin e saj në Facebook. “Pikërisht kështu, me reagimin e publikut, cilësia e kulturës...

Kostadinovska Stojçevska: Fokusi ynë është sa më shumë audiencë në ngjarjet kulturore Lexo më shumë »

"Literatura.mk" dhe radio "Jazz FM" sjellin një koncept të ri, autentik dhe origjinal muzikor në skenën urbane.

“Literatura.mk”, në partneritet me radion “Jazz FM”, paralajmëruan fillimin e një sërë ngjarjesh muzikore në “Literatura Cafe” e re në “Diamond Mall”. Nën moton “Ne po lexojmë xhaz”, fillon koncepti i ri i “Literatura.mk”, misioni i të cilit është organizimi i eventeve muzikore sa më cilësore me artistë të mirë të muzikës, si dhe zbulime të reja, nga skena vendase dhe rajonale deri në të cilin të gjithë të pranishmit do të...

"Literatura.mk" dhe radio "Jazz FM" sjellin një koncept të ri, autentik dhe origjinal muzikor në skenën urbane. Lexo më shumë »

Dy premiera të reja për filmin e Vardan Tozias "M" në Amerikën e Veriut

Filmi maqedonas "M" i regjisorit Vardan Tozia vazhdon shfaqjen e tij në kontinentin e Amerikës së Veriut, këtë herë në konkurrencë zyrtare në dy festivale prestigjioze të filmit - Festivalin Ndërkombëtar të Filmit Fantashkencë në Boston dhe Festivalin Ndërkombëtar "Netët e frikës" në Wisconsin. Festivali Ndërkombëtar i Fantashkencës në Boston u themelua në vitin 1976, duke e bërë atë të dytin...

Dy premiera të reja për filmin e Vardan Tozias "M" në Amerikën e Veriut Lexo më shumë »

Flaka dhe Prana – ekspozitë me piktura nga Lara Tashkovska

Në sallën e ekspozitës së Qendrës së Kulturës “Trajko Prokopiev” në Kumanovë, të enjten, më 22 shkurt në ora 19, do të hapet ekspozita me vepra të piktores bashkëkohore maqedonase, artistes Lara Tashkovska. Në këtë ekspozitë të parë vetjake pas kthimit nga SHBA, Tashkovska do t'i prezantohet publikut artistik kumanovas me njëzet piktura në teknikë vaji, ...

Flaka dhe Prana – ekspozitë me piktura nga Lara Tashkovska Lexo më shumë »

"MakeDox" do të promovojë një platformë VOD në Festivalin e Filmit në Berlin

Festivali i dokumentarëve krijues "MakeDocs", në kuadër të tregut evropian të filmit të Festivalit të Filmit në Berlin, do të promovojë sot platformën e re VOD - https://www.doc-around-europe.net/, e cila synon audiencën evropiane në dy vitet e ardhshme për t'u ofruar atyre mundësinë për të parë më shumë se 70 dokumentarë nga autorë të rinj. - Platforma është një nga...

"MakeDox" do të promovojë një platformë VOD në Festivalin e Filmit në Berlin Lexo më shumë »

Koncert tradicional "Përgjithmonë në Zemra" për nder të Toshe Proeskit me Orkestrën Kamertale të Manastirit

Qendra e Kulturës në Manastir në bashkëpunim me Orkestrën Odore të NU-së të Manastirit me krenari shpall koncertin e tyre tradicional "Përgjithmonë në zemrat" kushtuar Toshe Proeskit. Orkestra Kamertale e NU Manastir për të gjashtën herë organizon koncertin “Përgjithmonë në Zemra”. Këtë vit do të mbahen dy koncerte për nder të Toshe Proeskit, Kire Kostov dhe Dragan...

Koncert tradicional "Përgjithmonë në Zemra" për nder të Toshe Proeskit me Orkestrën Kamertale të Manastirit Lexo më shumë »

Hitet e Frank Sinatrës të interpretuara nga John Elijah Apelgren dhe Orkestra Kombëtare e Jazz-it

14 shkurti është një datë që lidhet me gjërat e bukura, dita e dashurisë, dita e verës, dhe këtë vit kjo datë do të shënojë edhe një ngjarje të veçantë, koncertin e Orkestrës Kombëtare të Xhazit me, sipas shumëkujt, një nga më të mirët e xhazit. vokalistët në këto zona, por dhe më gjerë, John Elijah Apelgren. Koncerti në të cilin do të performojnë...

Hitet e Frank Sinatrës të interpretuara nga John Elijah Apelgren dhe Orkestra Kombëtare e Jazz-it Lexo më shumë »

Promovimi i romanit “Ende mund të bëj diçka” nga Frosina Parmakovska

Nesër mbrëma (e enjte, ora 19,19:19,19) në Sallonin XNUMX të Qendrës Kulturore Informative në Shkup, do të mbahet promovimi i romanit të ri “Ende mund të bëj diçka” nga Frosina Parmakovska, botim i “Ili-Ili”. Përmes një bashkëbisedimi me gazetarin Vasko Popetrevski, shkrimtarja do të flasë për procesin që kaloi gjatë krijimit të romanit të saj të pestë, i cili hasi...

Promovimi i romanit “Ende mund të bëj diçka” nga Frosina Parmakovska Lexo më shumë »

Interes i madh për monopanairin e Olivera Balasevic në MNT

Sipas informacioneve të marra nga “Sloboden Pechat”, në prag të vizitës së Olivera Balasevicit në Shkup, me monopërrallën “Mbiemri i trëndafilit” në Teatrin Kombëtar të Maqedonisë më 15 mars, ka interesim të madh. Një pjesë e madhe e kapacitetit për premierën maqedonase tashmë është shitur, ndërsa për pjesën tjetër publiku vazhdimisht e thërret MNT-në për të rezervuar një biletë, e cila do të...

Interes i madh për monopanairin e Olivera Balasevic në MNT Lexo më shumë »