"Nuk kemi ndërmend të rrisim trungë të llastuar": Aktorja Mila Kunis flet për familjen

Mila Kunis dhe bashkëshorti i saj Ashton Kutcher shpjeguan në një intervistë të fundit për revistën People pse nuk duan të kenë më shumë fëmijë. Aktorja tha se familja e saj e vogël me katër anëtarë është gjithçka që i duhet për një jetë të lumtur dhe për këtë arsye nuk dëshiron ta prishë situatën aktuale duke e zgjeruar më tej familjen. “Unë thjesht do të kem…

"Nuk kemi ndërmend të rrisim trungë të llastuar": Aktorja Mila Kunis flet për familjen Lexo më shumë »

Hulumtimet kanë treguar se nënat që punojnë rrisin fëmijë më të suksesshëm

Nënat që punojnë nuk duhet të ndihen fajtore që i kanë lënë fëmijët e tyre në çerdhe për shkak të angazhimeve në punë dhe angazhimeve në karrierë. Hulumtimet e reja kanë treguar se fëmija ka shumë përfitime prej tij. Siç raporton “New York Times”, në hulumtim kanë marrë pjesë 50.000 mijë nëna nga 25 vende të botës. Rezultatet ishin të habitshme, sepse fëmijët e punonjësve...

Hulumtimet kanë treguar se nënat që punojnë rrisin fëmijë më të suksesshëm Lexo më shumë »

FOTO | Fotoja më emocionuese: Princesha Charlotte shpërtheu në lot në funeralin e Mbretëreshës Elizabeth II

Dje, familja mbretërore britanike i dha lamtumirën mbretëreshës Elizabeth II, një nga monarket më jetëgjatë. Shërbimi i fundit publik për Mbretëreshën Elizabeth II u mbajt në kapelën e Shën Gjergjit në Windsor dje pasdite. Gjatë shërbesës, mbreti Charles III u prek dukshëm dhe u përlot disa herë, veçanërisht gjatë këndimit të himnit kombëtar. Ai…

FOTO | Fotoja më emocionuese: Princesha Charlotte shpërtheu në lot në funeralin e Mbretëreshës Elizabeth II Lexo më shumë »

Shkencëtarët kanë zbuluar një truk magjik që mund të ndihmojë për të fjetur një fëmijë që qan

Shumë prindër kalojnë netë pa gjumë duke u përpjekur të qetësojnë një foshnjë të pangushëllueshme që qan. Ata bien në shtrat në orët e hershme të mëngjesit pasi më në fund e kanë bërë fëmijën e tyre të qetësohet dhe shkencëtarët pohojnë se zgjidhja për një gjumë të mirë natën ka qenë pikërisht para hundës së tyre gjatë gjithë kohës. Ata kryen një sërë eksperimentesh për të zbuluar se cila teknikë e rënies në gjumë është më e mira. …

Shkencëtarët kanë zbuluar një truk magjik që mund të ndihmojë për të fjetur një fëmijë që qan Lexo më shumë »

Një familje kanadeze udhëton nëpër botë para se tre fëmijët e tyre të humbasin shikimin

Një familje kanadeze prej gjashtë anëtarësh vendosi të udhëtonte nëpër botë përpara se tre nga katër fëmijët e tyre të humbnin plotësisht shikimin për shkak të një sëmundjeje të rrallë gjenetike. Prindërit zbulojnë se vajza e tyre e madhe Mia Lemay-Pelletier ka retinitis pigmentosa – që mund ta lërë plotësisht të verbër në të 30-at – pasi filloi të kishte vështirësi në shikim…

Një familje kanadeze udhëton nëpër botë para se tre fëmijët e tyre të humbasin shikimin Lexo më shumë »

VIDEO+FOTO | Një në një milion raste: Binjakë të lindur me ngjyra të ndryshme lëkure në MB

Infermierja Chantel Broughton, 29 vjeç, u shfaq në Good Morning Britain të premten me binjakët e saj, djalin Ion dhe vajzën Azira, të cilët lindën më 30 prill. Por ajo që është më interesante është se dy foshnjat e adhurueshme kanë ngjyra të ndryshme të lëkurës. I lindur me lëkurë të hapur dhe sy të gjelbër, Aion kujton Chantel,…

VIDEO+FOTO | Një në një milion raste: Binjakë të lindur me ngjyra të ndryshme lëkure në MB Lexo më shumë »

Çfarë thonë shkencëtarët: Cila është mosha më e mirë për t'u martuar

Njerëzit kanë plane dhe dëshira të ndryshme kur duan të martohen, por sipas hulumtimeve të reja ka mosha ideale për këtë. Bashkautorët e librit “Algorithms to Live By: The Computer Science of Human Decisions”, shkencëtari Tom Griffiths dhe gazetari Brian Christianu, theksojnë se martesa lidhet më së miri në moshën 26-vjeçare. Shikoni këtë postim në…

Çfarë thonë shkencëtarët: Cila është mosha më e mirë për t'u martuar Lexo më shumë »

Pse nuk mbajmë mend asgjë para vitit të katërt të jetës sonë?

Personaliteti formohet në fëmijërinë e hershme, por ne nuk i mbajmë mend fare përvojat e viteve më të hershme. Ky fenomen vlen pothuajse për të gjithë njerëzit, madje ka një emër zyrtar - amnezi e fëmijërisë. Ndërsa rritemi, harrojmë njerëzit, ngjarjet, madje edhe vendet që kemi vizituar si fëmijë. Fëmijët...

Pse nuk mbajmë mend asgjë para vitit të katërt të jetës sonë? Lexo më shumë »

Nxënësit mbajnë në shpinë çanta shpine që peshojnë deri në 10 kilogramë: Prindër, kushtojini vëmendje "rregullit 10 për qind"

I pari i shtatorit nuk mund të imagjinohet pa fytyrat e emocionuara dhe britmat e gëzueshme të studentëve. Miq të rinj, çanta plot me libra të rinj... është e gjitha një sfidë për ta. Në të njëjtën kohë, prindërit e nxënësve do të duhet të ndajnë një pasuri për pajisjet shkollore dhe në fund ajo do të bjerë fjalë për fjalë mbi kurrizin e dobët të fëmijëve, trupat e të cilëve...

Nxënësit mbajnë në shpinë çanta shpine që peshojnë deri në 10 kilogramë: Prindër, kushtojini vëmendje "rregullit 10 për qind" Lexo më shumë »

Psikoterapistja paralajmëron: Mos postoni foto të fëmijëve nga shkolla më 1 shtator

Prindërit dhe fëmijët po përgatiten për ditën e parë të shkollës më 1 shtator dhe nëse keni një nxënës të klasës së parë në shtëpi, emocioni me siguri do të rritet dita ditës. Veshje të reja, veshje të lezetshme, çanta shpine, këpucë dhe modele flokësh janë duke u përgatitur dhe prindërit nuk mund të rezistojnë të postojnë foto të fëmijëve të tyre në rrjetet sociale. Megjithatë, a e dini se çfarë fshihet pas…

Psikoterapistja paralajmëron: Mos postoni foto të fëmijëve nga shkolla më 1 shtator Lexo më shumë »