Sot festohet Hieromartish i Shenjtë Cornelius njëqind

Oficer romak dhe romak në Cezarea, Palestinë. Pagëzuar nga apostulli Pjetër, sipas zbulesës qiellore (Zan. 10: 1). Ai ishte i pari nga johebrenjtë që iu bashkua Kishës së Perëndisë. Deri atëherë, disa mendonin se Kisha e Krishtit ishte vetëm për hebrenjtë dhe për ata që morën rrethprerjen hebraike. Pasi u pagëzua, Cornelius la gjithçka dhe ndoqi apostullin ...

Sot festohet Hieromartish i Shenjtë Cornelius njëqind Lexo më shumë »

Sot festohet Hieromartish i Shenjtë Cornelius njëqind

Oficer romak dhe romak në Cezarea, Palestinë. Pagëzuar nga apostulli Pjetër, sipas zbulesës qiellore (Zan. 10: 1). Ai ishte i pari nga johebrenjtë që iu bashkua Kishës së Perëndisë. Deri atëherë, disa mendonin se Kisha e Krishtit ishte vetëm për hebrenjtë dhe për ata që morën rrethprerjen hebraike. Pasi u pagëzua, Cornelius la gjithçka dhe ndoqi apostullin ...

Sot festohet Hieromartish i Shenjtë Cornelius njëqind Lexo më shumë »

Ahmeti i ofroi Osmanit të shkonte si “kurban” për të qetësuar pasionet në BDI, por “zjarrfikësit” nuk pranuan.

Grupi i zyrtarëve të pakënaqur dhe anëtarëve të Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), të cilët dje përmes një letre shprehën revoltën e tyre kundër politikës së partisë për emërimin e personelit në poste shtetërore, duke përmendur Artan Grubin si një nga arsyet kryesore që BDI po humb votat. , dje ka marrë ofertë nga Mala Reçica që të “sakrifikohet” Bujar Osmani, dhe për Ministër të Jashtëm...

Ahmeti i ofroi Osmanit të shkonte si “kurban” për të qetësuar pasionet në BDI, por “zjarrfikësit” nuk pranuan. Lexo më shumë »

Në Nju Jork ishte edhe Vlatko Gjorçev, por në samitin “Concordia” u takua me ish-zyrtarë evropianë.

Anëtari i Komitetit Ekzekutiv të VMRO-DPMNE-së, Vllatko Gjorçev, ka marrë pjesë në samitin "Concordia" në Nju Jork, njoftojnë nga partia. Në kuadër të samitit, Gjorçev u takua në Nju Jork me disa ish-politikanë nga vendet evropiane, të cilët vijnë nga partitë e djathta dhe konservatore: Jose Manuel Barroso, ish-kryeministër i Portugalisë dhe president i Komisionit Evropian për dy mandate. .

Në Nju Jork ishte edhe Vlatko Gjorçev, por në samitin “Concordia” u takua me ish-zyrtarë evropianë. Lexo më shumë »

VMRO-DPMNE ka kundërshtuar të gjitha vendimet strategjike të vendit që nga pavarësia, thotë Kovaçevski

VMRO-DPMNE është kundër të gjitha vendimeve strategjike që vendi ka marrë nga pavarësia e deri më sot, thotë kryeministri dhe kryetari i LSDM-së, Dimitar Kovaçevski, në një intervistë për Televizionin Kombëtar. “Pra, nëse i kthehemi anëtarësimit në NATO, Marrëveshjes së Prespës, nëse i kthehemi përfundimit të Marrëveshjes së Fqinjësisë së Mirë, kornizës negociuese, VMRO-DPMNE është gjithmonë...

VMRO-DPMNE ka kundërshtuar të gjitha vendimet strategjike të vendit që nga pavarësia, thotë Kovaçevski Lexo më shumë »

FOTO: Ministri Bocvarski u martua, kolegët mes të ftuarve në dasmë, serbja ngeci në kufi

Ministri i Bujqësisë Ljupço Nikollovski së bashku me bashkëshorten e tij ia kanë uruar martesën kolegut dhe partiak Blagoj Boçvarskit, duke publikuar një fotografi nga dasma me të zgjedhuren Marinela e cila ka ndodhur mbrëmë në hotelin “Alexandar Palace” në Shkup. Bochvarski i propozoi Marinela Serafimovës në gusht të vitit të kaluar. Në dasmën e çiftit Bochvarski mbrëmjen e djeshme kanë qenë të pranishëm edhe persona të tjerë...

FOTO: Ministri Bocvarski u martua, kolegët mes të ftuarve në dasmë, serbja ngeci në kufi Lexo më shumë »

Një ditë pas përleshjes mes të miturve në Dibër Maalo, Gerasimovski në turne nate me policinë

Kryetari i Komunës Qendër, Goran Gerasimovski, mbrëmë së bashku me ndihmës komandantin e stacionit policor Beko, Igor Petrovski, kanë vizituar lokacionet që në rrjetet sociale janë shënuar si vende ku janë organizuar përleshje. Gerasimovski, siç kumtoi sot Komuna Qendër, apeloi tek të rinjtë që të jenë të arsyeshëm dhe të mendojnë për pasojat që...

Një ditë pas përleshjes mes të miturve në Dibër Maalo, Gerasimovski në turne nate me policinë Lexo më shumë »

Regjim i posaçëm i komunikacionit në Shkup do të zhvillohet garë humanitare

Në organizimin e SOS Fshatit të Fëmijëve, sot do të mbahet një garë humanitare IT, në të cilën do të marrin pjesë punonjës nga kompanitë e IT-së. Gara do të fillojë në orën 9:12 nga shtegu i çiklizmit në Kalanë e Vardarit pranë hotelit “Alexandar Palace”, dhe do të përfundojë në parkun Avionche në Novo Lisiçe rreth orës XNUMX:XNUMX. Në vijën e finishit të garës...

Regjim i posaçëm i komunikacionit në Shkup do të zhvillohet garë humanitare Lexo më shumë »

Bitici: Derisa të zgjidhet një operator ekonomik, BEG duhet të furnizojë energji termike

Derisa të zgjidhet një operator i ri ekonomik, BEG duhet t'u shpërndajë qytetarëve energjinë termike, tha sot zëvendëskryeministri për Çështje Ekonomike Fatmir Bitiqi, duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve lidhur me fillimin e sezonit të ngrohjes në kryeqytet. Sipas ligjit, siç tregohet, BEG duhet të ketë edhe rezerva të gazit dhe lëndëve të tjera të para për të...

Bitici: Derisa të zgjidhet një operator ekonomik, BEG duhet të furnizojë energji termike Lexo më shumë »

Çifliganec do t'ia shiste shtetit ngrohtoret e Shkupit me të njëjtin çmim me të cilin i bleu, qiraja nuk i shkon

Kompania “Adora Engineering” njoftoi sot se marrëveshja vetëm për dhënien me qira të termocentraleve në Shkup, nëse nuk ka qëllim të qartë për blerjen dhe shitjen e termocentraleve “Istok” dhe “Zapad” në këtë moment është jashtëzakonisht e dëmshme për ta. , me humbje shtesë mbi 550 mijë euro në vit . Në një deklaratë lidhur me ecurinë e bisedimeve me Termocentralet e Maqedonisë së Veriut (ESM), nga...

Çifliganec do t'ia shiste shtetit ngrohtoret e Shkupit me të njëjtin çmim me të cilin i bleu, qiraja nuk i shkon Lexo më shumë »

Stefkovski pati takim me banorët e disa bashkësive lokale

Kryetari i Komunës së Gazi Babës, Boban Stefkovski, së bashku me ekipin e Komunës së Gazi Babës, realizuan takime me qytetarët në bashkësitë lokale Jurumleri, Goce Dellçev, Kërste Misirkov, Maxhari 2 dhe Jane Sandanski. Siç informojnë nga vetëqeverisja lokale, në këto takime është diskutuar për gjetjen e burimeve për financimin e projekteve kapitale. Me banorët e Jurumlerit...

Stefkovski pati takim me banorët e disa bashkësive lokale Lexo më shumë »

Gjukanoviq nuk heq dorë nga mandati – ai thotë se është koha për zgjedhje të reja, që partia e tij të kthehet në pushtet

Presidenti i Malit të Zi dhe kreu i Partisë Demokratike të Socialistëve (DPS) Milo Gjukanoviç beson se është koha për zgjedhje të reja që Mali i Zi "të ketë një qeveri të përgjegjshme politikisht, kompetente". Gjukanoviq në Plevlja, duke folur në ceremoninë e Këshillit Rinor të DPS-së në atë qytet, tha se kjo qeveri, e cila do të ribashkojë partinë e tij, ...

Gjukanoviq nuk heq dorë nga mandati – ai thotë se është koha për zgjedhje të reja, që partia e tij të kthehet në pushtet Lexo më shumë »

VIDEO | Një burrë ikën me një kosh të plotë nga një treg në Beograd, një shitëse e ndjek atë

Në rrjetet sociale është shfaqur një video e një burri duke vjedhur një shportë plot me sende ushqimore nga një treg në Beograd dhe duke ikur, ndërsa një shitëse përpiqet ta ndalojë pa sukses. Në video shihet se si shitësja tenton të hapë derën e makinës dhe ta ndalojë, por ai arrin të largohet dhe ikën nga...

VIDEO | Një burrë ikën me një kosh të plotë nga një treg në Beograd, një shitëse e ndjek atë Lexo më shumë »

Serbia të njohë Kosovën, asgjë nuk do të ndryshojë qëndrimin tonë, tha Rama nga Nju Jorku

Kryeministri shqiptar Edi Rama ka publikuar pasditen e sotme një pjesë të fjalimit të mbajtur dje në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, ku fokusohet te çështja e dialogut Kosovë-Serbi dhe marrëdhëniet mes tyre. Në fjalën e tij Rama tha se “asgjë nuk e ndryshon qëndrimin e Shqipërisë se Serbia duhet të njohë Kosovën dhe ngërçi në dialog ka marrë fund.

Serbia të njohë Kosovën, asgjë nuk do të ndryshojë qëndrimin tonë, tha Rama nga Nju Jorku Lexo më shumë »

Tragjedi në BiH: Drejtuesit e dehur që garuan me "BMW" dhe "Mercedes" fshinë një familje të pafajshme

Aksidenti i rëndë trafiku që ndodhi mbrëmë në afërsi të Mostarit, ku katër persona humbën jetën dhe katër të tjerë u plagosën rëndë, është shkaktuar nga vozitës të dehur të cilët kanë organizuar një garë automobilistike, mëson jozyrtarisht Klix.ba. M.P. vrapoi në gjendje të dehur. në një makinë BMW dhe M.D. në “Mercedes”, i cili është matur 2,5 ppm alkool në...

Tragjedi në BiH: Drejtuesit e dehur që garuan me "BMW" dhe "Mercedes" fshinë një familje të pafajshme Lexo më shumë »

Donev: Mbledhja e Këshillit të Sigurimit të Qeverisë Bullgare të enjten

Ushtruesi i detyrës së kryeministrit të Bullgarisë, Gulab Donev, ka njoftuar për BNR se do ta thërrasë Këshillin e Sigurimit të Qeverisë për të marrë vendime dhe masa konkrete dhe se vendi i tij është i gatshëm për reagim, njoftoi korrespondenti i MIA-s nga Sofja. Sipas Donev, mobilizimi i pjesshëm i shpallur nga Presidenti i Rusisë çon në një përshkallëzim të...

Donev: Mbledhja e Këshillit të Sigurimit të Qeverisë Bullgare të enjten Lexo më shumë »

“Mos kini frikë të vdisni, ju do të shkoni në parajsë”, u tha patriarku rus njerëzve të dërguar në front.

Në predikimin e sotëm të së dielës, kreu i Kishës Ortodokse Ruse, Kirill, iu drejtua njerëzve të prekur nga mobilizimi i pjesshëm ushtarak në vend, duke u thënë atyre “të mos kenë frikë të vdesin për atdheun”, sepse nëse vdesin, “do të ji me Perëndinë në mbretërinë e tij". “Kisha e pranon se nëse dikush, i shtyrë nga ndjenja e detyrës dhe nevoja...

“Mos kini frikë të vdisni, ju do të shkoni në parajsë”, u tha patriarku rus njerëzve të dërguar në front. Lexo më shumë »

VIDEO: Policia ruse rrah gratë në protestën kundër mobilizimit në Dagestan, dalin thirrje për trazira të përgjithshme

Dhjetëra persona u arrestuan në protestat e dhunshme të sotme që shpërthyen në republikën ruse të Dagestanit, pasi një numër i madh njerëzish u mblodhën në kryeqytetin Makhachkala për të shprehur revoltën e tyre kundër urdhrit të autoriteteve për të mobilizuar një pjesë të popullsisë për frontin në Ukrainë. . Në rrjetet sociale po shfaqen vazhdimisht video që dëshmojnë për egërsinë e...

VIDEO: Policia ruse rrah gratë në protestën kundër mobilizimit në Dagestan, dalin thirrje për trazira të përgjithshme Lexo më shumë »

Brukseli dënoi shtypjen e protestave në Iran, në të cilat vdiqën më shumë se 40 persona

Bashkimi Evropian e ka vlerësuar sot si “të pajustifikuar dhe të papranueshëm” “përdorimin joproporcional” të forcës kundër protestuesve në Iran, pas nëntë ditësh protesta për vdekjen e Mahsa Amini, ku humbën jetën 41 persona. Përfaqësuesi i lartë i BE-së për politikën e jashtme dhe sigurinë, Josep Borrell, dënoi gjithashtu vendimin e autoriteteve iraniane për të kufizuar në mënyrë drastike aksesin në...

Brukseli dënoi shtypjen e protestave në Iran, në të cilat vdiqën më shumë se 40 persona Lexo më shumë »

Perëndimi është përgjegjës për gjakderdhjen në Ukrainë, tha nga Nju Jorku kreu i diplomacisë bjelloruse

Ministri i Jashtëm i Bjellorusisë, Vladimir Makej, tha se shtetet perëndimore duhet të mbajnë përgjegjësi për gjakun e derdhur në Ukrainë, transmeton agjencia Anadolia. Mackay iu drejtua Asamblesë së Përgjithshme të 77-të të Kombeve të Bashkuara në Nju Jork, ku vuri në dukje se shkaku kryesor i luftës ruso-ukrainase daton 30 vjet para përfundimit të Luftës së Ftohtë. Duke deklaruar se…

Perëndimi është përgjegjës për gjakderdhjen në Ukrainë, tha nga Nju Jorku kreu i diplomacisë bjelloruse Lexo më shumë »

Drejtori i “Pfizer” rezulton sërish pozitiv me koronavirus, për herë të dytë në dy muaj

Drejtori i Përgjithshëm i gjigantit farmaceutik amerikan “Pfizer”, Albert Burla (60) njoftoi se ka rezultuar pozitiv me Covid për herë të dytë në dy muajt e fundit. – Ndihem mirë dhe nuk kam asnjë simptomë, tha Burla. Në gusht, Burla u infektua për herë të parë me Covid dhe filloi të pinte ilaçin kundër sëmundjeve "Paxlovid", të zhvilluar nga kompania e tij. Ai…

Drejtori i “Pfizer” rezulton sërish pozitiv me koronavirus, për herë të dytë në dy muaj Lexo më shumë »

Spanja do të ofrojë viza speciale dhe taksa më të ulëta për punëtorët "në distancë" nga vendet jo anëtare të BE-së

Spanja planifikon të lëshojë viza për “nomadët dixhitalë” duke u dhënë mundësinë britanikëve dhe banorëve jo-BE që të punojnë me një kosto më të ulët jetese me lehtësime tatimore, shkruan britanikja “Guardian”. Vizat do t'u ofrohen personave që punojnë "në distancë" për kompani jashtë Spanjës dhe...

Spanja do të ofrojë viza speciale dhe taksa më të ulëta për punëtorët "në distancë" nga vendet jo anëtare të BE-së Lexo më shumë »

Kovaçevski: Po të mos ishin subvencionet shtetërore, qytetarët do të paguanin pesë herë më shumë fatura të energjisë elektrike

“600.000 amvisëri dhe 70.000 kompani që janë në tregun e rregulluar në vend furnizohen me energji elektrike të subvencionuar. Nëse Qeveria nuk subvencionon 80 për qind të çmimit të rrymës, faturat e qytetarëve do të ishin pesë herë më të larta”, thotë kryeministri Dimitar Kovaçevski. Ai shton se Qeveria po zhvillon “negociata intensive me vendet fqinje dhe vendet tjera për ta bërë këtë. ..

Kovaçevski: Po të mos ishin subvencionet shtetërore, qytetarët do të paguanin pesë herë më shumë fatura të energjisë elektrike Lexo më shumë »

Besimi: Me Ligjin e ri të Buxhetit, buxhetimi do të jetë afatmesëm dhe i bazuar në rezultate

Buxhetimi do të bëhet sipas rezultateve dhe matjes së suksesit të tyre përmes treguesve (Treguesit kryesorë të performancës), parashikon Ligji i ri për Buxhetet, i cili u miratua në Kuvend javën e kaluar. Buxhetimi i bazuar në rezultate synon të sigurojë që vendimmarrësit kryesorë dhe politikëbërësit individualë marrin parasysh sistematikisht rezultatet...

Besimi: Me Ligjin e ri të Buxhetit, buxhetimi do të jetë afatmesëm dhe i bazuar në rezultate Lexo më shumë »

Një rënie e fortë e euros – tani është shumë më poshtë dollarit

Në tregjet botërore, vlera e dollarit kundrejt valutave të tjera u rrit fuqishëm javën e kaluar pasi Fed i SHBA-së rriti sërish në mënyrë agresive normat e interesit, duke e çuar euron në nivelin më të ulët në 20 vjet, shumë më poshtë një dollar. Indeksi i dollarit, i cili tregon lëvizjen e dollarit amerikan kundrejt gjashtë vendeve të tjera të mëdha botërore...

Një rënie e fortë e euros – tani është shumë më poshtë dollarit Lexo më shumë »

Energjia elektrike për familjet e siguruar deri në mars, ende e pasigurt për ekonominë

Javën e ardhshme duhet të dihet se nga do të blihet energjia elektrike për ekonominë, ndërsa për qytetarët dhe kompanitë e vogla që janë në tregun e rregulluar, siç sigurojnë autoritetet, furnizimi me energji elektrike është i besueshëm. Qeveria thotë se sezoni i ngrohjes do të nisë në kohë. Zëvendëskryeministri për Çështjet Ekonomike Fatmir Bitici njoftoi dje...

Energjia elektrike për familjet e siguruar deri në mars, ende e pasigurt për ekonominë Lexo më shumë »

Filmi "Njeriu më i lumtur në botë" i Teona Mitevska është kandidati maqedonas i këtij viti për "Oscar"

Filmi maqedonas "Njeriu më i lumtur në botë" me regji të Teona S. Mitevska është kandidatja e këtij viti për çmimin “Oscar” për filmin më të mirë ndërkombëtar për vitin 2023, njoftoi sot Shoqata e Punëtorëve të Filmit. “Vendimi është marrë sot nga Komisioni Përzgjedhës pranë Shoqatës së Kineastëve të Maqedonisë, i pranuar dhe miratuar nga Akademia Amerikane e...

Filmi "Njeriu më i lumtur në botë" i Teona Mitevska është kandidati maqedonas i këtij viti për "Oscar" Lexo më shumë »

VIDEO: Komedia e zezë "Kajmak" e Milço Mançevskit u shfaq premierë në Festivalin e Filmit në Tokio

Filmi i ri i Milço Mançevskit "Kajmak" hyri në garën zyrtare për çmime në festivalin prestigjioz të filmit në Tokio. Premiera botërore e “Kajmak” është në kuadër të edicionit të 35-të të festivaleve më të mëdha aziatike dhe një prej festivaleve më të mëdha të filmit botëror, i cili zhvillohet në kryeqytetin japonez nga data 24 tetor deri më 2 nëntor të këtij viti. -Kur isha hera e pare...

VIDEO: Komedia e zezë "Kajmak" e Milço Mançevskit u shfaq premierë në Festivalin e Filmit në Tokio Lexo më shumë »

Fokusimi në rolin aktiv të komuniteteve në qëndrueshmërinë e trashëgimisë kulturore

Ditët Evropiane të Trashëgimisë Kulturore me temë “Trashëgimia e Qëndrueshme” do të mbahen në vendin tonë nga data 22 deri më 28 shtator 2022. Tema fokusohet në rolin aktiv të komuniteteve, të cilat ndërtojnë një të ardhme më të qëndrueshme dhe më të sigurt për trashëgiminë evropiane, në kontekstin e ndryshimeve klimatike dhe rreziqeve që ai sjell. Ditët Evropiane të Kulturës...

Fokusimi në rolin aktiv të komuniteteve në qëndrueshmërinë e trashëgimisë kulturore Lexo më shumë »

Edicioni i tretë i festivalit "Kraj Vardarot Jazz" në Filarmoninë e Maqedonisë

Edicioni i tretë radhazi sivjet i festivalit “Kraj Vardarot Jazz” do të mbahet më 23 dhe 24 shtator në Filarmoninë e Maqedonisë. "Kraj Vardarot Jazz" është një festival ndërkombëtar i muzikës bashkëkohore të xhazit, botëror dhe etnik dhe këtë vit është përzgjedhur si një nga 10 festivalet nga Ballkani, që do të marrin pjesë në programin e shkëmbimit të Festivaleve...

Edicioni i tretë i festivalit "Kraj Vardarot Jazz" në Filarmoninë e Maqedonisë Lexo më shumë »

Blagoja Chorevski është laureat i çmimit "Vasil Iljoski".

Aktori maqedonas Blagoja Çorevski është laureat i çmimit “Vasil Iljoski” në edicionin e 25-të të festivalit ndërkombëtar të teatrit “Ditët e komedisë”. Festivali mbahet çdo vit në Qendrën e Kulturës “Trajko Prokopiev” në Kumanovë. Nga aty kanë ndarë se çmimi "Vasil Iljoski" do t'i ndahet Çorevskit në hapjen e festivalit që do të mbahet...

Blagoja Chorevski është laureat i çmimit "Vasil Iljoski". Lexo më shumë »