Numri i rekruteve femra që duan të luftojnë në Gaza po rritet

IDF thotë se ka parë një pjesëmarrje masive të rekruteve femra që trajnohen në njësitë luftarake në mes të luftës në Rripin e Gazës. Gjatë javës së kaluar, IDF ka rekrutuar gra të reja në njësi të ndryshme luftarake ku aktualisht mund të shërbejnë ushtarët femra. IDF thotë se ka parë një përgjigje prej mbi 100 përqind dhe se 12 përqind e…

Numri i rekruteve femra që duan të luftojnë në Gaza po rritet Lexo më shumë »

Pendarovski: Presim që Franca të vazhdojë të na mbështesë në rrugën e gjatë drejt BE-së

Gjatë gjithë këtyre 30 viteve të fundit, Franca ka qenë shoqëruesja jonë në të mirë dhe në të keq. Gjatë rrugës pati ulje-ngritje, ekzaltime dhe zhgënjime. Por, vendosmëria jonë për integrim të plotë në Bashkimin Evropian, përballë të gjitha vështirësive dhe sfidave, ka qenë dhe është konstante, tha sonte në përkujtimoren presidenti Stevo Pendarovski.

Pendarovski: Presim që Franca të vazhdojë të na mbështesë në rrugën e gjatë drejt BE-së Lexo më shumë »

VIDEO: Pamjet e lëvizjes së automjetit në të cilin ndodhej Vanya e rrëmbyer

Në publik kanë dalë pamjet e para nga kamerat e sigurisë. “Portalix” ka arritur të marrë pamjet nga kamerat e vendosura në një objekt privat, të cilat tregojnë se si kalon fillimisht mjeti Renault Kango dhe më pas Citroen i vjedhur. Sipas portalit, në automjet ndodhen dy persona me kapele të zeza. Mjeti në këtë rrugë shumë të frekuentuar ka kaluar në orën 7-55. Për...

VIDEO: Pamjet e lëvizjes së automjetit në të cilin ndodhej Vanya e rrëmbyer Lexo më shumë »

Mickoski: Hetimi për Vanjën filloi shumë vonë

Lideri i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski, konsideron se ka të meta të mëdha në hetimin për vrasjen e Vanja Gjorçevskës dhe Pançe Zhezhovskit, njoftoi sonte partia e tij. Mickoski, siç njoftojnë nga VMRO-DPMNE, për emisionin “Intervistë” në televizionin “Shenya” tha se hetimet ndaj Vanjas kanë filluar me vonesë. “Shumë shpejt, duke filluar nga sot, publiku do të dijë të gjitha detajet. Ka...

Mickoski: Hetimi për Vanjën filloi shumë vonë Lexo më shumë »

Biden për republikanët: Mos lejoni që Putini të fitojë

Presidenti amerikan Joe Biden u kërkoi sot republikanëve një paketë të re ndihme ushtarake për Ukrainën, duke paralajmëruar se një fitore ruse në Ukrainë do t'i lejonte Moskës të sulmonte aleatët e NATO-s. Biden e mbajti fjalimin ndërsa SHBA planifikon të shpallë ndihmë të re shtesë për Ukrainën nga rezervat e parave të saj për Kievin. “Lëshimi i fondeve për...

Biden për republikanët: Mos lejoni që Putini të fitojë Lexo më shumë »

Ligji për amnisti ka kaluar në seancën e qeverisë

Në seancën e sotme të qeverisë është përcaktuar teksti i projektligjit për amnisti, i cili është propozuar nga Ministria e Drejtësisë dhe për të cilin është punuar gjatë. Një nga ndryshimet më domethënëse në ligj është se presidenti i shtetit do të mund të falë vetëm personat që janë dënuar ligjërisht dhe që tashmë janë dënuar me...

Ligji për amnisti ka kaluar në seancën e qeverisë Lexo më shumë »

Tek ish-Alumina do të ndërtohet një kompleks pallatesh, dy prej tyre 35 kate

Në truallin e ish-kombinatit “Alumina”, në lagjen Taftalidze, është planifikuar të ndërtohet një kompleks pallatesh me kate të ndryshme, ndër të cilat dy më të lartat do të kenë nga 35 kate, përkatësisht me një përdhe dhe 34 kate. Njëri prej tyre, sipas planit të detajuar urbanistik, është i destinuar për objekt afarist, ndërsa tjetri do të jetë objekt banimi. Përveç...

Tek ish-Alumina do të ndërtohet një kompleks pallatesh, dy prej tyre 35 kate Lexo më shumë »

Zyra e parë energjetike në vend u hap në Qendër

Komuna Qendër hapi zyrën e parë energjetike në Maqedoni, për të nxitur transformimin dhe tranzicionin energjetik në pushtetin lokal, por edhe më gjerë në nivel shtetëror. Në zyrën e vendosur në Qendrën Rinore "Maticno", të gjithë qytetarët e interesuar do të mund të informohen për mundësitë për investime në energji, të mësojnë për temën e energjisë së gjelbër dhe të ndershme...

Zyra e parë energjetike në vend u hap në Qendër Lexo më shumë »

Disa pjesë të Çairit, Petrovecit dhe Gjorçe Petrovit janë pa energji elektrike

EVN Maqedoni njofton se sot pa energji elektrike do të mbesin pjesë të komunave Çair, Petrovec dhe Gjorçe Petrov. Në periudhën prej orës 8:30 deri në 15:138, pa energji elektrike do të jenë përdoruesit nga rruga Kumbara, Ismail Kadire, Sevastopolska, Krimska dhe 9 në Çair. Nga ora 15:XNUMX deri në orën XNUMX:XNUMX, objekti KIPER që ndodhet në zonën industriale do të jetë...

Disa pjesë të Çairit, Petrovecit dhe Gjorçe Petrovit janë pa energji elektrike Lexo më shumë »

Komunat paguajnë shuma të mëdha parash për të dhënat e Kadastrës

Kërkesa për sigurimin e një sistemi elektronik për zbatimin e procedurave të mbledhjes së tatimit në pronë, në zbatimin e politikës tatimore për të gjithë tatimpaguesit në mënyrë të barabartë, ishte një nga temat e diskutuara në Asamblenë e pestë të Përgjithshme të Komunitetit të Njësive të Vetëqeverisjes Vendore. Në një deklaratë për mediat lidhur me çështjen e mbledhjes së taksave...

Komunat paguajnë shuma të mëdha parash për të dhënat e Kadastrës Lexo më shumë »

Lakra dekorative zbukuruan parkun “Maqedonia” dhe rrethrrotullimin në Gjorçe Petrov

Këtë javë ekipet e NP “Parqe dhe Gjelbërim” filluan mbjelljen e fidanëve sezonalë të lulëzuar të llojit të lakrës dekorative (brassica) në parkun “Maqedonia”. Lakra zbukuruese janë mbjellë edhe në rrethrrotullimin në lagjen Gjorçe Petrov. Figura “Lejleku” e vendosur në bulevardin Jane Sandanski, siç bëjnë me dije nga kompania, është zbukuruar me një filiz lope. Sot sërish skuadrat...

Lakra dekorative zbukuruan parkun “Maqedonia” dhe rrethrrotullimin në Gjorçe Petrov Lexo më shumë »

Nëse më ndalojnë veprimet politike, do të formoj Shoqatën për Pavarësinë e Rs

Presidenti i Republikës Srpska Milorad Dodik tha se do të formojë një shoqatë për pavarësinë e Republikës Srpska, nëse Gjykata e Bosnjës dhe Hercegovinës e dënon për moszbatimin e vendimeve të përfaqësuesit të lartë dhe e ndalon nga aktiviteti politik. “Ata mendojnë se Milorad Dodik do të ndalohet nga puna politike? Kjo është gjysma e...

Nëse më ndalojnë veprimet politike, do të formoj Shoqatën për Pavarësinë e Rs Lexo më shumë »

Vuçiq: Ekziston mundësia që Marrëveshja e Ohrit të bëhet kusht për pranimin e Serbisë në BE

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka deklaruar se ekziston mundësia që Marrëveshja e Ohrit të bëhet pjesë e kapitullit 35 të negociatave dhe në këtë mënyrë kusht për pranimin e Serbisë në Bashkimin Evropian, por se ka thënë qartë atë që nuk mund ta pranojë. “Së pari, le të shohim se çfarë ndodh, sepse ata nuk mund të injorojnë diçka për të cilën kanë biseduar me…

Vuçiq: Ekziston mundësia që Marrëveshja e Ohrit të bëhet kusht për pranimin e Serbisë në BE Lexo më shumë »

Haradinaj Kurtit: Iu dorëzuat regjimit serb, por forcat speciale nuk u dorëzuan më 24 shtator

Lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës në opozitë, Ramush Haradinaj, i tha kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, se ndryshe nga ai, i cili në luftën e vitit 1999 iu dorëzua regjimit serb, pjesëtarët e Njësisë Speciale të Kosovës. Policia, të cilën ai tani e shan, “nuk u dorëzua më 24 shtator, por luftoi...

Haradinaj Kurtit: Iu dorëzuat regjimit serb, por forcat speciale nuk u dorëzuan më 24 shtator Lexo më shumë »

Disa studentë u arrestuan në Novi Pazar për raportime të rreme për bomba

Oficerët e policisë në Novi Pazar identifikuan dhe gjetën dy nxënës të shkollave fillore të moshës 12 dhe 13 vjeç, të cilët, siç dyshohej, kishin dërguar më parë email se bomba ishin vendosur në shkollat ​​fillore dhe të mesme në zonën e Novi Pazarit, si dhe në një dyqan. . Policia ka intervistuar fëmijët në prani të prindërve të tyre dhe...

Disa studentë u arrestuan në Novi Pazar për raportime të rreme për bomba Lexo më shumë »

Ambasadori amerikan në Serbi siguron se kompanitë amerikane nuk vendosin kushte politike në vend

Ambasadori amerikan në Serbi, Christopher Hill tha sot se kompanitë amerikane nuk vendosin kushte politike dhe se më e rëndësishmja për to është që Serbia herët a vonë të jetë në BE. - Mendoj se pozicioni i Serbisë është shumë i rëndësishëm, nëse ndërton një fabrikë këtu, je shumë afër BE-së dhe së shpejti do të jesh në Bashkimin Evropian,...

Ambasadori amerikan në Serbi siguron se kompanitë amerikane nuk vendosin kushte politike në vend Lexo më shumë »

Numri i rekruteve femra që duan të luftojnë në Gaza po rritet

IDF thotë se ka parë një pjesëmarrje masive të rekruteve femra që trajnohen në njësitë luftarake në mes të luftës në Rripin e Gazës. Gjatë javës së kaluar, IDF ka rekrutuar gra të reja në njësi të ndryshme luftarake ku aktualisht mund të shërbejnë ushtarët femra. IDF thotë se ka parë një përgjigje prej mbi 100 përqind dhe se 12 përqind e…

Numri i rekruteve femra që duan të luftojnë në Gaza po rritet Lexo më shumë »

Policia e Las Vegas: Sulmuesi në Universitetin e Nevadës u vra, të plagosurit u dërguan në spitalet e qytetit

Policia në Las Vegas njoftoi sot se një person i armatosur është vrarë në Universitetin e Nevadës pasi një të shtëna u raportua në kampusin e universitetit. "Ka të plagosur në të shtënat në Universitetin e Nevadas që janë transportuar në spitalet lokale," tha sherifi i policisë së Las Vegas Kevin McMahill në një konferencë shtypi. Hetimi është në vazhdim,…

Policia e Las Vegas: Sulmuesi në Universitetin e Nevadës u vra, të plagosurit u dërguan në spitalet e qytetit Lexo më shumë »

Bllokim i trafikut hekurudhor në Gjermani, nesër grevë 24-orëshe nga makinistët

Drejtuesit e trenave të operatorit hekurudhor gjerman Deutsche Bahn do të bëjnë grevë nga mbrëmja e nesërme deri të premten në mbrëmje, tha sindikata GDL. Greva mbarëkombëtare ka të ngjarë të çojë në anulimin e mijëra udhëtimeve hekurudhore. Ndërprerja e punës prek trenat ndërqytetës dhe rajonalë dhe hekurudhat periferike në Hamburg dhe Berlin. Do të ndalen edhe trenat e mallrave...

Bllokim i trafikut hekurudhor në Gjermani, nesër grevë 24-orëshe nga makinistët Lexo më shumë »

“Freedom House”: Qeveritë në mbarë botën po shtojnë represionin ndaj gazetarëve

Regjimet autoritare po arrijnë gjithnjë e më shumë përtej kufijve të tyre për të sulmuar, frikësuar dhe arrestuar gazetarët në një përpjekje për të kontrolluar informacionin dhe për të zhdukur mospajtimin, sipas një raporti të ri të publikuar sot nga Freedom House. Raporti zbulon se në periudhën 2014-2023, të paktën 112 akte transnacionale...

“Freedom House”: Qeveritë në mbarë botën po shtojnë represionin ndaj gazetarëve Lexo më shumë »

Të shtëna në qendër të Brukselit, katër të plagosur

Katër persona u plagosën në një të shtëna në një nga rrugët tregtare më të ngarkuara në qendër të Brukselit, tha policia. Sulmuesit u larguan nga vendi i ngjarjes në kohën kur mbërriti policia, pasi u thirrën rreth orës 19:30, tha zëdhënësja e policisë Ilse Van de Ker. "Në këtë pikë, nuk ka asgjë që do të na shtynte të besojmë se ...

Të shtëna në qendër të Brukselit, katër të plagosur Lexo më shumë »

Britania ndalon reklamat e tre linjave ajrore: “Ato japin informacion të rremë”

Rregullatori i standardeve të reklamave në Britani (ASA) ka ndaluar reklamat nga Air France, Lufthansa dhe Etihad, duke thënë se ato u japin konsumatorëve një pamje të pasaktë të ndikimit mjedisor të fluturimeve të tyre, raporton Index.hr. Sipas reklamave të Google, Air France është "e përkushtuar për mbrojtjen e mjedisit" dhe u kërkon qytetarëve "të udhëtojnë më mirë...

Britania ndalon reklamat e tre linjave ajrore: “Ato japin informacion të rremë” Lexo më shumë »

"Shporta e Krishtlindjeve" greke e pasuruar me mish derri

Mishi i qengjit, dhisë, derrit dhe gjelit të detit, milibrodi, vasilopita dhe çokollata janë përfshirë në “shportën e Krishtlindjeve”, që do të ketë çmime më të ulëta për familjet greke. Në shportë është shtuar mishi i derrit, siç bëri të ditur ministri i Zhvillimit, Kostas Skrekas, shkruan To Vima. Ministri sqaroi se shporta e festave, e cila do të jetë e vlefshme nga data 13 dhjetor deri më 3 janar, do të përmbajë mish qengji,...

"Shporta e Krishtlindjeve" greke e pasuruar me mish derri Lexo më shumë »

19 për qind e qytetarëve tanë janë të varfër dhe pothuajse një e treta janë afër varfërisë

Shkalla e varfërisë po bie dhe tani është 19 përqind, por pothuajse një e treta e popullsisë është afër varfërisë, kështu që çdo goditje mund t'i shtyjë ata nën kufirin, tha Sanja Madžarevic-Schuster e Bankës Botërore, e cila mori pjesë në takimin e mbajtur në Komisioni për financim dhe buxhet. Pikat kryesore që ajo bëri më parë…

19 për qind e qytetarëve tanë janë të varfër dhe pothuajse një e treta janë afër varfërisë Lexo më shumë »

Aksioni për çmime më të ulëta “E përballueshme për ju” është një farsë e plotë për bullgarët

“E disponueshme për ju” është një tjetër përpjekje e dënuar dhe e kotë e shtetit për të ndikuar në çmimet. Nisma “E disponueshme për ju”, e cila u reklamua me zë të lartë nga ministrja e Ekonomisë, rezulton e dështuar plotësisht. Shumë zinxhirë të mëdhenj dhe të vegjël me pakicë zgjodhën të mos merrnin pjesë, dhe ata që morën, thjesht vendosën logon e fushatës aty-këtu – sikur…

Aksioni për çmime më të ulëta “E përballueshme për ju” është një farsë e plotë për bullgarët Lexo më shumë »

Mesazhi i OBSH-së: Rritni taksat për alkoolin dhe pijet me sheqer

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) u ka bërë thirrje vendeve që të rrisin taksat për alkoolin dhe pijet joalkoolike me sheqer. Të dhënat më të fundit nga kjo organizatë tregojnë se norma globale e taksave për pijet në fjalë është e ulët dhe se shumica e vendeve nuk përdorin taksat për të inkurajuar një mënyrë jetese më të shëndetshme. OBSH tregoi se 2,6 milionë njerëz në botë vdesin...

Mesazhi i OBSH-së: Rritni taksat për alkoolin dhe pijet me sheqer Lexo më shumë »

VIDEO INTERVISTË | Koçishka: Shkupi bëhet qytet evropian në dhjetor falë festivaleve PIN dhe TAKSIRAT

“Në dhjetor, Shkupi bëhet qytet evropian falë PIN-it dhe Taxirat- festivale muzikore që vijnë për shkak të emrit dhe jo për shkak të programit që ofron festivali. Është shenjë se të rinjtë na besojnë neve” – tha një nga organizatoret kryesore të festivaleve, Ramona Monja Kociška, në programin e mëngjesit të “Sloboden Pechat”. Koçishka ka shtuar...

VIDEO INTERVISTË | Koçishka: Shkupi bëhet qytet evropian në dhjetor falë festivaleve PIN dhe TAKSIRAT Lexo më shumë »

FOTO | Orkestra e dhomës e Manastirit ringjalli hitet më të mëdha "MTV" të viteve '80 dhe '90

Në Operën dhe Baletin Kombëtar në Shkup, Orkestra Kamertale e Manastirit, dje në mbrëmje mbajti një koncert spektakolar me evergreen, të quajtur "MTV 80's & '90 The Greatest Hits!". Të gjithë i kujtojmë ditët kur MTV ishte një dritare drejt një bote të re dhe të pafundme muzike dhe emocionesh. Në ato kohë, çdo akord, çdo varg mbartte...

FOTO | Orkestra e dhomës e Manastirit ringjalli hitet më të mëdha "MTV" të viteve '80 dhe '90 Lexo më shumë »

FOTO | Aleksandar Jambazov mori një mural në Dibër Maalo: Të ruajmë kujtimin e atyre që lanë gjurmë në profesionin e tyre

Dirigjenti dhe kompozitori maqedonas Aleksandar Jambazov ka pranuar një mural në lagjen e Shkupit, Dibër Maalo, njofton komuna Qendër. Vepra artistike kushtuar të madhit të muzikës bashkëkohore maqedonase është pikturuar në një mur afër restorantit "Naxhak", në rrugën Orce Nikolov. Murali është pikturuar nga artistët Dragan Kitanovski - Draš dhe Marjan Dimić - Macka dhe është një lloj përkujtues i muzikores...

FOTO | Aleksandar Jambazov mori një mural në Dibër Maalo: Të ruajmë kujtimin e atyre që lanë gjurmë në profesionin e tyre Lexo më shumë »

Kostadinovska-Stojçevska: Qëndrimi ndaj Sallës Universale është tregues i mirë se çfarë do të thotë pushteti i VMRO-DPMNE-së

“Nëse programi i Shkupit Modern do të thoshte që Salla Universale të mbetej e pambuluar, e pambrojtur dhe e pa rindërtuar për dy vjet, atëherë është një parathënie e mirë për atë që do të ofrojë VMRO-DPMNE në zgjedhjet e ardhshme”, tha ministrja e Kulturës, Bisera Kostadinovska- Stojçevska në programin e mëngjesit të "Free Press" në TV Slobodna. Ajo shtoi se Salla Universale është nën kontrollin e qytetit...

Kostadinovska-Stojçevska: Qëndrimi ndaj Sallës Universale është tregues i mirë se çfarë do të thotë pushteti i VMRO-DPMNE-së Lexo më shumë »

Kostadinivska-Stojçevska: Me ndryshimet në Ligjin për lojërat e fatit sigurohen mjete për mbrojtjen e trashëgimisë kulturore maqedonase

Ministrja e Kulturës Bisera Kostadinovska-Stojçevska në emisionin e mëngjesit të Sloboden Pechat në TV Slobodna tha se me ndryshimet në Ligjin për lojërat e fatit do të sigurohet fondi për mbrojtjen e trashëgimisë kulturore. , me synim sigurimin e fondeve për mirëmbajtjen, rindërtimin dhe qëndrueshmërinë e trashëgimisë kulturore. “Në Ministrinë e Kulturës po përballemi...

Kostadinivska-Stojçevska: Me ndryshimet në Ligjin për lojërat e fatit sigurohen mjete për mbrojtjen e trashëgimisë kulturore maqedonase Lexo më shumë »