VIDEO: Tsitsipas humbi katër pikë ndeshje, fitore historike për “Skuadrën e Botës”

“Ekipi i Botës” ka arritur fitoren e parë historike ndaj “Team of Europe” në “Laver Cup” të zhvilluar në Londër. Triumfin e solli amerikani Francis Tiafoe, i cili mposhti grekun Stephanos Tsitsipas me 2:1 në sete 1:6, 7:6 (11) dhe 10:7. Kështu, "Ekipi i Botës" triumfoi për herë të parë që nga themelimi i kompeticionit në vitin 2017, ...

VIDEO: Tsitsipas humbi katër pikë ndeshje, fitore historike për “Skuadrën e Botës” Lexo më shumë »

VIDEO: Nuk donte t'i thoshte lamtumirë Gjokoviçit, një lëvizje josportive e amerikanit Tommy Paul

Lëvizja joprofesionale dhe josportive e 25-vjeçarit amerikan Tommy Paul tronditi fansat e tenisit në mbarë botën. Një skenë e turpshme është parë pas ndeshjes së Laver Cup në Londër mes Novak Djokovic (Serbi) nga Team Europe dhe Frances Tiafoe (SHBA) të Team World. Pas fitores bindëse 2:0 të Gjokoviqit, tenisti amerikan Tommy Paul refuzoi...

VIDEO: Nuk donte t'i thoshte lamtumirë Gjokoviçit, një lëvizje josportive e amerikanit Tommy Paul Lexo më shumë »

Keniani Kipchoge theu rekordin e tij botëror në maratonë

Kenias Eliud Kipchoge theu rekordin e tij botëror në Maratonën e Berlinit, ku morën pjesë 45.000 vrapues. Keniani i jashtëzakonshëm 37-vjeçar vrapoi garën e 42.195 metra në dy orë, një minutë e nëntë sekonda, duke thyer rekordin me saktësisht 30 sekonda. Që në fillim të garës, ishte e qartë se maratonisti më i mirë në botë do të kishte...

Keniani Kipchoge theu rekordin e tij botëror në maratonë Lexo më shumë »

Në Ohër u mbajt gara e karatesë “Macedonia Cup”, kriter për KP në Turqi

Në sallën sportive “Biljanini Izvori” në Ohër, të shtunën është organizuar gara “Macedonia Cup” për kadetë, juniorë dhe seniorë junior U21 në karate. Ky kompeticion ishte një kriter për përcaktimin e anëtarëve të ekipit kombëtar për Kampionatin Botëror të Karatesë që do të mbahet nga data 26 deri më 30 tetor 2022 në Konya të Turqisë. Ngjarja...

Në Ohër u mbajt gara e karatesë “Macedonia Cup”, kriter për KP në Turqi Lexo më shumë »

Petkoski është kampion i Ballkanit në xhudo, Blazhevski fitoi medaljen e bronztë

Kombëtarja e xhudos e Maqedonisë këtë fundjavë do të performojë në Pale të Bosnjë-Hercegovinës, ku po mbahet kampionati ballkanik për pionierë të rinj. Ngjyrat e vendit tonë në këtë eveniment i mbrojnë Dorian Petkoski në kategorinë -26 kg, Nemanja Jagaduroski (-34 kg), Amar Bajramoski (-38 kg), Tomi Blazevski (-42 kg), Hamida Drushtinac (-32 kg). ), Emilia Pascoska (-36 kg) dhe...

Petkoski është kampion i Ballkanit në xhudo, Blazhevski fitoi medaljen e bronztë Lexo më shumë »

Bartoli parashikon: Gjokoviç do të ketë më së shumti tituj Grand Slam

Marion Bartoli tha se tenisti serb Novak Gjokovic do të jetë lojtari me më shumë tituj Grand Slam dhe se pret që Rafael Nadal të tërhiqet nga tenisi vitin e ardhshëm. Spanjolli ka fituar 22 trofe Grand Slam, një më shumë se asi serb. - Parashikoj që Novak të jetë tenisti me më shumë Grand Slam të fituar. E vetmja gjë që…

Bartoli parashikon: Gjokoviç do të ketë më së shumti tituj Grand Slam Lexo më shumë »

Për herë të parë në histori, Lojërat Olimpike Verore mund të mbahen në Afrikë

Egjipti do të regjistrojë kryeqytetin Kajro për organizimin e Lojërave Olimpike Verore në vitin 2036, njoftoi ministri egjiptian i Rinisë dhe Sporteve Ashraf Soubi. Deri më tani, asnjë vend arab apo afrikan nuk ka pritur Lojërat Olimpike Verore apo Dimërore. Presidenti egjiptian Abdel Fattah Al-Sisi dha dritën jeshile për paraqitjen e kandidaturës, shtoi ministri...

Për herë të parë në histori, Lojërat Olimpike Verore mund të mbahen në Afrikë Lexo më shumë »

Gjokoviç e zgjidhi lehtësisht Tiafoen dhe i solli një avantazh të ri Ekipit të Evropës

Novak Djokovic i solli një tjetër fitore “Team Europe” në Laver Cup, që po luhet në arenën “O2” të Londrës. Djokovic mundi relativisht lehtë amerikanin Francis Tiafoe 6:1,6, 3:6. Me këtë triumf të Gjokoviçit, “Ekipi i Europës” kaloi në epërsi 4-XNUMX në fitore ndaj “Skuadrës së Botës”. Gjokoviç vendosi setin e parë me dy...

Gjokoviç e zgjidhi lehtësisht Tiafoen dhe i solli një avantazh të ri Ekipit të Evropës Lexo më shumë »

Dimusevski dhe Gusic të dytët pas ditës së parë të "Rally Serbia"

Vladimir Dimusevski dhe Branko Gusic përfunduan ditën e parë të Rally Serbia në vendin e dytë në klasën e tyre RC5 dhe janë të 19-të nga 39 ekuipazhet në përgjithësi përpara gjashtë etapave të së dielës. Pas 6 etapave të para të ditës së parë të edicionit të 55-të të “Rally Serbia”, që po vozitet këtë fundjavë në afërsi të...

Dimusevski dhe Gusic të dytët pas ditës së parë të "Rally Serbia" Lexo më shumë »

Një ish-kampion olimpik i skive ka kancer të testisit

Skiatori norvegjez Axel Lund Svindal, 39 vjeç, ka bërë të ditur se është diagnostikuar me kancer testicular, por lajmi i mirë është se ai u zbulua në një fazë të hershme. - Javët e fundit kanë qenë të vështira për mua, por mund të them se janë javë, jo muaj, për shkak të ndihmës mjekësore, pak fatit dhe një vendimi të mirë - njoftoi Svindal. Svindal i cili…

Një ish-kampion olimpik i skive ka kancer të testisit Lexo më shumë »