Një urdhër-arrest i INTERPOL-it është lëshuar për Radoiçiqin për sulmin në veri të Kosovës në shtator

Organizata ndërkombëtare policore INTERPOL ka lëshuar një urdhër arresti për ish-nënkryetarin e partisë më të madhe të serbëve të Kosovës, Listës Serbe, Milan Radoiçiq, në lidhje me sulmin e armatosur në Banjska në veri të Kosovës më 24 shtator të këtij viti. Lajmin për Radion Evropa e Lirë e ka konfirmuar ministri për Komunitete dhe Kthim në Qeverinë e Kosovës, Nenad Rashiq. Sipas Rashiqit,...

Një urdhër-arrest i INTERPOL-it është lëshuar për Radoiçiqin për sulmin në veri të Kosovës në shtator Lexo më shumë »

VIDEO | Kurti nga ditët e burgut: 22 vite më parë doli nga burgu i Nishit

Albin Kurti ishte i burgosur politik gjatë luftës në Kosovë dhe u lirua më 7 dhjetor 2001 pas presionit ndërkombëtar për lirimin e të burgosurve politikë të regjimit serb, kujtojnë mediat shqiptare se sot bëhen 22 vjet nga lirimi i tij nga burgjet serbe. Kurti u arrestua më 27 prill 1999 në Prishtinë. …

VIDEO | Kurti nga ditët e burgut: 22 vite më parë doli nga burgu i Nishit Lexo më shumë »

Erdogan në Athinë: fillimi i një epoke të re në marrëdhënie?

Përpjekja e parë dështoi. Recep Tayyip Erdogan ishte me të vërtetë presidenti i parë i Turqisë që bëri një vizitë zyrtare në Greqi në 2017 pas më shumë se 60 vjetësh, por të gjithë ata që shpresonin për një afrim historik u zhgënjyen. Pikërisht në fillim të bisedimeve me presidentin grek Prokopis Pavlopulos, pati një mosmarrëveshje për çështjen e...

Erdogan në Athinë: fillimi i një epoke të re në marrëdhënie? Lexo më shumë »

Avokati Nobilo thotë se Schmidt do të jetë "dëshmitari kryesor" i tyre në gjyqin kundër Dodik

Anëtari i mbrojtjes së Presidentit të Republikës Srpska dhe avokati Anto Nobilo deklaroi se dëshmitari kryesor në procesin kundër Milorad Dodik do të jetë përfaqësuesi i lartë Christian Schmidt. “Schmitt do të duhet t'i shpjegojë Gjykatës së Bosnjë-Hercegovinës se kush e emëroi dhe kush i dha autoritetin. Ai do të jetë një dëshmitar shumë i rëndësishëm për ne”, ...

Avokati Nobilo thotë se Schmidt do të jetë "dëshmitari kryesor" i tyre në gjyqin kundër Dodik Lexo më shumë »

Erdogan në një vizitë zyrtare në Athinë

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan do të jetë sot në Athinë për të marrë pjesë në Këshillin e pestë të Lartë për Bashkëpunim midis Greqisë dhe Turqisë, si dhe do të pritet nga presidentja greke Katerina Sakellaropoulou dhe do të takohet me kryeministrin grek Kyriakos Mitsotakis. Mbajtja e Këshillit të Lartë është rënë dakord nga Mitsotakis dhe Erdogan gjatë takimeve të tyre...

Erdogan në një vizitë zyrtare në Athinë Lexo më shumë »

Nëse më ndalojnë veprimet politike, do të formoj Shoqatën për Pavarësinë e Rs

Presidenti i Republikës Srpska Milorad Dodik tha se do të formojë një shoqatë për pavarësinë e Republikës Srpska, nëse Gjykata e Bosnjës dhe Hercegovinës e dënon për moszbatimin e vendimeve të përfaqësuesit të lartë dhe e ndalon nga aktiviteti politik. “Ata mendojnë se Milorad Dodik do të ndalohet nga puna politike? Kjo është gjysma e...

Nëse më ndalojnë veprimet politike, do të formoj Shoqatën për Pavarësinë e Rs Lexo më shumë »

Vuçiq: Ekziston mundësia që Marrëveshja e Ohrit të bëhet kusht për pranimin e Serbisë në BE

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka deklaruar se ekziston mundësia që Marrëveshja e Ohrit të bëhet pjesë e kapitullit 35 të negociatave dhe në këtë mënyrë kusht për pranimin e Serbisë në Bashkimin Evropian, por se ka thënë qartë atë që nuk mund ta pranojë. “Së pari, le të shohim se çfarë ndodh, sepse ata nuk mund të injorojnë diçka për të cilën kanë biseduar me…

Vuçiq: Ekziston mundësia që Marrëveshja e Ohrit të bëhet kusht për pranimin e Serbisë në BE Lexo më shumë »

Haradinaj Kurtit: Iu dorëzuat regjimit serb, por forcat speciale nuk u dorëzuan më 24 shtator

Lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës në opozitë, Ramush Haradinaj, i tha kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, se ndryshe nga ai, i cili në luftën e vitit 1999 iu dorëzua regjimit serb, pjesëtarët e Njësisë Speciale të Kosovës. Policia, të cilën ai tani e shan, “nuk u dorëzua më 24 shtator, por luftoi...

Haradinaj Kurtit: Iu dorëzuat regjimit serb, por forcat speciale nuk u dorëzuan më 24 shtator Lexo më shumë »

Disa studentë u arrestuan në Novi Pazar për raportime të rreme për bomba

Oficerët e policisë në Novi Pazar identifikuan dhe gjetën dy nxënës të shkollave fillore të moshës 12 dhe 13 vjeç, të cilët, siç dyshohej, kishin dërguar më parë email se bomba ishin vendosur në shkollat ​​fillore dhe të mesme në zonën e Novi Pazarit, si dhe në një dyqan. . Policia ka intervistuar fëmijët në prani të prindërve të tyre dhe...

Disa studentë u arrestuan në Novi Pazar për raportime të rreme për bomba Lexo më shumë »

Ambasadori amerikan në Serbi siguron se kompanitë amerikane nuk vendosin kushte politike në vend

Ambasadori amerikan në Serbi, Christopher Hill tha sot se kompanitë amerikane nuk vendosin kushte politike dhe se më e rëndësishmja për to është që Serbia herët a vonë të jetë në BE. - Mendoj se pozicioni i Serbisë është shumë i rëndësishëm, nëse ndërton një fabrikë këtu, je shumë afër BE-së dhe së shpejti do të jesh në Bashkimin Evropian,...

Ambasadori amerikan në Serbi siguron se kompanitë amerikane nuk vendosin kushte politike në vend Lexo më shumë »