Gjukanoviq nuk heq dorë nga mandati – ai thotë se është koha për zgjedhje të reja, që partia e tij të kthehet në pushtet

Presidenti i Malit të Zi dhe kreu i Partisë Demokratike të Socialistëve (DPS) Milo Gjukanoviç beson se është koha për zgjedhje të reja që Mali i Zi "të ketë një qeveri të përgjegjshme politikisht, kompetente". Gjukanoviq në Plevlja, duke folur në ceremoninë e Këshillit Rinor të DPS-së në atë qytet, tha se kjo qeveri, e cila do të ribashkojë partinë e tij, ...

Gjukanoviq nuk heq dorë nga mandati – ai thotë se është koha për zgjedhje të reja, që partia e tij të kthehet në pushtet Lexo më shumë »

VIDEO | Një burrë ikën me një kosh të plotë nga një treg në Beograd, një shitëse e ndjek atë

Në rrjetet sociale është shfaqur një video e një burri duke vjedhur një shportë plot me sende ushqimore nga një treg në Beograd dhe duke ikur, ndërsa një shitëse përpiqet ta ndalojë pa sukses. Në video shihet se si shitësja tenton të hapë derën e makinës dhe ta ndalojë, por ai arrin të largohet dhe ikën nga...

VIDEO | Një burrë ikën me një kosh të plotë nga një treg në Beograd, një shitëse e ndjek atë Lexo më shumë »

Serbia të njohë Kosovën, asgjë nuk do të ndryshojë qëndrimin tonë, tha Rama nga Nju Jorku

Kryeministri shqiptar Edi Rama ka publikuar pasditen e sotme një pjesë të fjalimit të mbajtur dje në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, ku fokusohet te çështja e dialogut Kosovë-Serbi dhe marrëdhëniet mes tyre. Në fjalën e tij Rama tha se “asgjë nuk e ndryshon qëndrimin e Shqipërisë se Serbia duhet të njohë Kosovën dhe ngërçi në dialog ka marrë fund.

Serbia të njohë Kosovën, asgjë nuk do të ndryshojë qëndrimin tonë, tha Rama nga Nju Jorku Lexo më shumë »

Tragjedi në BiH: Drejtuesit e dehur që garuan me "BMW" dhe "Mercedes" fshinë një familje të pafajshme

Aksidenti i rëndë trafiku që ndodhi mbrëmë në afërsi të Mostarit, ku katër persona humbën jetën dhe katër të tjerë u plagosën rëndë, është shkaktuar nga vozitës të dehur të cilët kanë organizuar një garë automobilistike, mëson jozyrtarisht Klix.ba. M.P. vrapoi në gjendje të dehur. në një makinë BMW dhe M.D. në “Mercedes”, i cili është matur 2,5 ppm alkool në...

Tragjedi në BiH: Drejtuesit e dehur që garuan me "BMW" dhe "Mercedes" fshinë një familje të pafajshme Lexo më shumë »

Donev: Mbledhja e Këshillit të Sigurimit të Qeverisë Bullgare të enjten

Ushtruesi i detyrës së kryeministrit të Bullgarisë, Gulab Donev, ka njoftuar për BNR se do ta thërrasë Këshillin e Sigurimit të Qeverisë për të marrë vendime dhe masa konkrete dhe se vendi i tij është i gatshëm për reagim, njoftoi korrespondenti i MIA-s nga Sofja. Sipas Donev, mobilizimi i pjesshëm i shpallur nga Presidenti i Rusisë çon në një përshkallëzim të...

Donev: Mbledhja e Këshillit të Sigurimit të Qeverisë Bullgare të enjten Lexo më shumë »

Selakoviq: Serbia nuk i pranon rezultatet e referendumeve në rajonet e Ukrainës

Ministri i Jashtëm Nikolla Selakoviq tha se Serbia nuk mund t'i pranojë rezultatet e referendumeve në rajonet e Ukrainës të përkrahura nga Rusia, sepse, siç theksoi, do të ishte krejtësisht në kundërshtim me interesat shtetërore dhe kombëtare serbe, njoftoi korrespondenti i MIA-s nga Beogradi. – Nga njëra anë, përkushtimi ynë parimor ndaj parimeve dhe rregullave të së drejtës ndërkombëtare publike,...

Selakoviq: Serbia nuk i pranon rezultatet e referendumeve në rajonet e Ukrainës Lexo më shumë »

Rama i bën thirrje Asamblesë së OKB-së: Kthejini sytë nga siguria kibernetike, Shqipëria u sulmua nga Irani

Kryeministri shqiptar Edi Rama i bëri thirrje Asamblesë së Kombeve të Bashkuara të rrisë fokusin e saj në sigurinë kibernetike. Gjatë fjalës së tij, kreu i qeverisë shqiptare theksoi se Shqipëria u sulmua nga Republika Islamike e Iranit, me qëllim paralizimin e shërbimeve publike dhe vjedhjen e të dhënave. Gjithashtu Rama thirri Këshillin e Sigurimit...

Rama i bën thirrje Asamblesë së OKB-së: Kthejini sytë nga siguria kibernetike, Shqipëria u sulmua nga Irani Lexo më shumë »

Kurti: Perëndimi duhet të shqetësohet për marrëveshjen mes Beogradit dhe Moskës

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti tha se afërsia e regjimit të presidentit serb Aleksandar Vuçiq me atë të liderit rus Vladimir Putin “duhet të alarmojë qendrat demokratike perëndimore”, njoftoi korrespondenti i MIA-s nga Prishtina. Komenti i Kurtit pasoi informacionin se shefat e diplomacisë së Serbisë dhe Rusisë, Nikola Seljakoviq dhe Sergej Lavrov, në margjina...

Kurti: Perëndimi duhet të shqetësohet për marrëveshjen mes Beogradit dhe Moskës Lexo më shumë »

Energjia elektrike për ata që shpenzojnë më shumë në Shqipëri është katër herë më e shtrenjtë

Zyra e Rregullatorit për Energji ka miratuar rritjen me 4,4 herë të çmimit të energjisë për konsumatorët familjarë që konsumojnë mbi 800 kilovat energji elektrike në muaj. Kështu, amvisëritë që e kalojnë këtë vlerë nuk do ta paguajnë më energjinë me 9,5 lekë (5 denarë), por me 42 lekë (22 denarë) për kilovat orë. Pas propozimit të...

Energjia elektrike për ata që shpenzojnë më shumë në Shqipëri është katër herë më e shtrenjtë Lexo më shumë »

VIDEO: Putini më mirë do të vdiste sesa të pranonte humbjen, thotë Kolinda Grabar-Kitaroviç

Ish-presidentja kroate Kolinda Grabar-Kitaroviç, duke folur në selinë e Kombeve të Bashkuara në Nju Jork, tha se nuk ka gjasa që Vladimir Putin të heqë dorë nga lufta, të cilën ai e sheh si një përgjigje ndaj poshtërimit që u është bërë nga Perëndimi gjatë kohës së Ftohtë. Lufta. Edhe pse lufta dobësoi ekonominë dhe ushtrinë ruse, ish-presidenti kroat beson...

VIDEO: Putini më mirë do të vdiste sesa të pranonte humbjen, thotë Kolinda Grabar-Kitaroviç Lexo më shumë »