Një recetë për një lyerje pa yndyrë me arra dhe mustardë, hudhra i jep një shije pikante

Bëni këtë përhapje të shijshme që është e varur në ujë. Shije aromatike, pikante dhe pak pikante, ideale si pjatë anësore për gatime të ndryshme. Thjesht mund ta shpërndani në bukë dhe do të keni një mëngjes që do t'ju mbajë të ngopur për një kohë të gjatë. Përbërësit: - 300 g arra - 1 lugë çaji mustardë - 1 lugë çaji hudhër në...

Një recetë për një lyerje pa yndyrë me arra dhe mustardë, hudhra i jep një shije pikante Lexo më shumë »

Katër ushqimet që janë armiku më i madh i jetëgjatësisë

Studiuesi Dan Buettner ka shpenzuar më shumë se 20 vjet duke studiuar zakonet e njerëzve që jetojnë deri në 100 vjeç e lart, veçanërisht zakonet e tyre të të ngrënit. Kështu, në një pjesë të largët të Kosta Rikës, një nga zonat blu, ai gjeti mëngjesin më të shëndetshëm në botë. Në një postim të fundit në Instagram, Buettner ndau katër ushqime që janë armiku më i madh…

Katër ushqimet që janë armiku më i madh i jetëgjatësisë Lexo më shumë »

Proja pa dhjamë me speca dhe perime të pjekura, një specialitet për tavolinat e festave

Agjërimi i Krishtlindjeve është duke u nisur dhe ne ju sjellim sugjerime për disa nga gatimet e preferuara. Duke qenë se sot ka zëvendësues pa yndyrë për pothuajse të gjitha ushqimet e yndyrshme, këto specialitete të shijshme mund t'i përgatisni pa asnjë problem. Ne ju sjellim një nga recetat më të mira për proya pa yndyrë, të cilën mund ta shijoni për mëngjes...

Proja pa dhjamë me speca dhe perime të pjekura, një specialitet për tavolinat e festave Lexo më shumë »

Kënaqësi gastronomike nga Diana Ivanoska: Bukë aromatike me feta, rozmarinë dhe trumzë

Jeta vërtet mund të jetë jashtëzakonisht e shijshme dhe këtë e vërteton Diana Ivanoska nga Tetova, e cila me talentin e saj në kombinimin e shijeve na çon në një udhëtim të jashtëzakonshëm gastronomik. Diana Ivanoska qëndron pas profilit në Instagram “Dash of Spice” dhe na zbulon sekretet e vogla të krijimit të magjisë nga shijet. Ajo filloi recetat e saj...

Kënaqësi gastronomike nga Diana Ivanoska: Bukë aromatike me feta, rozmarinë dhe trumzë Lexo më shumë »

Mevlem për shpirtin dhe trupin: Agjërimi është i mirë për zemrën dhe sëmundjet malinje

Kreshma e Madhe e Krishtlindjeve zgjat nga 28 Nëntori deri në ditën e Krishtlindjes, 7 janar. Besimtarët gjatë kësaj periudhe nuk hanë asgjë me origjinë shtazore, me përjashtim të peshkut, i cili lejohet në ditë të caktuara. Edhe pse kjo lloj diete konsiderohet e shëndetshme dhe e mirë për humbje peshe, e vërteta është se shumë njerëz gjatë kësaj periudhe fitojnë disa ...

Mevlem për shpirtin dhe trupin: Agjërimi është i mirë për zemrën dhe sëmundjet malinje Lexo më shumë »

FOTO + VIDEO | Rrushi më i shtrenjtë në botë: Një kilogram kushton 11.000 mijë dollarë

Ruby Roman është varieteti më i shtrenjtë i rrushit në botë dhe vjen nga prefektura japoneze e Ishikawa. Ky rrush XL ka një shije intensive falë përqendrimit të lartë të sheqerit, dhe vetëm një tufë mund të kushtojë deri në 400 euro. Gjatë ankandit të vitit 2020, 900 gram rrush rubin romak u shitën për 11.000 dollarë,…

FOTO + VIDEO | Rrushi më i shtrenjtë në botë: Një kilogram kushton 11.000 mijë dollarë Lexo më shumë »

Topa me çokollatë me Nutella: Receta më e lehtë e ëmbëlsirës që do ta pëlqejë të gjithë

Çokollata dhe lajthia janë një çift perfekt, ndaj nuk është për t'u habitur që ato janë protagoniste të ëmbëlsirave të shumta. Këto topa nuk bëjnë përjashtim. Topat e çokollatës Nutella janë bërë nga vetëm pesë përbërës. Ju nuk keni pse t'i piqni ato, madje edhe amatorët më të mëdhenj në kuzhinë do ta zotërojnë recetën. Është e nevojshme të shkrihet çokollata, kremi të...

Topa me çokollatë me Nutella: Receta më e lehtë e ëmbëlsirës që do ta pëlqejë të gjithë Lexo më shumë »

E dobët dhe e lehtë: Sallatë libaneze me majdanoz

Tabbouleh është një sallatë e shijshme tradicionale nga Libani, e cila përgatitet me bulgur dhe majdanoz të freskët si përbërës kryesor. Kjo sallatë është e mrekullueshme për festat e ardhshme kur ndjeni dëshirën për diçka freskuese dhe shumë ushqyese. Majdanozi ndihmon në largimin e substancave kancerogjene, nenexhiku ndihmon në tretje dhe limoni rrit sistemin imunitar. Gjithashtu, një tabelë…

E dobët dhe e lehtë: Sallatë libaneze me majdanoz Lexo më shumë »

Kafeja sipas recetës së një ushtari të shekullit të 19-të të zgjon më mirë se çdo gjë: Një përbërës të jep aromën e veçantë

Një kafe me recetë e shekullit të 19-të është një mënyrë e shkëlqyer për t'u zgjuar. Bëhet fjalë për ekspresin, recetën e të cilit e kanë shpikur ushtarët dhe në vend të qumështit e kanë bërë me një pije të fortë. Në versionet portugeze, pija "mazagran" përgatitet me ekspres, limon, nenexhik dhe rum, dhe në versionin austriak shërbehet me një kub akulli. Versioni i shpejtë…

Kafeja sipas recetës së një ushtari të shekullit të 19-të të zgjon më mirë se çdo gjë: Një përbërës të jep aromën e veçantë Lexo më shumë »

Recetë për bajader pa yndyrë, gati për 20 minuta

Periudha festive po afron, ndaj e dimë që keni një detyrë të vështirë për të përgatitur tryezën e Vitit të Ri dhe Krishtlindjeve. Mos u frikësoni, të paktën për sa i përket ëmbëlsirës, ​​sepse në vetëm 20 minuta do të merrni ëmbëlsirën më të bukur. Surprizoni mysafirët tuaj me bajaderët më të thjeshtë, por edhe më të shijshëm. Pa pjekje apo mikser, shpejt dhe lehtë! …

Recetë për bajader pa yndyrë, gati për 20 minuta Lexo më shumë »