• Ne ju rekomandojmë

Paundi ra në një nivel rekord të ulët kundrejt dollarit

Paundi ra në një nivel rekord të ulët kundrejt dollarit si rezultat i shkurtimeve më të mëdha të taksave në Britani në 50 vjet, raporton BBC. Në tregtinë e hershme në Azi, paundi ra në afërsisht 1,03 dollarë, përpara se të merrte pak terren për t'u vendosur në rreth 1,06 dollarë këtë mëngjes. Ministri i Ekonomisë i...

Paundi ra në një nivel rekord të ulët kundrejt dollarit Lexo më shumë »

Në komisionin mëmë vazhdon debati për situatën e krizës në energji

Në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë së Veriut sot duhet të vazhdojë seanca e Komisionit parlamentar për mbrojtje dhe siguri, ku në rend dite janë propozim-vendimet për miratimin e zgjatjes së afatit për ekzistimin e gjendjes së krizës në në të gjithë territorin e vendit, për shkak të mungesës së energjisë elektrike dhe kushteve të tregjeve të energjisë elektrike dhe për...

Në komisionin mëmë vazhdon debati për situatën e krizës në energji Lexo më shumë »

Një e treta e popullsisë thith grimca toksike

Një e treta e popullsisë në Maqedoni është vazhdimisht e ekspozuar ndaj ajrit të ndotur të rrezikshëm për shëndetin e njeriut, sipas Raportit të ri vjetor për cilësinë e mjedisit jetësor për vitin 2021. Tejkalim i përqendrimit mesatar vjetor të grimcave të imta PM10 ka pasur në Kavadar, Veles, Kërçovë, Kumanovë, Tetovë, Gostivar dhe Strumicë, ndërsa nga pikat matëse të Shkupit - në...

Një e treta e popullsisë thith grimca toksike Lexo më shumë »

“Mos kini frikë të vdisni, ju do të shkoni në parajsë”, u tha patriarku rus njerëzve të dërguar në front.

Në predikimin e sotëm të së dielës, kreu i Kishës Ortodokse Ruse, Kirill, iu drejtua njerëzve të prekur nga mobilizimi i pjesshëm ushtarak në vend, duke u thënë atyre “të mos kenë frikë të vdesin për atdheun”, sepse nëse vdesin, “do të ji me Perëndinë në mbretërinë e tij". “Kisha e pranon se nëse dikush, i shtyrë nga ndjenja e detyrës dhe nevoja...

“Mos kini frikë të vdisni, ju do të shkoni në parajsë”, u tha patriarku rus njerëzve të dërguar në front. Lexo më shumë »

VIDEO: Policia ruse rrah gratë në protestën kundër mobilizimit në Dagestan, dalin thirrje për trazira të përgjithshme

Dhjetëra persona u arrestuan në protestat e dhunshme të sotme që shpërthyen në republikën ruse të Dagestanit, pasi një numër i madh njerëzish u mblodhën në kryeqytetin Makhachkala për të shprehur revoltën e tyre kundër urdhrit të autoriteteve për të mobilizuar një pjesë të popullsisë për frontin në Ukrainë. . Në rrjetet sociale po shfaqen vazhdimisht video që dëshmojnë për egërsinë e...

VIDEO: Policia ruse rrah gratë në protestën kundër mobilizimit në Dagestan, dalin thirrje për trazira të përgjithshme Lexo më shumë »

Milevski para ndeshjes me Bullgarinë: Politika është në anën, neve na intereson vetëm aspekti sportiv

Kombëtarja A e Maqedonisë ndeshjen e fundit në grupin e Ligës së Kombeve do ta luajë kundër Bullgarisë të hënën në ora 20.45:XNUMX në Arenën Kombëtare “Todor Proeski” në Shkup. Në konferencën zyrtare për shtyp, trajneri Blagoja Milevski foli para gazetarëve dhe tha se lojtarët e tij janë të gatshëm të tregojnë se humbën pamerituar në Tbilisi nga Gjeorgjia dy...

Milevski para ndeshjes me Bullgarinë: Politika është në anën, neve na intereson vetëm aspekti sportiv Lexo më shumë »

Ahmeti i ofroi Osmanit të shkonte si “kurban” për të qetësuar pasionet në BDI, por “zjarrfikësit” nuk pranuan.

Grupi i zyrtarëve të pakënaqur dhe anëtarëve të Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), të cilët dje përmes një letre shprehën revoltën e tyre kundër politikës së partisë për emërimin e personelit në poste shtetërore, duke përmendur Artan Grubin si një nga arsyet kryesore që BDI po humb votat. , dje ka marrë ofertë nga Mala Reçica që të “sakrifikohet” Bujar Osmani, dhe për Ministër të Jashtëm...

Ahmeti i ofroi Osmanit të shkonte si “kurban” për të qetësuar pasionet në BDI, por “zjarrfikësit” nuk pranuan. Lexo më shumë »

"Ata e dinë se çfarë do të ndodhë nëse përpiqen": Uashingtoni pranon kontaktet e drejtpërdrejta me Moskën për armët bërthamore

“Zyrtarë të lartë të administratës amerikane i kanë thënë Moskës se përdorimi i armëve bërthamore do të çojë në pasoja katastrofike dhe se Uashingtoni do të përgjigjet me vendosmëri”, tha sot këshilltari për sigurinë kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan, në një intervistë për rrjetin amerikan CBS. - Ne biseduam drejtpërdrejt, ballë për ballë, në një nivel shumë të lartë me Kremlinin. Çdo…

"Ata e dinë se çfarë do të ndodhë nëse përpiqen": Uashingtoni pranon kontaktet e drejtpërdrejta me Moskën për armët bërthamore Lexo më shumë »

VMRO-DPMNE ka kundërshtuar të gjitha vendimet strategjike të vendit që nga pavarësia, thotë Kovaçevski

VMRO-DPMNE është kundër të gjitha vendimeve strategjike që vendi ka marrë nga pavarësia e deri më sot, thotë kryeministri dhe kryetari i LSDM-së, Dimitar Kovaçevski, në një intervistë për Televizionin Kombëtar. “Pra, nëse i kthehemi anëtarësimit në NATO, Marrëveshjes së Prespës, nëse i kthehemi përfundimit të Marrëveshjes së Fqinjësisë së Mirë, kornizës negociuese, VMRO-DPMNE është gjithmonë...

VMRO-DPMNE ka kundërshtuar të gjitha vendimet strategjike të vendit që nga pavarësia, thotë Kovaçevski Lexo më shumë »