Mickoski: Hetimi për Vanjën filloi shumë vonë

Lideri i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski, konsideron se ka të meta të mëdha në hetimin për vrasjen e Vanja Gjorçevskës dhe Pançe Zhezhovskit, njoftoi sonte partia e tij. Mickoski, siç njoftojnë nga VMRO-DPMNE, për emisionin “Intervistë” në televizionin “Shenya” tha se hetimet ndaj Vanjas kanë filluar me vonesë. “Shumë shpejt, duke filluar nga sot, publiku do të dijë të gjitha detajet. Ka...

Mickoski: Hetimi për Vanjën filloi shumë vonë Lexo më shumë »

Biden për republikanët: Mos lejoni që Putini të fitojë

Presidenti amerikan Joe Biden u kërkoi sot republikanëve një paketë të re ndihme ushtarake për Ukrainën, duke paralajmëruar se një fitore ruse në Ukrainë do t'i lejonte Moskës të sulmonte aleatët e NATO-s. Biden e mbajti fjalimin ndërsa SHBA planifikon të shpallë ndihmë të re shtesë për Ukrainën nga rezervat e parave të saj për Kievin. “Lëshimi i fondeve për...

Biden për republikanët: Mos lejoni që Putini të fitojë Lexo më shumë »

Ligji për amnisti ka kaluar në seancën e qeverisë

Në seancën e sotme të qeverisë është përcaktuar teksti i projektligjit për amnisti, i cili është propozuar nga Ministria e Drejtësisë dhe për të cilin është punuar gjatë. Një nga ndryshimet më domethënëse në ligj është se presidenti i shtetit do të mund të falë vetëm personat që janë dënuar ligjërisht dhe që tashmë janë dënuar me...

Ligji për amnisti ka kaluar në seancën e qeverisë Lexo më shumë »

Kalajjiev: Me Turqinë kemi një procedurë më të shtresuar ekstradimi, nuk është aq e shpejtë sa shpreson publiku

Pas arrestimit të arratisurit Ljupço Palevski Palco në qytetin Balikesir të Turqisë mbrëmë vonë, Prokuroria Themelore Publike dhe Ministria e Drejtësisë kanë përgatitur me shpejtësi kërkesat për ekstradim së bashku me kërkesën që Palco të qëndrojë në paraburgim ekstradues deri në përfundimin e procedurës. . Megjithatë, është e paqartë se për çfarë periudhe kohore Palço mund të sillet në vend...

Kalajjiev: Me Turqinë kemi një procedurë më të shtresuar ekstradimi, nuk është aq e shpejtë sa shpreson publiku Lexo më shumë »

Ivanovska: Qytetarët e njohin korrupsionin dhe janë të gatshëm të merren me të

Kryetarja e Komisionit Shtetëror për Parandalimin e Korrupsionit sheh trend pozitiv në gatishmërinë e qytetarëve për t'u përballur me korrupsionin. Ivanovska vlerësoi se në krahasim me vitin e kaluar ka një rënie të numrit të qytetarëve që kanë pranuar të japin ryshfet dhe se tash e konsiderojnë korrupsionin problem numër një në vend, në një paraqitje mysafire në televizionin Telma. …

Ivanovska: Qytetarët e njohin korrupsionin dhe janë të gatshëm të merren me të Lexo më shumë »

Avokati i Palços thirri për pyetje në komisariat

Avokati Vasko Stojkov sot pasdite është thirrur në stacionin policor për marrje në pyetje, mëson MKD.mk. Stojkov para disa ditësh deklaroi se me veturën e tij e ka çuar për ekzaminim në Beograd Ljupço Palevski-Palco dhe po atë ditë është kthyer në Maqedoni. Stojkov thotë se në atë kohë nuk e dinte fare se Palevski dyshohej për një vrasje të dyfishtë. “Jo…

Avokati i Palços thirri për pyetje në komisariat Lexo më shumë »

Pendarovski: Cili qytetar normal mund të mendojë për zgjedhje këto ditë

Kreu i shtetit Stevo Pendarovski, i pyetur sonte për deklaratën e sotme se nuk ka ndërmend të kandidojë për një mandat të dytë presidencial, u përgjigj se mendimet e tij këto ditë i drejtohen vetëm familjeve të viktimave në vrasjen e dyfishtë për të cilën është Ljupço Palevski Palco. i dyshuar. “Pyetja e kolegut tuaj ishte, a mendoj, thashë jo, nuk mendoj, jo...

Pendarovski: Cili qytetar normal mund të mendojë për zgjedhje këto ditë Lexo më shumë »

Osmani nesër në Bruksel për takimin final skrining ndërmjet BE-së dhe Maqedonisë së Veriut

Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, nesër do të jetë në një vizitë pune në Bruksel, ku së bashku me zëvendëskryeministrin për Çështje Evropiane, Bojan Mariçiq, do të marrin pjesë në skriningun bilateral ndërmjet Komisionit Evropian dhe Maqedonisë së Veriut për kapitullin 31. - Politika e Përbashkët e Jashtme dhe e Sigurisë, duke shënuar kështu përfundimin e procesit të shqyrtimit...

Osmani nesër në Bruksel për takimin final skrining ndërmjet BE-së dhe Maqedonisë së Veriut Lexo më shumë »

Loga ka nënshkruar kërkesën për ekstradim të Ljupço Palevskit

Ministri i Drejtësisë Krenar Loga sot ka nënshkruar kërkesën për ekstradim të Ljupço Palevskit dhe pasi të përkthehet në turqisht do t'u dërgohet menjëherë autoriteteve turke, njoftoi Ministria e Drejtësisë. Presim bashkëpunim me autoritetet gjyqësore të Republikës së Turqisë dhe veprime nga ana e tyre në një kohë sa më të shkurtër, pas së cilës Ljupço Palevski do të...

Loga ka nënshkruar kërkesën për ekstradim të Ljupço Palevskit Lexo më shumë »

Pendarovski nuk po mendon për mandat të dytë, ai është ende i zënë me mandatin e parë

Kreu i shtetit Stevo Pendarovski deklaroi se nuk po mendon të kandidojë për një mandat të dytë presidencial. Ai vetëm shkurt i është përgjigjur me “jo” pyetjes së një gazetari – nëse është duke menduar për një mandat të dytë – pa sqaruar dhe pa treguar më shumë detaje. Nga zyra e presidentit sqaruan se deklarata e Pendarovskit në fakt ishte se ai nuk po mendon tani...

Pendarovski nuk po mendon për mandat të dytë, ai është ende i zënë me mandatin e parë Lexo më shumë »