Ekspozimi ndaj ndotjes së ajrit ndikon në zhvillimin e trurit tek të porsalindurit

Ekspozimi ndaj ndotjes së ajrit mund të rrisë rrezikun e alergjive, obezitetit dhe diabetit, por gjithashtu ndikon në zhvillimin e trurit tek të porsalindurit, tregon një studim i ri. Studiuesit nga Universiteti i Boulder në Kolorado pohojnë se ekziston një lidhje midis ndotësve të dëmshëm, siç janë ato të shkaktuara nga trafiku, zjarret në pyje dhe industria, dhe ndryshimet në mikrobiologjike...

Ekspozimi ndaj ndotjes së ajrit ndikon në zhvillimin e trurit tek të porsalindurit Lexo më shumë »

Shakaja e ditës: Cikli

Biondja shkon te gjinekologu: - Doktor, në të gjitha reklamat për peceta higjienike, lëngu është blu, dhe i imi është i kuq.

Si ndikojnë cigaret elektronike në shëndetin tonë?

Cigaret elektronike po bëhen gjithnjë e më popullore dhe gjithnjë e më shumë po reklamohen si një mënyrë për të lënë duhanin. Sipas Institutit Kroat të Shëndetit Publik (HCPI), sa saktësisht ndryshojnë nga ato të zakonshmet dhe sa të rrezikshëm janë? Ndonëse cigaret elektronike përmenden në rrjetet sociale dhe publikun në kuadrin e një varianti “të shëndetshëm” të cigareve, HZJZ thekson se...

Si ndikojnë cigaret elektronike në shëndetin tonë? Lexo më shumë »

Prof.Dr. Nasser Durmishi, psikiatër: Kini gjithmonë “një sy” tek fëmijët, bullizmi mund të marrë edhe jetën

Bullizmi (dhuna) është një fenomen mjaft i përhapur, fëmijët dhe të rinjtë janë gjithnjë e më shpesh viktima apo dëshmitarë të formave të ndryshme të dhunës në mjedisin e tyre. Ndonjëherë ata konsiderojnë se disa forma “më të buta” të dhunës nuk lënë pasoja të qëndrueshme, ndaj zakonisht i shpërfillin dhe nuk i raportojnë raste të tilla. Bullizmi nuk është lojë fëmijësh… Profesor Durmishi, çfarë është…

Prof.Dr. Nasser Durmishi, psikiatër: Kini gjithmonë “një sy” tek fëmijët, bullizmi mund të marrë edhe jetën Lexo më shumë »

Këshilla nga Klinika “Zhan Mitrev”: Prediabeti – a mund të bëjmë një hap prapa nga rruga drejt diabetit?

Sipas Shoqatës Amerikane të Diabetit (ADA), prediabeti është një gjendje ku nivelet e glukozës në gjak janë më të larta se normalja, por ende jo aq e lartë sa për t'u diagnostikuar si diabet. Pacientët me diabet pothuajse gjithmonë kanë kaluar një periudhë prediabeti, në shumicën e rasteve pa vënë re ndonjë ndryshim. Faktorët e rrezikut për prediabetin janë në thelb...

Këshilla nga Klinika “Zhan Mitrev”: Prediabeti – a mund të bëjmë një hap prapa nga rruga drejt diabetit? Lexo më shumë »

Kur është koha më e mirë për t'u vaksinuar kundër gripit sezonal? Ja çfarë thonë mjekët

Vjeshta është zakonisht koha e vitit kur fillojmë të veshim pulovrat e ngrohta dhe të pimë pije të nxehta. Në të njëjtën kohë, gripi po vjen. Shumica e njerëzve nuk kanë pasur grip në vitet e fundit për shkak të pandemisë. Gjatë sezonit të gripit 2020 dhe 2021, sëmundja ishte "jashtëzakonisht e rrallë", sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

Kur është koha më e mirë për t'u vaksinuar kundër gripit sezonal? Ja çfarë thonë mjekët Lexo më shumë »

Çdo ditë në formë gjithnjë e më të mirë: Sekreti i figurës së bukur të Kolinda Grabar-Kitarović është në dietën e liposuksionit

Ish-presidentja e Kroacisë humbi një numër të konsiderueshëm kilogramësh dhe e çoi figurën në perfeksion. Siç e ka theksuar vazhdimisht, transformimi i saj drastik vizual është për shkak të dietës me liposuksion. Plani i të ushqyerit u hartua nga dietologu nga Sarajeva Kenan Mandra. – Shumë njerëz më pyesin se cili është sekreti im, dhe unë u përgjigjem se linja ime e mirë...

Çdo ditë në formë gjithnjë e më të mirë: Sekreti i figurës së bukur të Kolinda Grabar-Kitarović është në dietën e liposuksionit Lexo më shumë »

Mungesa e gjumit është një faktor kyç në zhvillimin e demencës dhe Alzheimerit

Nëse flini më pak se gjashtë orë, ka shumë mundësi që të përballeni me probleme shëndetësore. Doktoresha Rebecca Robbins deklaroi se në trurin e njerëzve që flenë më pak se gjashtë orë krijohen toksina që krijojnë pasoja shumë të rënda. “Me kalimin e kohës, këto toksina do të grumbullohen dhe do të shkaktojnë çrregullime neurokognitive. Në fund, ju mund të…

Mungesa e gjumit është një faktor kyç në zhvillimin e demencës dhe Alzheimerit Lexo më shumë »

Tabletat e insulinës do të zëvendësojnë injeksionet? Ata shkrihen në gojë, efektive deri në katër orë

Studiuesit në Universitetin e Kolumbisë Britanike po i afrohen më shumë zhvillimit të tabletave të insulinës që një ditë mund të zëvendësojnë injeksionet e insulinës nga të cilat varen njerëzit me diabet të tipit 1. Trupat e tyre thjesht nuk prodhojnë insulinë të mjaftueshme, kështu që ata duhet ta marrin atë në një mënyrë tjetër. . “Këto rezultate emocionuese tregojnë se ne jemi në një...

Tabletat e insulinës do të zëvendësojnë injeksionet? Ata shkrihen në gojë, efektive deri në katër orë Lexo më shumë »

Kush është në rrezik? Shenjat e sëmundjeve autoimune që ndoshta po i injoroni

Një sëmundje autoimune është një gjendje në të cilën sistemi juaj imunitar sulmon trupin tuaj. Meqenëse sëmundjet autoimune prekin pjesë të ndryshme të trupit dhe simptomat nuk janë gjithmonë të njëjta ose me intensitet të njëjtë, mjekëve shpesh u duhet më shumë kohë për të diagnostikuar se për cilën sëmundje autoimune bëhet fjalë. Edhe pse studiuesit...

Kush është në rrezik? Shenjat e sëmundjeve autoimune që ndoshta po i injoroni Lexo më shumë »