• Shtypi kulturor

Pavijonin e Maqedonisë në Venecia e kanë vizituar më shumë se 30 mijë vizitorë

Galeria Kombëtare RSM, si mbajtëse e projektit "Përvoja e peizazhit" të autorëve Robert Jankuloski dhe Monica Motesca, theksoi disa nga përshtypjet e futura në librin e mbresave në Venecia. Projekti multimedial "Përvoja e peizazhit" nga Robert Jankuloski dhe Monika Moteska, si përfaqësuese e Maqedonisë në Bienalen e 59-të të Artit në Venecia, prezantoi "estetikën" para publikut botëror...

Pavijonin e Maqedonisë në Venecia e kanë vizituar më shumë se 30 mijë vizitorë Lexo më shumë »

Doli në qarkullim romani debutues “Shpella” i Maksim Risteskit

Së fundmi u botua romani debutues “Shpella” i Maksim Risteskit si edicioni i 208-të i edicionit “PROaZA”, duke vazhduar kështu traditën e mbështetjes së autorëve të rinj vendas të shtëpisë botuese “Ili-Ili”. - Edhe pse ndonjëherë ka karakteristikat e një historie zhanre (thriller dhe detektiv), falë personazheve sugjestionues dhe depërtimit në botën e tyre të brendshme, romani ndonjëherë ka edhe karakteristika...

Doli në qarkullim romani debutues “Shpella” i Maksim Risteskit Lexo më shumë »

Në kabinetin e Presidentit është hapur ekspozita “Pas Maqedonisë”.

Në zyrën e Presidentit më 21 shtator u hap ekspozita “Behind the Macedonia” me skica, vizatime, fotografi dhe modele nga koleksioni personal i Jordanisë dhe Iskra Grabuloski, autore të njërit prej monumenteve tona më të njohura, “Maqedonia”, në Krushevë. . Ekspozita “Pas Maqedonisë” organizohet me rastin e shënimit të 31 vjetorit të shtetit të pavarur maqedonas dhe përmes...

Në kabinetin e Presidentit është hapur ekspozita “Pas Maqedonisë”. Lexo më shumë »

Takimi me shkrimtarin Jonas Lischer: Koha e krizës do të sjellë ndryshime të mëdha

Shtëpia botuese "Artkonect" dhe Shoqata për miqësi dhe bashkëpunim maqedonas-gjerman gjatë muajit shtator organizuan një sërë takimesh me shkrimtarin Jonas Lischer nga Zvicra. Shkrimtari Jonas Lischer (1976) është një nga emrat më të shquar të letërsisë bashkëkohore gjermane. Libri i tij debutues "Pranvera e barbarëve" (2013) konsiderohet si një nga tekstet më të rëndësishme shoqërore të letërsisë bashkëkohore evropiane...

Takimi me shkrimtarin Jonas Lischer: Koha e krizës do të sjellë ndryshime të mëdha Lexo më shumë »

Me një performancë muzikore, Pian Slavej promovoi përmbledhjen me poezi "Poligrafi"

Libri i tretë me poezi “Poligrafi” i Pjan Slavej (Branislav Nikolov), interpretues muzikor, autor dhe këngëtar në grupin “Foltin”, u mbajt në kuadër të edicionit të 10-të të Festivalit Ndërkombëtar Letrar “Pro-Za Balkan” në formën të një shfaqje muzikore në kafene-librarinë "Bukva", ku performoi së bashku me Goce Jovanoskin (bas). Si pjesë e grupit "Foltin", ai ka pas tij nëntë ...

Me një performancë muzikore, Pian Slavej promovoi përmbledhjen me poezi "Poligrafi" Lexo më shumë »

"Setstat" në një formacion të zgjeruar do të performojë në "Kraj Vardarot Jazz"

Mbrëmja e dytë e festivalit “Kraj Vardarot Jazz” do të mbahet më 24 shtator, me fillim nga ora 20:30, në sallën kamerore të Filarmonisë së Maqedonisë. Kulti “Setstat”, të cilët festojnë XNUMX vjetorin e ekzistencës së tyre si formacion xhaz, po performojnë. Këtë mbrëmje publiku do të ketë një mundësi unike t'i dëgjojë në një edicion të paprecedentë, në një kompozim-orkestër të zgjeruar. …

"Setstat" në një formacion të zgjeruar do të performojë në "Kraj Vardarot Jazz" Lexo më shumë »

Maska fsheh mesazhin personal të krijuesit

Krahas programit teatror, ​​në kuadër të Festivalit Ndërkombëtar të Dramës Antike “Stobi” në Veles, është vendosur ekspozita me fotografi të maskave teatrore të artistit serb Filip Cvetkoviq. Ekspozita tematike e fotografive teatrale me titull “Maska”, e ngritur në kuadër të IFAD “Stobi”, përmban njëzet vepra. Tema trajton maskën teatrale, si dhe kuptimin e saj për...

Maska fsheh mesazhin personal të krijuesit Lexo më shumë »

Teatrologia Ana Stojanoska është kryetarja e re e kuvendit të festivalit të MFSH-së “Vojdan Chernodrinski”.

Në Kuvendin e Festivalit Teatror Maqedonas "Vojdan Çernodrinski", që mbahet në Shkup, për kryetare të re të Kuvendit të festivalit u zgjodh dr. Ana Stojanoska, eksperte e teatrit dhe profesoreshë në FDU. Zgjedhja e presidentit të ri vjen pasi Kuvendi i KSHP “Vojdan Çernodrinski” konstatoi se kryetares aktuale Katarina Kocevska Haxhi Vasileva i ka skaduar mandati. -Falenderoj...

Teatrologia Ana Stojanoska është kryetarja e re e kuvendit të festivalit të MFSH-së “Vojdan Chernodrinski”. Lexo më shumë »

Poeti maqedonas Nikola Maxhirov është anëtar i jurisë ndërkombëtare të poezisë

Poeti Nikola Majirov është anëtar i jurisë së çmimit të madh ndërkombëtar për një libër me poezi të shkruar apo të përkthyer në anglisht, “Griffin Poetry Prize”, me qendër në Toronto, Kanada. Çmimi i librit më të mirë 2022/2023 është me vlerë 100.000 dollarë dhe do t'i jepet autorit dhe përkthyesit në një ceremoni...

Poeti maqedonas Nikola Maxhirov është anëtar i jurisë ndërkombëtare të poezisë Lexo më shumë »

Manifestimi poetik “100 mijë poetë për ndryshim” do të mbahet në Strumicë

Manifestimi ndërkombëtar “100 mijë poetë për ndryshim” në edicionin e tij të 12-të do të mbahet më 24 shtator në Strumicë. Programi do të zbatohet në dy lokacione. Në QKUK "Anton Panov" (salla e vogël), me fillim nga ora 20:100 do të bëhet promovimi i përmbledhjes vjetore "XNUMX mijë poetë për ndryshim" dhe lexim me poezi nga Mark Lipman...

Manifestimi poetik “100 mijë poetë për ndryshim” do të mbahet në Strumicë Lexo më shumë »