Ai i binte kitarës me dhëmbë dhe gjuhë për të joshur vajzat: Jimi Hendrix ishte familjar kur nuk performonte

Është e rrallë që një kitarist të përjetojë një famë të tillë, ndaj emri dhe personazhi i tij do të përkthehen në kulturën pop. Ai dikur ishte zot i rock and roll, dhe sot Jimi Hendrix është një personazh në videolojën "Guitar Hero World Tour", dhe në vitin 1995 ai mori makinën e tij në një kazino në Las Vegas. Doreza e makinës është në fakt një kopje…

Ai i binte kitarës me dhëmbë dhe gjuhë për të joshur vajzat: Jimi Hendrix ishte familjar kur nuk performonte Lexo më shumë »

"Vetëvrasja e Bardhë": Historia e trishtë e dashurisë e të madhes Maria Callas

Maria Callas, e cila vdiq në këtë ditë në 1977, ishte çmendurisht e dashuruar me milionerin Aristotle Onassis. Ajo la burrin e saj për të dhe Onassis u divorcua nga gruaja e tij, e cila nuk ia fali tradhtinë. Maria dinte si të merrte atë që donte, dhe ky ishte Onasis. Së shpejti Onassis filloi të ...

"Vetëvrasja e Bardhë": Historia e trishtë e dashurisë e të madhes Maria Callas Lexo më shumë »

Për tridhjetë vjet ai e ka mbajtur sekretin e tij: Gruaja që Freddie Mercury e donte për pjesën tjetër të jetës së tij

Këngëtari legjendar i grupit britanik të rrokut "Queen", Freddie Mercury lindi në këtë ditë - 5 shtator 1946. Ai la gjurmë të mëdha në muzikën botërore dhe me largimin e tij të përjetshëm në nëntor të vitit 1991, la një zbrazëti të madhe në zemrat e fansave të tij të shumtë në mbarë botën, shkruan “Style”. Një ditë para se të vdiste, ai publikisht...

Për tridhjetë vjet ai e ka mbajtur sekretin e tij: Gruaja që Freddie Mercury e donte për pjesën tjetër të jetës së tij Lexo më shumë »

VIDEO | Ishulli ku Robert Oppenheimer iku nga shpikja e tij: Ai jetoi si emigrant deri në vdekjen e tij

Regjisori i njohur Christopher Nolan ka portretizuar personazhin e fizikanit të famshëm dhe kontrovers në filmin e tij të fundit “Oppenheimer”, duke krijuar një vepër vërtet antologjike në kinema. Një film i ri biografik ndriçon ngritjen dhe rënien e "babait të bombës atomike" Robert Oppenheimer. Megjithatë, pak e dinë se ai kaloi shumicën e ditëve të tij të fundit si emigrant nga Karaibe në...

VIDEO | Ishulli ku Robert Oppenheimer iku nga shpikja e tij: Ai jetoi si emigrant deri në vdekjen e tij Lexo më shumë »

FOTO | Aktorja e vetme që Tito donte ta shihte para vdekjes së tij: Ajo ishte një yll botëror dhe Jovanka e kishte xheloze

Pasi Josip Broz Tito erdhi në krye të Jugosllavisë, ai u njoh si një joshës i madh dhe dikush që gëzonte shoqërinë e femrave të bukura. Edhe gratë e donin atë, dhe Tito shpesh shoqërohej me yje të mëdhenj botërorë dhe disa nga gratë më të famshme në planet. Një prej tyre ishte diva e filmit italian, Sophia Loren, ndoshta...

FOTO | Aktorja e vetme që Tito donte ta shihte para vdekjes së tij: Ajo ishte një yll botëror dhe Jovanka e kishte xheloze Lexo më shumë »

Lindur në këtë ditë: Të gjitha dashuritë e të madhit Johann Wolfgang von Goethe

Johann Wolfgang Goethe (lindur në këtë ditë në 1749) ishte një shkrimtar, politikan, poet, shkencëtar dhe filozof gjerman. Ai është një nga emrat më të shquar letrarë të neoklasicizmit dhe romantizmit evropian në fund të shekullit të 18-të dhe në fillim të shekullit të 19-të, ndërsa famën letrare e fitoi në moshën 25-vjeçare, shkruan “Kultivishi se”. Përveç suksesit të...

Lindur në këtë ditë: Të gjitha dashuritë e të madhit Johann Wolfgang von Goethe Lexo më shumë »

FOTO | Pse të gjithë njerëzit në fotot e plazhit të viteve 1970 janë të dobët? Një shkrimtar doli me përgjigjen

Pothuajse çdo verë në rrjetet sociale “dalin” foto të vjetra të plazheve të viteve 70-80 të shekullit të kaluar. Në ato skena të gëzuara verore, shumë venë re të njëjtën gjë: të gjithë kanë figura të holla. A ka mundësi që të gjithë të ishin më të dobët? Shkrimtari dhe kolumnisti George Monbiot kreu kërkime për të gjetur një përgjigje. Ai zbuloi se njerëzit,…

FOTO | Pse të gjithë njerëzit në fotot e plazhit të viteve 1970 janë të dobët? Një shkrimtar doli me përgjigjen Lexo më shumë »

VIDEO | Ajo jetoi vetëm në një ishull të shkretë për 18 vjet: Detarët kërkuan një grua pa emër për vite me radhë dhe kur e gjetën, ajo vdiq

Romani "Ishulli i delfinëve blu" bazohet në një histori të vërtetë për indianen Karana, e cila në moshën 18-vjeçare jetonte e vetme në një ishull në bregun perëndimor të Shteteve të Bashkuara. Historia u shkrua nga shkrimtari amerikan Scott O'Dell në vitin 1961, për të cilin ai fitoi Medaljen Newbery. Romani fillon kur tregtarët rusë të leshit dhe një fis i Alaskës…

VIDEO | Ajo jetoi vetëm në një ishull të shkretë për 18 vjet: Detarët kërkuan një grua pa emër për vite me radhë dhe kur e gjetën, ajo vdiq Lexo më shumë »

Misteri i dashurisë së "gruas-urrejtëse" Nietzsche, për shkak të dashurisë ai nuk arriti të bëjë vetëvrasje tri herë

Biografia e filozofit dhe prozatorit gjerman Friedrich Nietzsche është e njohur dhe e shkruar shpesh. Por e vetmja gjë që nuk dihet shumë për të janë aventurat e tij të dashurisë të cilat, nëse do t’i kishte, mbeten mister. Në këtë tekst i drejtohemi misterit të tij të dashurisë. "Ata ju quajnë të pashpirt; por ju keni një zemër dhe

Misteri i dashurisë së "gruas-urrejtëse" Nietzsche, për shkak të dashurisë ai nuk arriti të bëjë vetëvrasje tri herë Lexo më shumë »

Ai kishte tre fëmijë me Mileva Marić: A janë ende gjallë pasardhësit e Albert Ajnshtajnit?

Vepra e Albert Ajnshtajnit konsiderohet si një nga më me ndikimet në fushën e shkencës. Ai njihet për formulën e tij E=mc2 nga viti 1905, teorinë e përgjithshme të relativitetit nga viti 1915, çmimin Nobel në fizikë në vitin 1921 dhe zbulimin e efektit fotoelektrik. Megjithatë, kur bëhet fjalë për jetën e tij private dhe pasardhësit, ata nuk janë…

Ai kishte tre fëmijë me Mileva Marić: A janë ende gjallë pasardhësit e Albert Ajnshtajnit? Lexo më shumë »