Со колку авиони располагаат американските воздухопловни сили?

Воздухопловните сили на Соединетите Американски Држави се најголемата воздухопловна сили во светот со 5.189 авиони во активна употреба низ целиот свет, а оваа статистика ја објавува Светскиот директориум на воени авиони „WDMMA“. Станува збор за ловци од 5-та генерација како Ф-22 и Ф-35 до бомбардери кои се приближуваат до 75 години работен стаж меѓу нив и Б-52 до специјален ВИП транспорт кој обезбедува високи владини функционери да патуваат во удобност и безбедност.

Во однос на најголемите воздухопловни сили, американската армија со 4.397 авиони и американската морнарица со 2.626 авиони би се рангирале на 2-то и 4-то, соодветно, доколку се посебни сили.

Русија која располага со 3.652 авиони и Кина со 2.084 авиони се трети и петти на листата.

Авионите на воздухопловните сили се доделени на една од десетте главни команди врз основа на наведената мисија и потребите на таа организација.

Воздушна борбена команда

Воздушната борбена команда (ACC) е со седиште во заедничката база Ленгли-Еустис, Вирџинија и ја има следната мисијата:

„Организира, обучува и опремува воздухопловци кои се борат во и од повеќе домени за да го контролираат воздухот, вселената и сајбер просторот“.

Оваа команда располага со 1.097 авиони меѓу кои авиони за напад, авиони за борбена/воздушна супериорност, електронско војување, танкери, транспорт, извидување , ротирачко крило и беспилотни системи.

Команда за воздушна мобилност

Командата за воздушната мобилност е со седиште во Скот АФБ, Илиноис и обезбедува услуги за кревање тешки авиони за транспорт и танкери за полнење гориво. Командата за воздушна мобилност обезбедува незаменлив воздушен транспорт, полнење гориво, аеромедицинска евакуација, поддршка за глобална воздушна мобилност и команда на мисијата за глобална мобилност за проектирање, поврзување, маневрирање и одржување на Здружените сили за постигнување на националните цели.

Флотата вклучува авиони со тешки лифтови, тактички транспорт, авиони танкери и ВИП транспорт.

Глобална команда за удар на воздухопловните сили

Глобалната команда за удар на воздухопловните сили е со седиште во Барксдејл АФБ, Луизијана и обезбедува глобални способности за удар преку „B-1 Lancer“, „B-2 Spirit“ и „B-52 Flying Fortress“.

„Воздухопловци обезбедуваат стратешко одвраќање, глобален удар и борбена поддршка… во секое време, каде било!“

Пред реорганизацијата на воздухопловните сили во 1993 година, авионите под Глобалната команда за удар беа доделени на Стратешката воздушна команда и беа одговорни за нуклеарно одвраќање за време на Студената војна.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот