Сигурно ќе овенат: Најлошите места за растенијата во домот

Фото: Pexels / y y

Ако забележите дека листовите на растенијата потемнуваат на рабовите или ја губат својата виталност, тоа може да биде знак дека тие се во опасност и нема да траат долго. Важно е да им се обезбедат соодветни услови за да се одржи нивната виталност.

Најдобро е да се избегнува поставување на растенијата на места изложени на провев или на места каде што ќе бидат изложени на нагли промени во температурата. Чувајте ги подалеку од вратите и прозорците кои често се отвораат во постудени периоди за да ги заштитите од ненадејни температурни промени.

Растенијата реагираат чувствително на промените во околината, кои може да се манифестираат преку жолти или затемнети лисја. Затоа е важно да се обезбедат стабилни еколошки услови за растенијата да останат здрави и убави.

На растенијата во затворен простор им се допаѓа температурата на воздухот помеѓу 18 и 23 степени Целзиусови, но секоја ненадејна промена на температурата може да им наштети.

Ако забележите дека прозорските прагови се слабо изолирани, се советува да ги отстраните растенијата од тие места во постудени периоди од годината, држејќи ги подалеку од често отворени врати и прозорци, вклучително и вратите на дворовите.

Иако можете да користите перничиња за прозорци за да спречите ладниот воздух да влезе под прозорецот, побезбедно е да ги преместите растенијата од прозорецот во текот на зимските месеци.

Во текот на летото, избегнувајте да ги изложувате растенијата на директни провев од клима апаратите и други отворите, што може да биде слично на негативниот ефект на провевот во зима.

Покрај ниските температури, растенијата можат да бидат оштетени и од високите температури, што доведува до кафеава боја на листовите. Подобро е да ги држите растенијата подалеку од извори на топлина како што се електрични шпорети, камини и апарати како што се фрижидери. Исто така, избегнувајте да ги поставувате растенијата во близина на отвори за греење и вентилација што го издишуваат сувиот воздух и ставете ги подалеку од радијаторите за да ги заштитите од штетните ефекти на сувиот воздух.

Доколку цел ден се на директна сончева светлина на прозорецот, можно е тоа да им пречи, па проверете како се по неколку дена. За некои одговара, но мора да го најдете оптималното место каде убаво ќе напредува.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот