Шведска вети над милијарда долари воена помош за Украина

Фото архива

Шведска денеска вети воена помош од 13,3 милијарди круни (1,25 милијарди долари) за Украина, додека Киев се бори со повеќекратното одложување на виталната западна воена поддршка во третата година од војната со Русија.

-Шведска ја поддржува Украина со нејзиниот 16-ти пакет помош, нејзиниот најголем досега вреден 13,3 милијарди круни, изјави за новинарите вицепремиерката Еба Буш.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот