Шпионски скандал ги оживува стравувањата од австриската изложеност кон Русија

Фото: EPA/BENEDIKT LOEBELL/Илустрација

Во нешто што се смета за најголемиот австриски скандал со шпионажа во последниве децении, кој започна со апсење на поранешен функционер на домашната безбедност и доведе до голем број наводи и обвинувања, Егисто От (61) беше приведен на крајот на март под сомнение дека шпионирал за Русија.

Според австрискиот полициски налог од 86 страници, добиен од австриските и германските медиуми, От е осомничен дека му дал информации на Јан Марсалек, бегалец на пропаднатата германска компанија за плаќања Вајркард, пренесува Би-Би-Си.

Марсалек (44), исто така австриски државјанин, го бара германската полиција за наводна измама и се верува дека моментално е во Москва, бидејќи побегнал преку Австрија во 2020 година. Во неодамнешниот извештај на група европски весници се вели дека тој бил регрутиран од руски агенти во 2014 година.

Во потерницата на австриската полиција, наводно, се наведува дека поранешниот шеф на Вајркард наредил Егисто От и уште еден австриски службеник за безбедност да и пренесуваат чувствителни информации на Русија неколку години, од 2017 година.

От негира дека сторил нешто лошо и моментално е во притвор. Тој беше суспендиран во 2017 година, а потоа беше приведен четири години подоцна, пред да биде ослободен. Тој беше уапсен на крајот на минатиот месец, откако беа обезбедени нови докази од страна на британското разузнавање.

Тој е осомничен дека, според извештаите, ѝ дал телефонски податоци од високи функционери на австриското Министерство за внатрешни работи на Русија.

Австрискиот весник „Стандард“ вели дека Егисто От, очигледно, ги набавил телефоните откако случајно паднале во Дунав на патување со брод на Министерството за внатрешни работи.

Тој се тврди дека ја копирал нивната содржина и им ја предал на Јан Марсалек и Москва. Тој е осомничен и дека под лажни изговори ја примил виенската адреса на бугарскиот новинар Кристо Грозев. Грозев е познат по истрагите за активностите на руското разузнавање, како што е труењето на починатиот политичар Алексеј Навални во 2022 година.

Кристо Грозев оттогаш ја напушти Виена. Тој за весникот Фалтер изјави дека тоа го направил од безбедносни причини.

Австрискиот канцелар Карл Нехамер го опиша случајот Егисто От како „закана за демократијата и националната безбедност на нашата земја“. Тој е повикан на брза истрага за аферата.

Австриски канцалар Карл Нехамер фото EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ

Шпионскиот скандал ги оживеа стравувањата дека Австрија останува жариште на руската шпионска активност. Австриската Зелена партија, помалата партија во владејачката коалиција, го нарече Егисто От „врвот на руската санта мраз“ во Австрија.

Зелените ја обвинија крајнодесничарската Партија на слободата дека овозможува руска шпионажа, дека дејствува како „продолжение на руската рака“ во Австрија.

Партијата на слободата (ФПО) сега е во опозиција, но лидерот Херберт Кикл беше министер за внатрешни работи од 2017 до 2019 година.

„Имаме потенцијална инфилтрација на нашите тајни служби од страна на руски агенти. Ова е многу, многу сериозно и Партијата на слободата и Кикл се директно поврзани со тоа“, рече парламентарната лидерка на Зелените, Сигрид Маурер.

Кикл и Партијата на слободата ги отфрлија сите наводи поврзани со Јан Марсалек и Егисто Отт.

Партијата на слободата се противи на санкциите на ЕУ кон Русија поради нејзината инвазија на Украина. Во минатото склучи договор за соработка со партијата Единствена Русија на Владимир Путин.

Во моментов води во анкетите и Австрија треба да одржи парламентарни избори оваа година. Неколку партии побараа формирање парламентарна комисија за истрага на аферата, вклучително и Партијата на слободата.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот