Шолц нема да прифати одлука која би вовлекла германски војници во Украина

Олаф Шолц / Фото: EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави денеска дека нема да прифати каква било одлука која би вовлекла германски војници во војната во Украина.

„Нема да поддржам ниту една одлука што резултира со тоа германски војници на некој начин да бидат вклучени во воена операција во врска со војната на Русија против Украина“, рече Шолц.

„Политико“ претходно денеска објави дека британските официјални претставници приватно ја критикувале Германија поради одбивањето да испрати ракети „Таурус“ во Украина.

Германскиот Бундестаг во февруари го отфрли барањето на опозициските демохристијани за испорака на крстосувачки ракети „Таурус“ во Украина, но го одобри предлогот на владејачката партија за испраќање оружје со долг дострел.

Предлогот на опозицијата беше отфрлен со мнозинство гласови на владејачката социјалдемократско-зелено-либерална коалиција, 383 пратеници гласаа за предлогот за оружје со долг дострел, а 284 беа против.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот