Рускиот систем за противвоздушна одбрана „TOR-M2U“ успешно ги пресретна американските ракети „HIMARS“

„TOR-M2U“ е опремен со нов ракетен систем за контрола на огнот на бојното поле и истиот користи алгоритми за препознавање, класификација и приоритизирање на цели со помош вештачка интелигенција, а способен е да ангажира до четири закани истовремено.

Руската армија ги доби првите ракетни системи „TOR – M2U“ на крајот на 2014 година, а тие стапија во употреба во 2015 година.

„TOR-M2U“ е модернизирана верзија на руската серија ракетни системи земја-воздух, дизајнирани првенствено за противвоздушна одбрана. Тој е способен да пресретне различни воздушни закани, вклучувајќи авиони, хеликоптери и прецизно наведувана муниција.

Поставен на шасија на оклопно возило, „TOR-M2U“ може да се пофали со висока мобилност, што му овозможува ефикасно да работи на различни терени.

Ова го прави особено погоден за заштита на мобилни воени единици и стратешки инсталации.

Системот е опремен со софистицирана радарска и ракетна технологија која му овозможува да следи и ангажира повеќе цели истовремено, обезбедувајќи робусни способности за противвоздушна одбрана во средини со висока закана.

„TOR-M2U“ ја користи докажаната ракета земја-воздух „SAM“ која е оптимизирана да уништува маневрирачки цели со мала големина.

Ракетата на системот за противвоздушна одбрана „TOR-M2U“ користи принцип на радио-команда на ракети.

Радарот за стекнување цел ја скенира околината додека е во движење или во мирување, ги открива и идентификува целите.

Компјутерските уреди ја анализираат ситуацијата, им даваат приоритет на откриените цели и генерираат информации за таргетирање за радарот за наведување.

Радарот за наведување се заклучува на целта, го презема неговото автоматско следење и го пресметува временскиот момент кога „SAM“ треба да биде лансиран за да ја нападне.

Потоа, се одлучува на „SAM“ за да го следи автоматски и автоматски го води кон целта со радио команди.

Покрај овие функции, радарот за наведување го контролира военото оптоварување на проектилот.

Испраќа команда за одложување до електронскиот осигурувач на оружјето во зависност од брзината на приближување цел кон проектил, со што обезбедува уништување на целта со мноштво фрагменти во потребниот момент.

Во случај на промашување, се активира уредот за самоуништување на проектилот.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот