Рускиот кошмар за ловецот „Су-57 Фелон“ штотуку почнува

Како што руско-украинската војна продолжува во третата година, ограничувањата на руската војска, особено во контролирањето на воздушниот простор, станаа очигледни.

Имено, „Сухој Су-57 Фелон“, повеќенаменски ловец од петта генерација, има недоволно перформанси.

Од неговиот прв лет во 2010 година, испорачани се само околу 32 авиони од овој тип, со доцнење во производството влошено поради индустриските тесни грла.

Критиките за Су-57 го вклучуваат неговиот голем радарски пресек споредлив со постарите ловци и тековните проблеми со неговиот мотор и сензори, делумно поради меѓународните санкции.

И покрај овие неуспеси, Су-57 е препознаен како способен авион со напредна можност за маневрирање и максимална брзина од 2 маха.

Руско-украинската војна го насочи меѓународното внимание на капацитетите на руската војска.

Како што војната влегува во третата година, недостатоците на силите на Путин се очигледни.

Едно од поголемите изненадувања, од почетокот на конфликтот, беше неуспехот на Русија да го контролира воздушниот простор над Украина.

Многубројните неуспеси и одложувања го забавија производството на Су-57 – но дури и готовиот производ не успеа да импресионира.

И покрај неуспехот да се произведе Су-57 во доволен број досега, руското Министерство за одбрана се фали дека стапката на производство на Су-57 ќе биде двојно зголемена за 2024 година.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот