Руската војска го зазеде селото Богдановка во источна Украина

Руското Министерство за одбрана денеска соопшти дека руската армија го зазела селото Богдановка, меѓу Бахмут и Часов Јар во источна Украина.

„Единиците на „Јужните“ сили целосно го освоија селото Богдановка, во Народна Република Доњецк“, соопшти руското Министерство за одбрана.

Богдановка има помалку од 100 жители пред војната, се наоѓа на помалку од 10 километри од Часов Јар, градот кон кој се упати руската армија по преземањето на Бахмут во пролетта 2023 година

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот