Русите и денеска се собираат на гробот на Навални

Фото: EPA

Еден ден по погребот на најпознатиот руски опозиционер и активист, Алексеј Навални, неговите поддржувачи продолжуваат да го посетуваат и да му одаваат почит на неговиот гроб на гробиштата Борисов, невознемирени од присуството на полицијата, јави Хина.

Независните руски медиуми јавуваат дека полицијата дозволува пристап до гробот и полагање цвеќе.

На снимка од гробот може да се забележи мноштво цвеќиња и венци, руски православен крст и фотографија од насмеаниот Навални.

Властите тврдат дека тој починал од природна смрт на 16 февруари во затвор во арктичкиот регион Јамал, но сè уште не се познати околностите за неговата смрт.

По вчерашниот погреб, неговиот тим уште еднаш нагласи дека опозицијата, побегната во странство, ќе ја продолжи борбата против корупцијата на руските власти и политичкиот апарат на претседателот Владимир Путин.

Наследството на Навални ќе остане живо „се додека има милиони луѓе во Русија и во светот кои не се рамнодушни кон него. Затоа не смееме да се откажеме“, наведоа оттаму.

На денот на погребот се одржаа настани низ целата земја, што беа проследени со десетици апсења. Платформата OVD-Info утринава објави дека имало повеќе од стотина апсења во дваесет градови низ Русија, а најмногу во Новосибирск- 20.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот