Русија и Белорусија ја почнаа втората фаза од нуклеарните тактички вежби

Руската и белоруската војска ја започнаа втората фаза од вежбите за распоредување на тактичко нуклеарно оружје по, како што тврди Москва, закани од западните сили.

Во првата фаза, руските трупи вежбаа како да ги вооружуваат и распоредуваат ракетите Искандер, додека воздухопловните сили вежбаа вооружување на хиперсонична ракета Кинжал, соопшти денеска руското Министерство за одбрана, пренесе Бета.

Втората фаза вклучува обука на руски и белоруски единици „за борбена употреба на нестратегиско нуклеарно оружје“.

-Целта на вежбите е да се одржи подготвеноста на персоналот и опремата на единиците за борбена употреба на нестратешко нуклеарно оружје на Русија и Белорусија, со цел безусловно обезбедување на суверенитет и територијален интегритет, соопшти Министерството.

Русија тврди дека САД и нивните европски сојузници го туркаат светот на работ на нуклеарен конфликт обезбедувајќи и на Украина оружје насочено кон руска територија

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот