Русија ги обновува капацитетите за рафинирање нафта погодени од украински дронови

REUTERS/Vasily Fedosenko/File Photo Purchase Licensing Rights

Русија брзо поправи некои од клучните рафинерии за нафта погодени од украински беспилотни летала, кои го намалија капацитетот на производство за околу 14% на крајот на март, покажаа пресметките на „Ројтерс“.

Украина ги засили нападите со беспилотни летала врз руската енергетска инфраструктура од почетокот на годината, погодувајќи некои големи нафтени рафинерии на вториот по големина извозник на нафта во светот, што пак предизвика зголемување на цената на црното злато.

Русија вели дека нападите со беспилотни летала се еднакви на тероризам. Украина вели дека нејзините напади со беспилотни летала врз Русија се оправдани бидејќи се бори за опстанок бидејќи Русија изврши „масивни одмазднички“ напади врз украинската енергетска инфраструктура.

Нема нови извештаи за успешни напади врз руските големи рафинерии откако беше погодена фабриката Танеко на 2 април.

Русија брзо ги поправа своите рафинерии, и покрај тешкотиите во добивањето на западната технологија поради санкциите.

Тоа ја вклучува фабриката во Рјазан во сопственост на Роснефт, која ги стави во функција главните единици за преработка на нафта, како и рафинеријата Кујбишев која ги поправа единиците на Сизран.

Според пресметките на Ројтерс, вкупниот руски примарен капацитет за рафинирање нафта е намален на 90.500 метрички тони дневно или 660.000 барели.

Сепак, севкупно, кумулативниот примарен капацитет за рафинирање нафта на Русија, оневозможен поради различни прекини и одржување, се очекува да изнесува 4,4 милиони тони во април, во однос на 4,1 милиони тони во март.

Паузата од нападите доаѓа по критиките од Соединетите Држави, најголемиот потрошувач на енергија во светот, каде што високите цени на горивата се високо на агендата во пресрет на претседателските избори на 5 ноември.

Одговарајќи на републиканскиот американски сенатор Том Котон за тоа зошто администрацијата на Џо Бајден ги обесхрабрува Украинците од нападите врз руските „способности за создавање војна“, министерот за одбрана Лојд Остин минатата недела изјави пред комисијата за вооружени служби на Сенатот дека нападите може да им наштетат на глобалните енергетски пазари.

„Секако, тие напади би можеле да имаат повратен ефект во однос на глобалната енергетска ситуација, и…но искрено, мислам дека на Украина подобро ѝ служи ако тргнеме по тактички и оперативни цели кои можат директно да влијаат на тековната борба“,  истакна Котон.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот