Путин потпиша декрет со кој се дозволува запленување на американски имот во Русија

Владимир Путин / Фото EPA-EFE/NATALIA KOLESNIKOVA / POOL

Русија ќе има јурисдикција над американскиот имот во земјата за да ги надомести штетите од заплената на руски имот во САД – се вели во указот на рускиот претседател Владимир Путин за постапката за надоместување на штетата на Русија од непријателските дејствија на САД, пренесува “ТАСС“. 

Како дел од потегот, движен и недвижен имот на САД, американски компании и граѓани на територијата на Русија, како и хартии од вредност во нивна сопственост, акции во одобрениот капитал на руски компании и други имотни права на САД и Американците во земјата ќе бидат предмет на заплена.

Според декретот, рускиот носител на авторски права (во овој случај руската влада или Централната банка) има право да поднесе барање до судот за утврдување на фактот на неоправдано лишување од неговите права на сопственост поради одлука на американска држава или судски орган и да се добие компензација за споменатата штета, пренесуваат тамошните медиуми.

Преговарачите на Г7 со недели дебатираа како најдобро да се искористат руските средства вредни околу 300 милијарди долари, во различни големи светски валути и државни обврзници, замрзнати непосредно откако Москва ја нападна Украина во февруари 2022 година.

Уредбата издадена денеска ги наведува хартиите од вредност, недвижен имот, имоти и имотни права на имот во сопственост на САД што се предмет на заплена.
Средствата на голем број странски инвеститори во Русија, вклучително и поединци и големи американски инвестициски фондови, се чуваат на специјални сметки „Тип Ц“ што ги воведе Русија набргу откако испрати војници во Украина, а потоа беше погодена од серија западни санкции во февруари. 2022. Пари од тие сметки не можат да се префрлат од Русија без дозвола на руските власти.

Руската влада може да одреди кое раководно тело ќе биде овластено да поднесе барање до судот. Претседателот, исто така, ја задолжи владата да обезбеди – во рок од 4 месеци – воведување измени во законодавството со цел да се спроведе неговиот указ.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот