Портрет на Ким Јонг Ун поставен јавно меѓу тие на неговиот татко и дедо

Портретот на севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун за прв пат беше јавно прикажан заедно со оние на неговиот татко и дедо, што предизвика шпекулации за пораката што ја испраќа.

Портретите на лидерите се во сржта на култот на личноста на Северна Кореја, спонзориран од државата, кој го поддржува владеењето на семејството Ким од основањето на земјата во 1948 година.

Речиси сите домови и јавни канцеларии во Северна Кореја мора да имаат портрети на таткото на Ким, Ким Јонг Ил и дедото Ким Ил Сунг, но портретот на помладиот Ким сè уште не беше услов до неодамна.

Во средата, државните медиуми на Северна Кореја објавија фотографија на која се гледа големиот портрет на Ким Јонг Ун закачен на ѕидот на зградата заедно со оние на Ким Јонг Ил и Ким Ил Сунг, за време на неговата неодамнешна посета на Централната школа за обука на кадри на владејачката Работничка партија.

Долгогодишните набљудувачи на Северна Кореја велат дека ова е првпат Северна Кореја да објавува слики на кои е прикажан портретот на Ким Јонг Ун поставен заедно со оние на двајцата покојни севернокорејски владетели откако помладиот Ким ја презеде власта кон крајот на 2011 година.

Поставувањето на неговиот портрет до оние на неговиот татко и дедо би сугерирало дека тој сака да го подигне својот статус на ниво слично на она на претходните двајца лидери, кои се предмет на силни и лојални следбеници и се сметаат за богови.

40-годишникот сè уште не го достигнал истото ниво на култ на личноста што им беше доделена на неговите претходници: тие се споменуваат во бројни статуи и мозаици низ Северна Кореја, нивните родендени се два од најголемите празници во земјата.

Експертите сметаат дека сега може да се очекува портретот на Ким Јонг Ун сега најверојатно ќе биде закачен на ѕидовите на сите домаќинства, додека неговиот роденден може да биде назначен и како официјален празник.

Местото каде што неодамна беше поставен неговиот портрет е највисокиот образовен објект на владејачката партија. Познавачите велат дека тоа покажува оти „Ким Јонг Ун сака да започне нова ера со нови луѓе“.

Набљудувачите велат дека на Ким му е потребна посилна домашна поддршка од неговото раководство додека се бори неговата земја да ги надмине економските тешкотии и долготрајните тензии со Соединетите држави околу неговата нуклеарна програма.

Во јануари, Ким објави дека повеќе нема да води мирно обединување со Јужна Кореја, децениска политика што ја негуваа неговиот татко и дедо.

Изгледите за притисокот на Ким не се јасни, иако тој веројатно мисли дека ја зајакнал својата моќ и ги изградил своите нуклеарни и други воени програми доволно силни за да се издигне во националната митологија.

Главното тежнеење на Ким за поголем нуклеарен арсенал предизвика воведување на санкции пред се од САД, за кои се веруваше дека заедно со затворањето на границите за време на пандемијата тешко и наштетиле на кревката економија на Северот.

Ким последователно ги призна неуспесите во политиката, бидејќи неговиот завет дека Севернокорејците „никогаш повеќе нема да мора да ги стегаат појасите“ остана неисполнет.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот