Поранешниот филмски продуцент на Зеленски раководи со Украина?

Андриј Јермак / Фото EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

Со Украина де факто управува шефот на кабинетот на Володимир Зеленски, пишува „Тајмс“, повикувајќи се на изјавите на неколку украински функционери за растечката моќ на Андриј Јермак.

Педесет и двегодишниот Јермак  претходно беше опишан како „десна рака на Зеленски“ и „вистински моќник во Украина“, но, како што велат изворите на „Тајмс“, тој оттогаш станал повеќе од тоа.

„Авторитетот на Јермак го надмина оној на сите избрани украински функционери. Некои извори отидоа дотаму што во серија интервјуа го опишаа како „дефакто шеф на државата“ или „потпретседател на Украина“, пишува во текстот чиј автор е Максим Такер.

Такер, кој претходно работеше како активист на Амнести интернешенел во Украина, рече дека разговарал со „владини, воени, органи за спроведување на законот и дипломатски извори“, од кои многумина побарале анонимност.

Тој го опиша Јермак како „најголемата мана на Зеленски“, а неговото однесување како „жед за моќ“.

„Постои зголемена загриженост дека Зеленски се потпира на неколку домашни „полтрони“, истакна Такер, истакнувајќи дека тимот на Јермак расте.

Според Дарија Калењук, извршен директор на Акциониот центар за борба против корупцијата, „голема грешка на Зеленски е што му доверил толку многу овластувања на Јермак, кој очигледно е опиен од моќта“.

Воените претставници, исто така, го обвинија Јермак за разрешувањето  на генералот Валери Залужни во февруари годинава, сметајќи го за ривал.

Портпаролот на канцеларијата на Зеленски го негираше тоа, велејќи дека Залужни не бил отпуштен, туку унапреден во амбасадор во Велика Британија, „што значи дека ужива високо ниво на доверба“.

Портпаролот на претседателскиот кабинет, кој го предводи Јермак, ги отфрли сите критики против шефот на кабинетот како „пропагандни напади“.

„Зеленски е тој што ги носи сите клучни одлуки“, инсистираше портпаролот.

Јермак е поранешен филмски продуцент кого Зеленски – актер кој стана политичар – го донесе во владата во 2019 година.

Тој неодамна почна да доаѓа во центарот на вниманието, присуствувајќи на „Самитот за демократија“ во Данска заедно со поранешниот генерален секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен.

Меѓународната работна група за прашања за безбедност и евроатлантска интеграција на Украина на Јермак и Расмусен беше првата што предложи укинување на сите ограничувања за употребата на западното оружје доставено до Киев, што брзо беше поттикнато од поранешниот британски премиер Борис Џонсон. .

Темата потоа се прошири и во главните градови на НАТО, а Белата куќа се согласи да и дозволи на Украина да го користи западното оружје против Русија.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот