Полска приведе девет лица осомничени дека се руски шпиони

Девет лица се уапсени во Полска под сомнение дека работеле за руските специјални служби и извршиле серија диверзантски дејствија во земјата. Ваквата информација за полските медиуми ја соопшти премиер Доналд Туск.

– Деветмина осомничени се уапсени и обвинети за директно учество во саботажа на територијата на Полска по инструкции на руските служби, се вели во неговата изјава.

Полскиот премиер нагласи дека случајот се однесува на неколку европски земји – Литванија, Латвија и Полска. Полскиот премиер додаде дека такви сигнали доаѓаат и од Шведска.

– Имаме девет уапсени осомничени кои се обвинети за директно учество во акти на саботажа во Полска во име на руските специјални служби. Се работи за тепање, палење и обид за подметнување пожар“, рече полскиот премиер.

Туск додаде дека неговата земја работи заедно со соседите и сојузниците за да се спротивстави на активностите на руското разузнавање.

„Многу сум задоволен од ефикасноста на нашите услуги“, додаде тој.

Полска активно работи на идентификување и спротивставување на руските разузнавачки мрежи во нејзината земја, бидејќи стана главен центар и место на концентрација на воена опрема и оружје пред тоа да биде префрлено во Украина.

Минатата година, полската агенција за внатрешна безбедност спроведе голема операција и приведе шеснаесет лица кои беа поврзани со руското разузнавање, собираа податоци за движењето на воената опрема и подготвуваа саботажа за да го нарушат процесот.

Во јануари оваа година, Агенцијата за внатрешна безбедност започна истрага против проруското здружение „Да го заштитиме формуларот за идните генерации“ поради сомневање за регрутирање полски воен персонал.

Обвинението против членовите на здружението се заснова на тврдењето дека во 2021 година, организацијата активно се подготвувала со цел „да се одземе независноста, да се одвои дел од територијата или да се измени уставниот поредок на Република Полска преку координирани дејствија на поединци.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот