Петровска: Во изборната единица 6 одиме со мултиетничка листа составена од луѓе со интегритет

Фото: Слободен печат

Славјанка Петровска носител на листата во 6-та Изборна единица од коалицијата предводена од СДСМ од гласачите побара доверба и масовно да гласаат на парламентарните избори на 8 мај за листата во 6 ИЕ предводена од СДСМ оти како што посочи се работи за мултиетничка листа, и луѓе со интегритет.

„На оваа листа ќе видите имиња на 20 личности, со име и презиме, различни по етничка и верска припадност, различни по возраст, жени и мажи, но личности со интегритет, чесни и одговорни и најважното лојални на државата и европските вредности околу кои сме обединети. Подготвени сме професионално, одговорно и посветено да ги исполниме сите ветувања кои во форма на мерки и политики се напишани во нашата програма за европска иднина“, изјави носителот на 6 ИЕ од коалицијата предводена од СДМ Славјанка Петровска.

Ние нема да се откажеме се додека Македонија не стане дел од Европската унија и се додека не обезбедиме минимална плата од 600 евра и просечна плата од 1.100 евра, додаде Петровска

„И нема да се откажеме се додека не ги исправиме грешките кои сме ги направиле во изминатите 7 години, а се однесуваат на погрешна кадровска политика, слаби резултати во овозможувањето на правдата и воочени слабости во системски процеси. Изминатите 7 години на власт СДСМ и Коалицијата донесоа државнички одлуки кои на државата и овозможи придвижување напред и место на иста маса со најмоќните држави дел од воено политичкиот сојуз НАТО. И време е, без одлагање, без лажен патриотизам да ја донесеме одлуката државата да продолжи по вистинскиот пат и да не се врати назад во некои неизвесни времиња.А нашите заложби се јасни. Во новиот мандат ќе се бориме да обезбедиме повисоки плати и пензии, сериозно намалување на невработеноста, повеќе бенефиции за младите. Платите ќе продолжат да растат, ќе растат и пензиите. Минималната пензија ќе изнесува 20.000, а просечната пензија 30.000 денари“, посочи Петровска.

Таа пред пресс-конференција која ја оддржа пред Споменикот на револуцијата во центарот на Тетово, имаше брифинг со медиумските работници од Тетово.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот