Патриа е подготвена да го рестартира производството на артилерија од 155 мм

Како одговор на еволуирачката динамика на модерното војување, финската одбранбена компанија „Патриа“ ја објави својата подготвеност да продолжи со производството на теренски артилериски системи од 155 милиметри.

Одлуката доаѓа во услови на зголемено признавање на клучната улога на традиционалната артилерија во современите конфликти, како пример за тековната војна во Украина.

Патриа, позната по својата долгогодишна експертиза во производството и развојот на оружје, планира да го искористи своето историско знаење за да ги задоволи сегашните и идните одбранбени потреби. Теренскиот топ од 155 мм на компанијата, е камен-темелник на финските одбранбени сили од нивното воведување во 1998 година и домет од 40 километри.

Веса Тоивонен, менаџер за тестирање на системи за оружје во „Патриа“, го истакна еволутивниот развој на нивниот артилериски систем.

„Се започна во раните 1950-ти кога одбранбените сили побараа од Тампела да развие оружје за општа намена“, рече Тојвонен. Ова барање доведе до создавање на теренски топ од 122милиметри или „К60“, кој подоцна еволуираше во систем од 155 мм што се користи денес или „К98“.

„155 K98“ претрпе неколку подобрувања, вклучително и зголемување на дијаметарот на цевката и издолжување за да го прошири опсегот. Од своето основање, „Патриа“ испорача скоро 200 од овие теренски топови на финските одбранбени сили, а последните единици беа предадени во 2005 година.

И покрај прекинот на производството, „Патриа“ продолжи да ги одржува и надградува овие топови, обезбедувајќи ја нивната оперативна подготвеност преку партнерства како онаа со „Милог“.

„Една од најголемите промени беше воведувањето на нова лента за влечење, која бараше внимателен дизајн за да се обезбеди нејзината издржливост и функционалност“, објасни Тојвонен.

„Патриа“ врши и критични задачи за одржување, како што се ултразвучни инспекции на цевките за топот за да се процени нивниот преостанат животен век и производство на резервни делови за финските одбранбени сили.

Експертизата на „Патриа“ се протега надвор од артилерија.

Компанијата е добро упатена во интегрирањето на различни системи на оружје во различни платформи на возила, вклучувајќи го теренскиот камион „Sisu 8×8“ што го користат финските одбранбени сили. Оваа способност ја подобрува мобилноста и разновидноста на артилериските единици, што е сè повеќе од витално значење во модерното војување каде беспилотните летала и другите технологии го направија бојното поле потранспарентно.

„Наместо прикривање, клучот за заштита на опстанокот на артилеријата во ова предизвикувачко опкружување е да се обезбеди брзина при преместување на топот до позицијата на гаѓање, пукање, а потоа и напуштање на истата позиција“, рече Пека Руту, извршен потпретседател во „Патриа“.

Компанијата активно развива и тестира нови теренски топови интегрирани во возила на тркала, зголемувајќи ја нивната мобилност и оперативна ефикасност.

Тековната палета на производи на компанијата го вклучува водечкиот во индустријата минофрлачки систем „Патриа НЕМО“, кој ги дели структурните елементи со традиционалните топови и може да се интегрира во оклопни возила и морски бродови.

Руту ја истакна важноста од одржување на домашните производствени капацитети за стратешки одбранбени цели.

„Патрија има способност да го рестартира производството на топови за релативно краток временски период, доколку тоа е потребно“, рече тој.

Оваа подготвеност е особено релевантна со оглед на лекциите научени од конфликтот во Украина, каде што сигурните артилериски системи ја докажаа својата континуирана важност во копненото војување.

Накратко, подготвеноста на „Патриа“ да го рестартира артилериското производство од 155 милиметри ја одразува нејзината посветеност за поддршка на националните и сојузничките одбранбени потреби со сигурни и напредни системи за борба.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот