Нова снимката од нападот на 7-ми октомври прикажува жени војници опкружени со вооружени мажи во воена база во јужен Израел.

Видеото објавено од Форумот за семејства на заложници е добиено од камерата на Хамас и други милитанти.

На него се гледаат млади жени, идентификувани како „набљудувачи“ на армијата – некои со крв на лицето – земени од вооружени мажи се борат да комуницираат со нив.

Видеото им донесе надеж на некои роднини на младите жени.

 

„Последен пат кога слушнавме за неа беше на 26 ноември, пред неколку месеци, од ослободените заложници кои се вратија и рекоа дека ја виделе. Оттогаш ништо. Нема знаци на живот“, изјави Ешли Ваксман Бакши, братучетка на Агам Бергер која се појавува на видеото со крв на устата и облечена во кафена маица.

„Но, знаеме дека е жива. Можеме да го почувствуваме тоа. Таа има сестра близначка, ја чувствува. И нема причина да се верува дека не е. Треба да се врати дома жива и на две нозе бидејќи таа е земена како заложник и не е тешко повредена“, додава Бергер.

На 7-ми октомври Хамас и другите палестински милитантни групи започнаа напад во кој упаднаа во јужен Израел, убија околу 1.200 луѓе – главно цивили – и киднапираа околу 250 лица.

Оттогаш, околу половина од тие заложници се ослободени, повеќето во размена на палестински затвореници кои ги држеше Израел за време на еднонеделниот прекин на огнот во ноември.

Израел вели дека околу 100 заложници се уште се заробени во Газа, заедно со телата на уште околу 30.

Како одговор на октомврискиот напад, Израел ја започна својата војна во Газа, каде што се убиени најмалку 35.000 Палестинци, податоци кои ги објавува Министерството за здравство на Газа, и кое не прави разлика меѓу борци и цивили.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот