Нетанјаху инсистира на уништување на Хамас по истекот на примирјето

Израел ќе ја продолжи својата воена кампања во Газа за уништување на Хамас по истекот на сегашниот договор за прекин на огнот, изјави израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во интервју за германската телевизија Велт, јави ДПА.

Премиерот не кажа колку долго би можело да биде продолжено сегашното примирје.

-Се договоривме жените и децата, како и странските заложници, прво да бидат ослободени, рече Нетанјаху во интервјуто. Штом тоа ќе се случи, ќе продолжиме со нападите, додаде тој.

Нетанјаху нагласи дека „Израел ќе продолжи да прави се што е можно за да го поштеди цивилното население во Појасот Газа што е можно повеќе“.

Сепак, според Хамас, речиси 15 илјади луѓе веќе се убиени, а околу 36 илјади се повредени во одмаздничките израелски бомбардирања.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот