Во нападот на Израел врз Иран „уништен“ руски систем за воздушна одбрана

Нападот на Израел врз Иран се чини дека е прецизен удар што го уништи клучниот дел од системот за воздушна одбрана од Русија во клучната воздушна база во Исфахан, се вели во некои од извештаите.

Според аналитичарите и „Њујорк тајмс“, сателитските снимки покажаа компонента на „радарот“ на инсталацијата за противвоздушна одбрана С-300 која била или оштетена или уништена.

„Веројатниот оштетен радар беше видлив на снимките“, рече Крис Бигерс, поранешен американски воен аналитичар кој работи во компанија за аналитика на сателитски снимки.

Четири возила што носеа проектили, исто така, беа во близина, но очигледно не беа оштетени, рече тој.

„Нивниот статус и локација во моментов се нејасни“, вели тој.

Иран ја доби инсталацијата за противвоздушна одбрана С-300 од Русија во 2016 година.

Оштетената радарска опрема е во близина на 8-та воздухопловна база Шекари, североисточно од Исфахан, град во централниот дел на Иран, каде што звуци од повеќе експлозии беа пријавени рано во петокот наутро.

Во извештајот на Си-Ен-Ен, цитирајќи и сателитски снимки, се вели дека нема докази за голема штета во воздушната база, што укажува на тоа дека станува збор за намерно ограничен напад.

Извештаите на израелските медиуми, исто така, сугерираат дека нападот бил насочен кон инфраструктура што се користи за да се обезбеди воздушно покривање на Натанц, таен објект вклучен во иранската нуклеарна програма.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот