Најмалку дванаесет мртви во свлечиште во ДР Конго

Конго војска/ Фото Sébastien KITSA MUSAYI / AFP / Profimedia

Најмалку 12 лица загинаа, а повеќе од 50 се уште се водат како исчезнати откако силен дожд предизвика клисура да се сруши на река во југозападна Демократска Република Конго, соопштија во неделата локален функционер и лидер на граѓанското општество.

Свлечиштето се случи околу пладне во саботата во комуната Дибаја Лубве во провинцијата Квилу. Испрати каскада од глина и остатоци до бреговите на реката Касаи, каде што се закотви брод, а луѓето перат алишта.

Еве што стана наслови на деловните вести во субсахарска Африка оваа недела.

Привремениот гувернер на провинцијата Фелисиен Кивеј изјави дека досега од урнатините биле извлечени 12 тела, меѓу кои девет жени, тројца мажи и едно бебе.

„Околу 50 луѓе се исчезнати, но ние продолжуваме да бараме низ глината“, рече тој, додавајќи дека шансите да се најдат преживеани се мали бидејќи инцидентот се случил 12 часа претходно.
Координаторот на локалната група на граѓанското општество, Арсен Касиама, рече дека одронот паднал и врз луѓето кои купувале на пазар.

Пријавете ја оваа реклама
Тој наведе биланс од 11 загинати, со седум тешко повредени преживеани, а повеќе од 60 луѓе се уште се водат како исчезнати.

Лошото урбанистичко планирање и слабата инфраструктура низ Конго ги прават заедниците поранливи на екстремни врнежи, кои стануваат поинтензивни и почести во Африка поради затоплувањето на температурите, велат експертите за климата.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот