Над 300 милиони деца се жртви на онлајн сексуална злоупотреба секоја година

Фото: Aрхива

Повеќе од 300 милиони деца ширум светот се жртви на онлајн сексуална злоупотреба секоја година, сугерира ново истражување.

Во она што се верува дека е првата глобална проценка за размерите на кризата, истражувачите од Универзитетот во Единбург открија дека 12,6% од децата во светот биле жртви на неконсензуално зборување, споделување и изложување на сексуални слики и видеа во изминатата година, што е еквивалентно на околу 302 милиони млади луѓе, пренесува Гардијан.

Прекршоците, исто така, можат да бидат во форма на „изнуда“, каде што предаторите бараат пари од жртвите за не ги споделуваат сликите, и злоупотреба на дипфејк технологијата.

Истражувањето сугерира дека САД се особено ризична област. Иницијативата Чајлдлајт на универзитетот – која има за цел да ја разбере распространетоста на злоупотреба на деца – вклучува нов глобален индекс, кој покажа дека еден од девет мажи во САД (што е еквивалентно на речиси 14 милиони) признал дека некогаш навредувал на социјалните мрежи.

Истражувањата покажаа дека 7% од британските мажи, што е еквивалентно на 1,8 милиони, го признале истото.

Истражувањето, исто така, откри дека многу мажи признале дека ќе се обидат да извршат физички сексуални престапи врз деца ако мислат дека тоа ќе биде чувано во тајност.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот