На брегот во западна Турција фатени седумдесет и пет илегални мигранти

Мигранти/ Фото: МИА

Седумдесет и пет илегални мигранти се фатени во град Ајвалик во западната турска провинција Баликесир додека се обидувале да преминат на грчкиот остров Лезбос, јави доцна синоќа државната телевизија ТРТ Хабер.

Екипите на турската крајбрежна стража почнаа операција откако забележаа сомнителна група луѓе на брегот кај Ајвалик.

Првично, лицата биле однесени во Дирекцијата на крајбрежната стража на турскиот остров Кунда, каде им била укажана хуманитарна помош.

Приведените мигранти ќе бидат предадени на Дирекцијата за управување со окружни миграции на округот Баликесир, наведува телевизијата.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот